Az uyumaya alışmak

Bende işe yarayan bir yöntem var. Sabah kaçta kalkmak istiyorsan o saate yoğunlaşıyorsun 1 veya 2 dakika önce kalkıyorum.
"Biyolojik saat" cidden iyi bir yöntemdir. Mesela sabah önemli bir iş için uyanacaksın, alarm kurmuyorsun ama beynin vücudunda olan saat sayesinde seni o saat kaldırıyor. Ya da yoğunlaşman gerekiyor. Denemekten zara gelmez.

Mobil uygulama önerisi yapmak zorundayım. 🤔
Kesinlikle Alarmy uygulamasını kurup QR kod ile alarmı kapatma seçeneğini denemelisin. Böylelikle uyku düzenini zamanla kurabilir ve hedefin olan uyku saatine ulaşabilirsin.

Alarm ile uyku ihtiyacınızı tamamlayamadan kalkmak, uzun vadede insanda çeşitli zararlar oluşturur. 8-6 saat kuralı her insan için geçerli değildir, bazı insanlarda uyku ihtiyacı 12 saate kadar çıkabilir. Genelde aşırı uyuma halinin sebeplerinin başında düzensiz uyku saatleri vardır.

Belli dönemlerde uyku düzenimin aşırı bozulduğu zamanlarda, 1 gün uyumama yöntemini kullanırdım. Akşam 8'e kadar uyumazdım ve 8'den sonra uyuduğumda sabah 5-6 gibi uykuya doymuş bir şekilde alarmsız olarak ayakta olurdum. Bunu yaptığınızda otomatik olarak beyin saat 8-9 civarlarında uyku alarmı vermeye ve bir düzen haline gelmeye başlayacak. :)

Babam yanlışlıkla 2 gün uyumuştu. Tatil zannediyor halbuki iş var ulan ne gündü ev halkı olarak dumura uğramıştık. Cuamrtesi yattı Pazartesi kalktı. Neyse benim diyeceğim birden kalkarsan ki defalarca denedim o iş olmuyor. Öğlen dayanamayıp tekrar uyuyorsun bu sefer günde 2 defa yat kalk o da çok yıpratıyor insanı. Yukarıdaki arkadaşın dediği taktiği yapıp 1 gün uyumayıp diğer gün akşam 10'da yat sabah erkenden 6 gibi kalkarsın.

Geri
Yukarı