Az RAM kullanan tarayıcı önerisi

Agony07

Picopat
Daha fazla  
En az RAM yiyen en hafif hangisidir? Benim için özelliklerin kısılması gibi şeyler önemli değil sadece YouTube ve Technopat'a giriyorum zaten Edge kullanıyordum devam mı edeyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ungoogled-Chromium kullanabilirsin RAM miktarını çok düşürüyor ama WebGL ve Google arama motorunu kullanamıyorsunuz şu an iki sekme açık 268MB RAM yiyor (5 tane de eklenti kurulu)
Eklenti kurmasında ise biraz uğraştırıyor:

chrome://flags/#extension-mime-request-handling kısmını Always Prompt for İnstall yapın
WebStore
Şu dosyayı indirin
Uzantılara girip geliştirici modunu açın
İndirdiğiniz crx dosyasını oraya sürükleyin ve eklentiyi Kur'a tıklayın

Not: 4 sekme açtım 301MB oldu

Ungoogled-Chromium kullanabilirsin RAM miktarını çok düşürüyor ama WebGL ve Google arama motorunu kullanamıyorsunuz şu an iki sekme açık 268MB RAM yiyor (5 tane de eklenti kurulu)
Eklenti kurmasında ise biraz uğraştırıyor:

chrome://flags/#extension-mime-request-handling kısmını Always Prompt for İnstall yapın
WebStore
Şu dosyayı indirin
Uzantılara girip geliştirici modunu açın
İndirdiğiniz crx dosyasını oraya sürükleyin ve eklentiyi Kur'a tıklayın

Not: 4 sekme açtım 301MB oldu
Google'ın verilerinizi (ç)almasını istemiyorsanız Chrome için güzel bir alternatif. Fakat eklenti kurarken kendinizi hacker gibi hissetmeniz ve widevine gibi eklentilerin kurulu gelmemesi gibi birkaç eksisi var.

Google'ın verilerinizi (C)almasını istemiyorsanız Chrome için güzel bir alternatif. Fakat eklenti kurarken kendinizi hacker gibi hissetmeniz ve Widevine gibi eklentilerin kurulu gelmemesi gibi birkaç eksisi var.

1661413410774.png

Widevine kurabilirsiniz diye biliyorum ama buradan direkt güncelleme değil ZIP dosyasını alım web develop kısmına girip yükleme falan gibi bir olayı vardı yanılmıyorsam bu tarayıcı zaten çoğunlukla developerlar için hafifletilmiş ve gereksiz eklentiler (geliştiriciler için gereksiz eklentiler) çıkarılmış.

Ben de zaten hafifletilmiş olduğu için kullanıyorum.

Eki Görüntüle 1495121

Widevine kurabilirsiniz diye biliyorum ama buradan direkt güncelleme değil ZIP dosyasını alım web develop kısmına girip yükleme falan gibi bir olayı vardı yanılmıyorsam bu tarayıcı zaten çoğunlukla developerlar için hafifletilmiş ve gereksiz eklentiler (geliştiriciler için gereksiz eklentiler) çıkarılmış.

Ben de zaten hafifletilmiş olduğu için kullanıyorum.
Kurulabiliyor zaten fakat varsayılan olarak yüklü gelmiyor.

Opera GX konusu yalan. Asla ama asla bulaşmayın o illete veri de satıyor VPN'i özellikle.

Sence o VPN mi?
Opera kullanmıyorsam iki sebebi vardır biri çok kaynak tüketmesi diğeri VPN'i olduğunu söylemesi ve kullandığı şeyin VPN değil proxy olması
Ben zaten proxy kullanıyorum ama bir ürünü pazarlamak için böyle bir yalan söyleniyor belki bir gün verilerinizi almıyoruz diyecek benim buna güvenim yok bu kadar basit bir şeyde bile yalan söyleniyorsa niye güveneyim ki?

Bu arada yazmayı unutmuşum ungoogled Chromium'da kapatınca tüm veriler (geçmiş dışındaki tüm veriler) siliniyor oturum açtığınızda beni hatırla bile yapsanız yine de hesabınız kapatılıyor ve çerezleri de temizliyor
Herhangi bir siteye bağlanıldığında sadece gerekli çerezleri alıp üçüncü taraf çerezleri (özelleştirilmiş reklam çerezi vs) otomatik kapatıyor RAM'i az kullanmasının sebeplerinden biri budur.
Not: Geçmişinizi silmesi için ayarı var.

Son düzenleme:
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim çok sağ olun Chrome kursam Edge ile çok fark eder mi yoksa Brave mi onu hiç denemedim.
Chrome ile Edge arasında pek bir fark yok, Brave kurabilirsiniz güzeldir.

Geri
Yukarı