B450 S2H üzerinde overclock yapılır mı?

Mert51

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, elimde B450 S2H anakart ve Ryzen 7 2700 bulunmaktadır, 3.20 GHz'de çalışmaktadır. Ben bunu 3.50 GHz'e sabitlemek istiyorum. Herhangi bir sorun teşkil eder mi anakart bakımından?

Son düzenleyen: Moderatör:
4GHz'ye kadar yolu var diye biliyorum anakartın overclock için gayet güzel bir anakart soğutmanda yeterliyse 3.8GHz'yi dene tabii ki de adım adım yükselt ani voltaj ya da MHz değeri dengeyi bozabilir. 3.5GHz'ye yükselt sonra 3.7GHz sonra 3.9GHz dene bir yandan Prime 95 testi yap sorun çıkmıyorsa 4GHz dene voltaj olarak 1.400MV u geçme sıcaklık olarak da 85-90'ı geçme.

Voltaj vermeden çıkar mı 3.50GHz'ye?

Çıkar anakart otomatik voltaj verecektir başlangıç için Core Voltage'yi 1.3v deneyin 3.6GHz 3.7GHz 3.8GHz şeklinde gıdım gıdım arttıra arttıra OCCT ve Prime 95 ile sürekli tarama yaparak ilerleyiniz. Hata verdiği zaman 1.300mV yazısını 1.325, 1.350mV şeklinde arttırın lakin 1.4V'u geçmeyin bunu yaparken de sıcaklığı 85 dereceyi geçmesin. Geçiyorsa bırakın.

Çıkar anakart otomatik voltaj verecektir başlangıç için Core Voltage'yi 1.3v deneyin 3.6GHz 3.7GHz 3.8GHz şeklinde gıdım gıdım arttıra arttıra OCCT ve Prime 95 ile sürekli tarama yaparak ilerleyiniz. Hata verdiği zaman 1.300mV yazısını 1.325, 1.350mV şeklinde arttırın lakin 1.4V'u geçmeyin bunu yaparken de sıcaklığı 85 dereceyi geçmesin. Geçiyorsa bırakın.

Şuanlık 3.50 GHz üzerine çıkmayı planlamıyorum, otomatik voltaj 3.50 GHz için yeterli ise voltaj vermeyecegim.

Şu anlık 3.50 GHz üzerine çıkmayı planlamıyorum, otomatik voltaj 3.50 GHz için yeterli ise voltaj vermeyecegim.

Yeterlidir. Ki bir sorun çıktı diyelim (düşük ihtimal) çekirdek voltajını (Core voltage) 1.3v olarak ayarla.

3.50 GHz'de bir süre sonra görüntüyü kesti voltaj vermem gerekecek.

Son düzenleme:
3.50 GHz'de bir süre sonra görüntüyü kesti voltaj vermem gerekecek.

Auto ayarlardamı böyle bir şey oldu yoksa 1.3v verincemi oldu? Eğer 1.3v verince olduysa 1.35V şeklinde ayarlayarak git ama 1.4V'u soğutucun pek iyi değilse geçme sıcaklık değerlerinede dikkat et tam yükte kaç derece oluyor onu da söylersen daha kesin cevaplar verebilirim. Dediğim gibi OCCT testi yap en az 30dk açık dursun. Eğer sıkıntı çıkmadıysa sorun yoktur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı