B450 Aorus Elite CPU LED kırmızı yanıyor

Fikretgr

Decapat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
ELT okuyan Dövme sanatçısı
Arkadaşlar dün 1 aydır toplamaya çalıştığım kasami nihayet topladım. Tüm parçaları taktım bilgisayarı çalıştırdım BIOS ekranı geldi. Sonra kasanın fanlarının ışığının yanmadıgini gördüm. Sonra bu fanlardan gelen 3 pinli kabloyu anakarta taktım. Power tuşuna bastım fakat bu sefer açılmadı bilgisayar. Debug LED'lerin olduğu kısımda CPU'nun ışığı yanmaya başladı. Ve ekran gelmedi. Sonra kabloyu ters takmışımdir diye düşünerek diğer türlü taktım. Sonra PSU'nun düğmesini açtım ve anakartin 24 pin girişinin oradan duman geldi. Tek görebildiğim hasar fotoğraftaki çip. Üzerinde Nuvoton 3103S 010GA yazıyor. Ekran kartıni falan başka bilgisayarda denedim çalışıyor. Işlemciyi deneyemedim daha ama. Sorum şu ki ben bu işin içinden nasıl çıkarım? Anakart B450 Aorus Elite. Hani ucuz bir parça da değil çıkarıp yenisini alsam diyebileceğim. Dünden beri kara kara düşünüyorum ne yapacağım diye. Anakartın Arena bilgisayar garantisi var. Acaba garantiye göndersem yapılır mı? Ya da ne yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• IMG_20201018_151439.jpg
    IMG_20201018_151439.jpg
    209,1 KB · Görüntüleme: 175
  • IMG_20201018_151411.jpg
    IMG_20201018_151411.jpg
    259,6 KB · Görüntüleme: 176
Geçmiş olsun. Duman çıkması demek bir kısa devre yada ters bağlantı olduğu anlamına geliyor. Tahminen montaj esnasında ya kısa devre yaptınız yada RGB girişi yerine o 3 pin kabloyu yanlış yere taktınız.

Şuan tamamen servisin inisiyatifinde durum ama %99 kullanıcı hatası nedeniyle ürün garanti dışı kalıp ücreti olarak onarım yapılacaktır.

Arkadaşlar 22 gün süren garanti sürecinden sonra anakartım sıfırı ile değiştirilip elime ulaştı. Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Arkadaşlar 22 gün süren garanti sürecinden sonra anakartım sıfırı ile değiştirilip elime ulaştı. Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.
Geçmiş olsun hocam, dediğim gibi bu üretici kaynaklı bir hataydı. Güle güle kullan, hayırlı olsun.

Harika haber. Geçmiş olsun o zaman. :)

Geri
Yukarı