B350M GAMING PRO yanlış BIOS yükledim

OkanDif

Hectopat
Normalde olması gerken buydu:Support For B350M GAMING PRO | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global

Ben gittim fark etmedim arasında m olduğunu bunu yükledim:

Support For B350 GAMING PRO CARBON | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global
Çok şükür PC'açılıyor ama kendi eski BIOS'uma geçemiyorum M-Flash'da göremiyor dosyayı.
Lütfen bana bir çözüm bulun ekran eski sürüm BIOS'oldu.

IMG_20200408_035030.jpg

Normalde olması gereken böyle:

msi-am4-bios-gaming_2gear_red_2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı anakartın BIOS'unu yükleyemezsiniz, M-Flash buna izin vermez. Ha oldu da yüklediniz bir şekilde, sistem açılmazdı. MSI, 3.Nesil işlemcilerin mikro kodunu BIOS tabanına eklemesi için bir takım arayüzde sadeleşmeye gitti. Bunun sebebi BIOS'ta yer açılmasıydı. MAX model harici MSI anakartlarda 16 MB BIOS kullanıldığı için 3.Nesil işlemciler eklenemiyordu, bu yüzden BIOS'u sadeleştirdiler.

peki neden m-flash ile güncel sürümü yüklemeye çalıştığım zaman usb'yi görmüyor ?
Farklı anakartın BIOS'unu yükleyemezsiniz, M-Flash buna izin vermez. Ha oldu da yüklediniz bir şekilde, sistem açılmazdı. MSI, 3.Nesil işlemcilerin mikro kodunu BIOS tabanına eklemesi için bir takım arayüzde sadeleşmeye gitti. Bunun sebebi BIOS'ta yer açılmasıydı. MAX model harici MSI anakartlarda 16 MB BIOS kullanıldığı için 3.Nesil işlemciler eklenemiyordu, bu yüzden BIOS'u sadeleştirdiler.

Yukarıda da bahsedildiği gibi MSI güncel sürümlerde BIOS arayüzünü sadeleştirdi. Bir sıkıntı yok. Aynı şeyleri yapabilirsin, tüm ayarların korundu. Ama eski sürümde dönmek istersen indirip USB'ye at ve BIOS'tan mflash bölmesine gelip tekrar dene. USB görmüyorsa dosyayı MSI'ın sitesinde dediği şekilde USB'ye kopyala ve yönergeleri takip et ama unutma! Eski sürüm BIOS şu an kullandığın arasında işlemci performansını düzenleyen farklar var. BIOS'un görünümünün bir önemi yok. Tavsiyem güncel olmasından yana.

Buradan herkese bir dipnotta bulunmak istiyorum;2.nesil Ryzen işlemci kullanan ve bununla birlikte "Max" ibaresi içermeyen bir anakart kullanıyorsanız; örneğin B450A-PRO. Bu anakarta 3.nesil Ryzen destekli BIOS yüklemek saçma sapan ve olağan dışı hatalara yol açabilir. BIOS eeprom çipi düşük olduğundan dolayı problemlere sebebiyet verebiliyor.(İşlemci algılamama, görüntü gitmesi vb) gibi sorunlar. Ne zaman 3.nesil bir işlemci alırsanız o zaman güncellemenizi tavsiye ediyorum. Başka birisi sorun yaşar aynı anakartta, fakat diğer bir kullanıcı sorun yaşamayabilir. Her anakartın verdiği tepki aynı olamayabilir, aynı modelde olsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı