B450 Tomahawk Max BIOS'u bozuldu

Priviyet Putin

Hectopat
Herkese merhaba, son zamanlarda bilgisayarımda çok fazla mavi ekran alıyordum ve dün bilgisayarımı yeniden başlattıktan sonra görsellere eklediğim mavi ekranı aldım. Her seferinde PC'yi kapatıp açınca mavi ekran düzeldiği için tekrardan PC'yi kapatıp açtım ancak tekrardan açıldığında "reboot and select proper boot device" yazısı çıktı. Bunun üzerine SSD'den Windows'un zarar gördüğünü düşünerek hemen bir Windows kurulum USB'si hazırlayıp bilgisayarı yeniden başlattım ve Windows'u kurmaya başladım.

Her şey sorunsuz gidiyordu Windows kuruluyordu bir sıkıntı yoktu ve bir anda "your motherboard BIOS is damaged" yazısıyla karşılaştım ve şok oldum. Yazıdan sonra beni anakartın BIOS'una attı ve yeni BIOS kurmamı istedi. Ben de anakart üreticinin sitesinden en güncel BIOS'u temiz bir USB'ye indirdim ve BIOS'u güncellemeye başladı. Tekrardan sorunsuz bir şekilde % barı dolmaya ve BIOS kendini güncellemeye başladı.

Güncelledikten sonra PC kendini yeniden başlattı ve bir daha da hiçbir şekilde ne klavye ne mouse ne ekran herhangi bir şekilde tepki vermedi PC. Anakartın BIOS'u bozuldu yüksek ihtimalle, bir bilgisayar teknik servisine gitsem bu durumu düzeltebilirler mi yoksa anakart çöp mü oldu?

IMG_1094.jpeg
IMG_1102.jpeg
IMG_1106.jpeg

RAM meselesini özellikle denediniz değil mi? Çözüm olacağına inancım o kadar fazla ki. Çünkü bu durum başıma defalarca geldi ve bu şekil başardım.

Hocam bende zaten 4 tane 8 GB'lık RAM var hepsini tek tek bütün yuvalarda denedim ama asla çalışmadı. Sürekli olarak CPU LED arıza ışığı yanıyor asla sisteme görüntü gelmiyor

RAM meselesini özellikle denediniz değil mi? Çözüm olacağına inancım o kadar fazla ki. Çünkü bu durum başıma defalarca geldi ve bu şekil başardım.

Üstüne BIOS pilini de değiştirdim belki bitmiştir diye ama o da çalışmadı

@MrDentist
Hocam bugün bilgisayarcıya götürdüm ve anakartın kuzey ve güney köprülerini kontrol eden chipsetin bozulduğunu söyledi teknisyen arkadaş, güney köprüsü USB'leri kontrol ettiği için flashbios tarzı bir şey zaten yapamıyoruz kuzey köprüsü de işlemciyi kontrol ettiği için herhangi bir işlemci taksan da çalışmaz yeni anakart alman lazım dedi. Aklıma takılan soru kuzey ve güney köprülerini kontrol eden chipseti nasıl hiçbir şey yapmadan bozmuş olabilirim bir fikriniz var mı?

Son düzenleme:
Hocam bende zaten 4 tane 8 GB'lık RAM var hepsini tek tek bütün yuvalarda denedim ama asla çalışmadı. Sürekli olarak CPU LED arıza ışığı yanıyor asla sisteme görüntü gelmiyor.

Üstüne BIOS pilini de değiştirdim belki bitmiştir diye ama o da çalışmadı.

@MrDentist
Hocam bugün bilgisayarcıya götürdüm ve anakartın kuzey ve güney köprülerini kontrol eden chipsetin bozulduğunu söyledi teknisyen arkadaş, güney köprüsü USB'leri kontrol ettiği için flashbios tarzı bir şey zaten yapamıyoruz kuzey köprüsü de işlemciyi kontrol ettiği için herhangi bir işlemci taksan da çalışmaz yeni anakart alman lazım dedi. Aklıma takılan soru kuzey ve güney köprülerini kontrol eden chipseti nasıl hiçbir şey yapmadan bozmuş olabilirim bir fikriniz var mı?

Konu başlarında söylemiştim. PSU kaliteli değilse, ani kapanmalarda anakartı koruyamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı