B450-F anakarta ikinci RAM takınca görüntü gelmiyor

driver7

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Hyper-X Fury
Anakart
Asus B450-F Gaming
İşlemci
Ryzen 5 2600
Arkadaşlar, kasa değişikligi yaptım. Sistemi topladım ama görüntü alamıyorum. Tek RAM ile alabiliyorum ama ikinci RAM takınca görüntü gelmiyor.
Soğutucu çıkartırken işlemci yapışmıştı ve 1-2 pin yamuldu. İğne vs. tarzı şeyler ile düzelttim. RAM slotuna veya RAM'e dogrudan bir etkisi var mıdır bu durumun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu çıkartırken işlemci yapışmıştı ve 1-2 pin yamuldu. İğne vs. tarzı şeyler ile düzelttim. RAM slotuna veya RAM'e dogrudan bir etkisi var mıdır bu durumun?
Evet kuvvetle muhtemel. Tek RAM ile tüm slotlarda görüntü alabiliyor musunuz? İki RAM taktığınızda hangi slotlara takmıştınız? İki RAM de kendi başına görüntü veriyor mu?

Evet kuvvetle muhtemel. Tek RAM ile tüm slotlarda görüntü alabiliyor musunuz? İki RAM taktığınızda hangi slotlara takmıştınız? İki RAM de kendi başına görüntü veriyor mu?

Normalde iki ve dördüncü slotlara takılı RAM'ler. Dördüncü slottakini çıkarınca görüntü alabiliyorum, ikinciyi takınca maalesef tanımıyor ve görüntü yok. BIOS da sıfırladım nafile. Ayrıyeten 1 ve 2 slotlara taktım iki RAM'ı, öyle çalıştı. Anakart slotu bozulmuş olabilir mi? Şöyle de bir durum var: Kasayı toplarken RAM'leri hiç çıkartmadım ve ellemedim, olay çok karıştı.

• Tek RAM'i 4. slota takınca çalışıyor mu?
  • İki RAM'i 1 ve 3. slotlara takınca çalışıyor mu?
Slotu bozmuş olma ihtimaliniz düşük. Yamulttuğunuz pinler RAM slotlarıyla alakalı olabilir, bu yüzden sorun yaşıyor olma ihtimaliniz yüksek. İşlemciyi servise göndermenizde fayda var.

• Tek RAM'i 4. slota takınca çalışıyor mu?
  • İki RAM'i 1 ve 3. slotlara takınca çalışıyor mu?
Slotu bozmuş olma ihtimaliniz düşük. Yamulttuğunuz pinler RAM slotlarıyla alakalı olabilir, bu yüzden sorun yaşıyor olma ihtimaliniz yüksek. İşlemciyi servise göndermenizde fayda var.

İşlemcinin pinleri ile bir durum olduğunu var sayar isek bu sefer de işlemcinin PC'yi açmama veya mavi ekran hataları gibi şeyleri yapması söz konusu olmaz mıydı? işlemciden de o noktada şüphelenmek istemiyorum. AIDA64 ile yük bindirdim bilerek test etme amaçlı, bir problem teşkil etmedi.

İşlemcinin pinleri ile bir durum olduğunu var sayar isek bu sefer de işlemcinin PC'yi açmama veya mavi ekran hataları gibi şeyleri yapması söz konusu olmaz mıydı?
Hayır. Pinleri yamulan işlemci veya anakartlı bir sistem sorunsuz bile çalışabilir. Bu yaşadığınız problem pin yamulmalarında sık karşılaşılıyor. Misal işlemci soğutucusunun fazla sıkılması bile bu tarz problemlere sebep olabiliyor.

Şimdi şöyle bir şey denedim: RAM'leri kasamdan çıkarttım. Uzay montaj anakartım var bir tane, RAM'leri o anakarta taktıgımda da görüntü vermiyor ama ikisini de tek tek denedim, görüntü veriyor. Halbuki Dual şeklinde satın aldığım, işlemci bir uyumsuzluk da yok. Uzun zamandır kullanıyorum ve ilk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorum. İlerleyen zamanda R5 5600 almak istiyordum emin olmadan da üstünkörü işlemciyi de satın almak istemiyorum şu an için.

Yeni konular

Geri
Yukarı