P5K-SE anakarta birden fazla RAM takınca görüntü gelmiyor

`Grizzly

Hectopat
P5K-SE anakarta birden fazla RAM takınca görüntü alamıyorum. İlk başta işlemci soketinin pinlerinde bir sorun olduğunu düşünmüştüm fakat baktığımda problem yokmuş gibi görünüyordu. Sonrasında RAM slotlarını kontrol ettiğimde sarı slotlar çalışırken siyah slotların hiçbir şekilde çalışmadığını gördüm. Her iki sarı slota taktığımda ise yine görüntü alamıyordum. Kısacası anakartı sadece tek RAM ile çalıştırabiliyorum. Sorun nerede olabilir? İşlemci soketinde mi yoksa RAM slotlarında mı?

20221009_204508.jpg
20221009_201509.jpg

RAM slotlarına dikkatlice bakmayı deneyin, içerisindeki devrelerde aşınma veya kopma var mı diye bakın bir. RAM'i tek tek bütün slotlara takarak çalıştırmayı deneyin bir de.

Çalışmayan bir slotu tek RAM ile denediniz mi? Ya da çalışan slotta tek bir RAM çalışıyor mu? Farklı RAM ile test etme şansınız oldu mu? Sistemin performansında bir sorun var mı?
1) Evet, her iki RAM ile sırayla denedim. Görüntü alamadım.
2) Evet, çalışıyor.
3) Farklı RAM ile test etme şansım olmadı maalesef.
3) Bir soruna rastlamadım.

RAM slotlarına dikkatlice bakmayı deneyin, içerisindeki devrelerde aşınma veya kopma var mı diye bakın bir. RAM'i tek tek bütün slotlara takarak çalıştırmayı deneyin bir de.
Pinlerden bahsediyorsunuz değil mi? Ne kadar fark edilir bilmiyorum ama baktığımda bir sorun yoktu gibi. İkinci dediğinizi uygulamıştım, sarı slotlardan görüntü alabiliyorken siyah slotlardan görüntü alamıyorum.

RAM'lerin uçlarını silgiyle silip tekrar dener misiniz? Slotta arıza olma ihtimali var. P5K-SE Çok sorunlu bir anakart kendim kullanıyordum yıllar önce. Sürekli BIOS pili tak çıkar, uğraştırıyordu.

Deneyeyim sonra, eğer düzelirse haber veririm.

Düzelmezse ne yapmamı tavsiye edersiniz peki? Yine 775 soket olarak hangi anakartı alayım? Sıfırdan sistem toplayana kadar idare etmesi gerekiyor beni. 500 liraya kadar bütçem var.

Yeni konular

Geri
Yukarı