Az bilinen web browser önerisi

Vivaldi genel olarak sayfa yükleme hızı yavaş. Ama çok fazla özelleştirme sunana bir tarayıcı. Opera'yı, Çinlilere sattıktan sonra eldeki ekip üyelerinin yeniden geliştirdiği bir tarayıcı. O yüzden Opera sevenlerin aşina olacağı benzer bir arayüzü var. Hatta çoğu özelliği Opera, Vivaldi'den görüp kendisine ekliyor. Opera GX, Vivaldi'nin renk temaları ve bazı firmalar ile iş birliğini gördükten sonra Opera'nın yaptığı bir tarayıcıdır.

Bunun dışında aşırı fazla modlanmış çok tarayıcı var. Ama bu tarayıcılar kendi uygulamalarını kullandırıp, sana ayrıca uzantı yüklemene izin vermeden veri çekmeye yarıyor. Mesela çoğu antivirüs firmasının kendine ait tarayıcısı var. Veya aşırı fazla sisteme zarar veren bakım yazılımlarının. Bunlar elbette Yandex, Opera, Vivaldi gibi ana tarayıcılara göre az kullanan tarayıcılar kadar bile kullanıcı kitlesi elde edinemiyorlar.

Antivirüs tarayıcılarına örnek olarak Avast, AVG ve Comodo ürünleri var. AVG, Avast firmasına ait olduğundan benzer özellikleri AVG uzantıları ile uyumlu şekilde sunuyorlardır. Comodo ise bu tarayıcıya düzgün güncelleme sunmuyor. Yani terk edilmiş bir yazılım. Bu tarz içerisine ayarlama yapamadığınız modifiye tarayıcıları pek önermiyorum. Buna kararsız Chrome sürümünü içeren Chromium da dahil.

Gecko alt yapılı gizlilik ve farklı şeyler sunan şu tarayıcılar var. Önerilere geçmeden önce Gecko alt yapısının, Chromium'a göre performans ve kaynak tüketimi olarak geride olduğunu belirteyim. İstediğin farklı versiyonunu yükleyin. Hepsi Chromium tarayıcılardan daha fazla kaynak tüketecek, çoğu sayfa yavaş açılacak veya uyumsuzluk sorunları yaşayacaktır. Gizlilik odaklı ve düzenli güncelleme alan LibreWolf önerimdir. Aralarından en farklısı Tor'dur. Bu bir ağ olduğundan basit kullanıcı için uğraştırıcıdır ve ülkemizde de sunucuları yasaklıdır.

LibreWolf ve Mullvad, Brave ile gizlilik tarafında yarışır. Ana odağını gizlilik olarak pazarlayan Firefox maalesef bu tarayıcılar kadar gizli değildir. Bunun nedeni kullanıcıların sorun yaşamasını önlemek ve Google gibi devlerden para almaya devam etmek içindir. Düzenli testlere bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gönül işi dediğimiz Chromium ve Gecko'ya bel bağlamayan, onlar kadar uzantı desteği olmayan şu tarayıcılar da var. Bunları kesinlikle aşırı basit işler dışında önermiyorum.

Son olarak çalışanlar için arayüz sunan tarayıcılar da var. Bu konuda çok tarayıcı bilmiyorum. Bu tarayıcının arayüzsel sunduğu özelliklerin bazılarını yakın zamanda Microsoft da Edge tarayıcısına getirmeye çalışıyor. Aslında Microsoft'un, Edge'i farklı tarayıcılara ihtiyaç duymayacak bir gemiye döndüreceğini belirteyim. Bu konuda bence iyi de gidiyorlar. Bolca özellik dolmasına rağmen hafif ve hızlı olmayı devam ettiriyor.

Burada söylemediğim ülklere özel veya yine gönüllülük esaslı, çok düzenli güncelleme almayan bir sürü Chromium, Gecko alt yapılı tarayıcı var. Bu tarayıcıları güvenliğiniz açısından tercih etmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Çünkü fazla kullanıcı olmayınca geri bildirim az oluyor. Geliştirme şevki inanılmaz derecede düşüyor ve bu projelerin çoğunluğu terk ediliyor. Yandex, Rusya devleti destekli ve Opera'da şu an Çinli bir firmanın altında ve Çin devletinden destek almadığını düşünmek için gerçekten saf olmak gerekiyor. Bunları niye belirttiğimi de söyleyeyim. Bu tarayıcılar, ABD'li firmalar gibi inanılmaz verilere sahip değiller. Bu yüzden kendilerini geliştirmek için deli gibi veri topluyorlar. Hepsi topluyor ama bu tarz ülkelere özel tarayıcılar daha çok topluyor.

Mesela bu tarayıcı hafif ve aşırı hızlı geyiğini de yemeyin. Her tarayıcıyı ilk açtığınızda uzantısız, çerezler olmadan akıcı bir deneyim sağlarsınız. Zamanla uzantı, ön bellek ve çerezler şişer. Bu çerezler eski ve yenileri birbiri ile uyumsuz çalışıp tarayıcıyı yavaşlatabilir. Nasıl bir banyodan çıkınca aşırı rahatlamış hissedersek aynı şey tarayıcılar için de geçerli. Eğer aşırı yavaşladıysa temizlik vakti gelmiş demektir. Uzantılar kontrol edilir, ayarları sıfırlanır varsa alternatif daha iyi versiyonunu geçilir. Çerezler vb. temizlenir ve ak pak olan tarayıcımız eski formuna kavuşur.

Vivaldi, LibreWolf, Tor, Mullvad, Waterfox ve Sidekick dışındaki tarayıcıları önermiyorum.

Daha fazla seçenek için bağlantıya göz atın.

Son düzenleme:
@26318 Edge ile Brave kullanacağım.
Edge'in geleceği çok parlak. (arayüzüne alışıp kullanım % mi arttırıp main browserim yapmayı düşünüyorum.)

3. bir browser için ne önerirsin?

Bilgisi az olanlar ve Chrome, Firefox, Opera önerecekler uzak dursun.

Brave kullanıyorum. (yanında Edge kullanıyorum %90 Brave %10 Edge oda 2. browser olarak açmam gerekirse)

Maxthon, Vivaldi, Midori, tor gibi browserleri bilenler kullananlar +- yönlerinden bahsedebilir misiniz?

2. ve 3. browserleri kullanmaya başlayacağım. Aktif sürekli olarak açık olacaklar bunun için gerekli.
Ungoogled-Chromium Hibbiki. Download latest stable Chromium binaries (64-bit and 32-bit)

Chrome, Edge, Brave ve LibreWolf dışında tarayıcıları kendim şahsen kullanmam. Bu tarayıcılardan birini üçüncü tarayıcı yapabilirsin.

Maxthon'un RAM kullanımı diğer zincir tarayıcılara göre 200-300MB daha düşük 1 yıldır aktif olarak kullanıyorum. Windows 7 ve 8.1 desteğini hala kesmemesi mucizevi birşey, diğer tarayıcılardan eksik bir özelliği yok. Kurduğunda tema .vs ayarlamanı istiyor ve tarayıcının ana sayfası Maxthon Start Türkiye olarak geliyor, ayarlardan değişebiliyorsun tabii ana sayfa ve sekmelerin ayarlarını değişebiliyorsun. Ve RAM'i daha az kullanması performansı düşürmüyor. Chrome eklentilerini kurabiliyorsun.

Geri
Yukarı