B450 GAMING Plus Max geç açılma sorunu

son1c

Hectopat
Daha fazla  
B450 GAMING Plus Max anakartımı ve Ryzen 5 3600 işlemcimi yeni aldım. Bugün montajladım fakat bir sorun var bilgisayar 26 saniyede açılıyor. MSI logosunda çok uzun süre bekliyor hızlı Boot yapması gerekirken. Nasıl bu anakarta bağladın geç açılmayı derseniz önceki anakartım B150 GAMING M3 modeliydi onda 8-9 saniyede açılıyordu.
Reset süresi 40 saniye.

Şimdiden söyleyeyim belleklerde, güç kaynağında, SSD, harddiskte bir problem yok önceki anakart ve işlemcimde sorunsuz çalışıyorlardı bilgisayarda 8 saniyede açılıyordu. Ayrıca BIOS'da son sürüme güncel. Sistem de SSD'ye kurulu. UEFI seçeneğide BIOS'ta açık.
Arkadaşlar BİOS güncel bu kaçıncı yazışım benim.

Son düzenleme:
@son1c Sizin BIOS sürümünüz neydi ?

MAX için güncelleme gelmiş. Yeni fark ettim. Benim kullandığım Gaming Plus için de güncelleme gelmiş. Yapmaya tırsıyorum gerçi :))

MAX için şu 2 güncelleme ile açılış süreleri geliştirilmiş.

Eki Görüntüle 465574
7B86vH5 olan son sürüm benim BİOS versiyonum hala geç açılıyor hiçbir geliştirme yok.MSİ logosunun gelmesi kasanın düğmesine bastıktan sonra çok uzun sürüyor 10-15 saniye bekliyor ondan sonra bir karartı gelip MSİ logosu çıkıyor gerçekten sinirim bozuldu şu duruma ya.

7B86vH5 olan son sürüm benim BİOS versiyonum hala geç açılıyor hiçbir geliştirme yok.MSİ logosunun gelmesi kasanın düğmesine bastıktan sonra çok uzun sürüyor 10-15 saniye bekliyor ondan sonra bir karartı gelip MSİ logosu çıkıyor gerçekten sinirim bozuldu şu duruma ya.

Nasıl geliştirdi bunlar yaa cidden. Ben de BIOS'u güncelleyeyim bakalım bir gelişme olacak mı ?

Tırsarak BIOS'u güncelledim :) Evet kesinlikle açılış süreleri hızlanmış.

Eski açılış sürelerim.

Harici Disk takılı iken. Pre-Boot kısmı 32 saniye.

Disk Takılı iken.png

Harici Disk takılı değil iken. Pre-Boot kısmı 15 saniye.

Disk Takılı değil iken.png

Yeni güncelleme sonrası. 2 kez sistemi yeniden başlattım. Desktop kısmına bakmayın arka plandaki uygulamalar fazla olunca o süre uzuyor. Şu an kesinlikle farkettiğim şekilde Pre-Boot kısmı 10 saniyeye düşmüş durumda.

Screenshot_12.png

Screenshot_13.png

Tırsarak BIOS'u güncelledim :) Evet kesinlikle açılış süreleri hızlanmış.

Eski açılış sürelerim.

Harici Disk takılı iken. Pre-Boot kısmı 32 saniye.

Eki Görüntüle 465582

Harici Disk takılı değil iken. Pre-Boot kısmı 15 saniye.

Eki Görüntüle 465586

Yeni güncelleme sonrası. 2 kez sistemi yeniden başlattım. Desktop kısmına bakmayın arka plandaki uygulamalar fazla olunca o süre uzuyor. Şu an kesinlikle farkettiğim şekilde Pre-Boot kısmı 10 saniyeye düşmüş durumda.

Eki Görüntüle 465587

Eki Görüntüle 465588
Keşke benimki de düşseydi.

Resimdeki gibi süreyi 0 saniye yaparsanız bilgisayarınız BIOS ekranından sonra ekstra olarak beklemez, direkt masaüstüne gönderir sizi. Anakart ayarlarından Fast Boot aktif etmeyi unutmayınız. Ayrıca yeniden başlat seçeneğiyle Fast boot aktif olmaz. Bilgisayarın tamamen kapalı olup, yeniden start verilmesi gerekiyor. BIOS ekranı dahil 6-7 saniye aralığında masaüstüne geliyor benim bilgisayar bu ayarlarla. Anakartım Gigabyte B450M S2H, Diskim XPG S40G M2 SSD. Umarım size ve gören diğer insanlara yardımcı olabilir.

Dosya Ekleri

• W10.png
    W10.png
    176,4 KB · Görüntüleme: 184
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı