B ehliyet sonrası motor ehliyeti nasıl alınır?

İkisi aynı anda mı alabilirim?

Evet. Yazılı sınava bir kere giriyorsunuz. A sınıfı ehliyet için ayrı, b sınıfı ehliyet için ayrı pratik sınavlarına giriyorsunuz.

Diyelim ki a sınıfı için olan sınavınız bu ayın başında, b sınıfı için olan sınavınız ise diğer ayın ortasında yani aralarında 45 gün var. A sınıfının parkurunu başarıyla tamamlayıp, b sınıfı için olan sınavınızı bekleyebilirsiniz. Parkurları tamamladıktan sonra ertesi gün gidip ehliyetinizi çıkarttırmak zorunda değilsiniz. Belli bir süresi var fakat tam detayı bilmediğim için yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Özet olarak yazılı sınavı geçersiniz. Sonrasında da hangi sınavınız varsa onları tamamladıktan sonra iki sınıf ehliyeti de aynı anda çıkarttırırsınız.

Merhaba, ehliyet kursuna başvurdum. Tahminimce ağustosa kadar b ehliyeti almış olacağım. Fakat motor ehliyeti de almayı düşünüyorum. B ehliyeti sonrası A1 ehliyet için mi başvuru yapmam lazım, yoksa A2 için mi? Bu süreçten geçen varsa deneyimlerini aktarabilir mi veya ikisini aynı anda almama yarar sağlayan bir şey var mı?
Eğer 125cc yeter diyorsanız ehliyet parasının yarı fiyatına B ehliyeti A1'e yükseltebilirsiniz, yetmez derseniz A2'ye başvurabilirsiniz. Eğer 24 yaşından büyükseniz de A ehliyete başvurabilirsiniz.

A için 20 yaşla birlikte 2 yıl A2 zorunluluğu da var.

Bakın beyefendi, lütfen bildiğiniz şey hakkında tam olarak konuşun. Eğer ehliyeti alacak kişinin daha önce A2 ehliyeti varsa 20 yaşında alabiliyor ve kişinin yaşı belirtilmemiş. Ayrıca konusunda konuştuğunuz kişi daha önce motosiklet ehliyeti almamış. Eğer 18 yaşında ise iki defa 10 küsur bin toplamda 20 bine yakın para bayılıp A2+A ehliyet almasındansa B ehliyetini 5 küsure A1'e yükseltsin ve onunla birkaç sene idare ettikten sonra -ki tecrübesiz halde büyük motor alacak hali yok- 24 yaşında A ehliyetini alır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bakın beyefendi, lütfen bildiğiniz şey hakkında tam olarak konuşun. Eğer ehliyeti alacak kişinin daha önce A2 ehliyeti varsa 20 yaşında alabiliyor ve kişinin yaşı belirtilmemiş. Ayrıca konusunda konuştuğunuz kişi daha önce motosiklet ehliyeti almamış. Eğer 18 yaşında ise iki defa 10 küsur bin toplamda 20 bine yakın para bayılıp A2+A ehliyet almasındansa B ehliyetini 5 küsure A1'e yükseltsin ve onunla birkaç sene idare ettikten sonra -ki tecrübesiz halde büyük motor alacak hali yok- 24 yaşında A ehliyetini alır.
20 yaş ve 2 sene A2 deneyimi gerekiyor.

@ItsAllGoodman Hangi ehliyetin gereksiniminden bahsediyorsunuz?
Bu şahıslar A ehliyetini sadece 2 yıl A2 deneyimli kişilerin alabildiğini zannediyor. Ben de tekrar tekrar B ehliyeti olan birinin bu eziyete girmesindense yarı parasına B yanına A1 ekleyip 24 yaşına gelince A alabileceğini söylüyorum ama anlamıyorlar. 🤣

Bu şahıslar a ehliyetini sadece 2 yıl A2 deneyimli kişilerin alabildiğini zannediyor. Ben de tekrar tekrar b ehliyeti olan birinin bu eziyete girmesindense yarı parasına b yanına A1 ekleyip 24 yaşına gelince a alabileceğini söylüyorum ama anlamıyorlar. 🤣

Söylediğimde yanlış bir şey yok gereksiz tavır bu 24 yaş için fark etmediğimi yazmıştım senin mesaja gelince 24 yaşından sonra alabilirsin demişsiniz sanki 24'ten önce alınmaz gibisinden ben ona ek yazmış oldum. Sorun yok yani. "Zorunluluğu da var."

Yeni konular

Geri
Yukarı