B450 S2H üzerinde overclock yapılır mı?

Dostum tam okumamışsın galiba Tomahawk Msi firmasının ben Gigabyte'ın B450 serisinden bahsediyorum ki arkadaşın anakartta Gigabyte dikkat etmemişsin galiba.
"Gigabyte kartların daha doğrusu B450 serisinin" diye yazmışsın. Burada anlatım bozukluğu var. Tüm B450 serisi için söylemişsin anlamı çıkardım ben.

B450 Aorus Pro gibi modellerde böyle sorunlar yok. Dediğim gibi 400 TL'ilk anakarttan nasıl bir OC performansı bekliyorsun ki? Kartın OC gibi bir iddiası yok.

Ayrıca 80-90 derece sıcaklıklar MOSFET'ler için çok da yüksek sayılmaz. B450 Aorus Pro'da bulunan 4C024N ve 4C029N MOSFET'lerin üreticisi -55/+150 derece çalışma aralığı olduğunu belirtmiş kitapçıkda. 100 derecelerde uzun süre dayanır.

BIOS'dan Core Boost kapalı 3.20 GHz'de 0.9658V'da gezmektedir. 3.50 GHz için stabil kaça çıkartmalıyım voltajı?

Ama şöyle bir durum var CPU'ya overclock ederken bir yandan RAM'lerede overclock etmiş olursun atıyorum 2933MHz RAM'in var 1 tık azalt frekansı extra voltajla uğraşmaktan kurtulursun.

Ama şöyle bir durum var CPU'ya overclock ederken bir yandan RAM'lerede overclock etmiş olursun atıyorum 2933MHz RAM'in var 1 tık azalt frekansı extra voltajla uğraşmaktan kurtulursun.
O BCLK Frekansı için geçerli hocam ki S2H'da o ayar yoktur bile muhtemelen. CPU Core Ratio değeri sadece işlemci frekansını etkiler.

BCLK anakart çarpanı oluyor. Anakarta takılı her şeyi etkiler.

"Gigabyte kartların daha doğrusu B450 serisinin" diye yazmışsın. Burada anlatım bozukluğu var. Tüm B450 serisi için söylemişsin anlamı çıkardım ben.

B450 Aorus Pro gibi modellerde böyle sorunlar yok. Dediğim gibi 400 TL'ilk anakarttan nasıl bir OC performansı bekliyorsun ki? Kartın OC gibi bir iddiası yok.

Ayrıca 80-90 derece sıcaklıklar MOSFET'ler için çok da yüksek sayılmaz. B450 Aorus Pro'da bulunan 4C024N ve 4C029N MOSFET'lerin üreticisi -55/+150 derece çalışma aralığı olduğunu belirtmiş kitapçıkda. 100 derecelerde uzun süre dayanır.
Doğru biraz anlatım bozukluğu olmuş orada o konuda haklısın fakat B450 Pro benim kullandığım anakartım bende Gigabyte kullanıyorum buarada ve asıl sorunlu olan modellerin başında geliyor. Aşağıdaki test videosunu izlerseniz görebilirsiniz. Sıcaklık değerleri nerelere çıkıyor diğer kartlara göre farkı anlarsınız. Buarada illede overclock yapacaksanız AMD Ryzen Master uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim. Çok basit şekilde ve kendi uygulaması ile rahatça overclock yapabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı