B350 Anakart ve Ryzen 3600X Uyumu

Bana sorarsanız anakart ihtiyacınız yok. OC yapsanız bile rahatlıkla besler diye düşünüyorum. Sistemi kurduktan sonra elinizde soğutucu varsa OC deneyin isterseniz aynı anda VRM sıcaklıklarını da gözlemleyin duruma göre karar verirsiniz.

Kasam Phanteks P400 ve önde 1, arkada 1 egzoz fan mevcut. Sıcaklık sorunu yaşamıyorum fakat fazla iyi bir soğutmam olmadığı için şuan OC düşünmüyorum açıkçası.

@Giray6161 Corsair Void ve Steelseries Arctis 3 kulaklıkları mevcut, bu kulaklıkların driverları sorun mu çıkarır yani Tomahawk anakartta?

@MCK23 Elimde 2600X mevcut, BIOS güncelledikten sonra 3600X'i takıcam.

@Vorplody Evet hocam bu listeyi ben de görmüştüm ve elimizdeki 2 anakart için de "yeşil" renk gözüküyor.

İşlemci bugün geldi, birazdan BIOS güncelleyip takacağım bakalım :)
Kulaklık driveri sorun çıkarmaz muhtemelen. Ama oyunlarda ses bayağı azalıyor. Müzik falan dinlerken ses yine iyi ancak oyuna girince çok az. Bi şey anlamadım bu işten ben. Zaten bugün MSİ desteğe yazdım durumu. İlk önce sound blaster ve nahimic desteklemediğini, sonrasında ise müzikte de ses az mı diye sordu. Demek ki var bir bildikleri sanırım.

İşlemciyi taktım arkadaşlar ve ilk başta fan sesi çok rahatsız etti, biraz oyunda test ettikten sonra BIOS'tan fan ayarlarına baktım biraz, bu arada BIOS son sürüm ile çok kötüleşmiş, eskisi gibi güzel bir arayüz yok. Neyse benim önceki fan ayarları aşağıdaki 1. resimdeki gibiydi, şuanki ise 2. resimdeki gibi, sanırım "temperature source" kısmını "system" yapmak gerekiyor biraz daha dengeli fan hızı için.

image2.jpeg
image1.jpeg

İşlemciyi taktım arkadaşlar ve ilk başta fan sesi çok rahatsız etti, biraz oyunda test ettikten sonra BIOS'tan fan ayarlarına baktım biraz, bu arada BIOS son sürüm ile çok kötüleşmiş, eskisi gibi güzel bir arayüz yok. Neyse benim önceki fan ayarları aşağıdaki 1. resimdeki gibiydi, şuanki ise 2. resimdeki gibi, sanırım "temperature source" kısmını "system" yapmak gerekiyor biraz daha dengeli fan hızı için.

Eki Görüntüle 505977
Eki Görüntüle 505978
System seçtiğin zaman fanı sistem sıcaklığına göre çalıştırıyor olabilir ona dikkat et. Çünkü sistem işlemci kadar ısınmaz. Bu yüzden fan yavaş döner ve işlemci gereğinden fazla ısınabilir aklında bulunsun. Bios görüntüsü de bu anakartların boyutu mu ne düşükmüş o yüzden, max ibareli olanlarda normal eski arayüz var.

System seçtiğin zaman fanı sistem sıcaklığına göre çalıştırıyor olabilir ona dikkat et. Çünkü sistem işlemci kadar ısınmaz. Bu yüzden fan yavaş döner ve işlemci gereğinden fazla ısınabilir aklında bulunsun. Bios görüntüsü de bu anakartların boyutu mu ne düşükmüş o yüzden, max ibareli olanlarda normal eski arayüz var.

Arayüz dediğiniz gibiymiş ben de öyle okumuştum.

Fan ayarları ise system seçtiğimde sıcaklık daha stabil oluyor, fan da sessiz çalışıyor rahatsız etmiyor, HW Monitor'den baktığımda genelde sabit 2200-2300 RPM civarlarında geziyor. CS'de ise 60 derecelerde takılıyor stabil olarak.
CPU yaptığımda ise sıcaklık dengesizleşiyor, CS'de ara ara 60'tan 65-70 e fırlıyor, fan da 3000 RPM, ara ara 3500'lere falan çıkıyor ve sesi gerçekten çok rahatsız ediyor. Performansta da pek bir fark hissetmedim.

Arayüz dediğiniz gibiymiş ben de öyle okumuştum.

Fan ayarları ise system seçtiğimde sıcaklık daha stabil oluyor, fan da sessiz çalışıyor rahatsız etmiyor, HW Monitor'den baktığımda genelde sabit 2200-2300 RPM civarlarında geziyor. CS'de ise 60 derecelerde takılıyor stabil olarak.
CPU yaptığımda ise sıcaklık dengesizleşiyor, CS'de ara ara 60'tan 65-70 e fırlıyor, fan da 3000 RPM, ara ara 3500'lere falan çıkıyor ve sesi gerçekten çok rahatsız ediyor. Performansta da pek bir fark hissetmedim.
Belki sorun olabilir diye kontrol etmeni söyledim sadece. Sorun yoksa kullan bi şey olmaz :)

Anakartınız 3600X’e OC yapsanız bile yeterli. en sağdaki tikler stok 3700X/3800X ve OC yapılmış 3600/3600X anlamına geliyor. Eki Görüntüle 505528
Bu listeye nereden ulaşabilirim acaba?
Benimde MSI B350M Gaming PRO anakartım. 1500x işlemci ile kullanıyorum. 3600 e geçmek istiyorum. Tavsiye eder misiniz acaba? Ve Anakartımın update ile kesin desteklediğini öğrenebileceğim bir yer var mı?

arkadaşlar amd ryzen 5 3600x aldım ana kartım msı b350 mortar bios en günceli ama genede 3600x işlemciyi takında pc açılmıyor ekranda sadece (ekran köruntusu yok) diye mesaj geliyor yardım eder mısınız

Geri
Yukarı