B450 vs B550

FEDUX

Hectopat
Makaleler
2
Sistem toplayacağım ama anakart olarak ASUS B550-F alacaktım ama aklıma bir şey takıldı. Seneye AM5 soket ve DDR5'e geçildiğinde yine B550'leri değiştirmem gerekecek değil mi? Yani ben B550 alsam da beni B450 ile aynı süre tutacak değil mi hatam varsa düzeltin. Kullanacağım sistemde M.2 SSD'lerle işim yok. İleri de sistem güncellemesi düşünülebilir. 4-5 yıl sonra. Yani kısaca şu an B550 anakarta para yatırmaya değer mi?

Şu an alacağım sistem:
Ryzen 5 3600.
GTX 1060 6 GB (bu parça 2 yıl önce aldım sistemi üzerine diziyorum.)
16 GB 3200MHz RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
4000 serisinden sağlam bir işlemci almayı düşünüyorsanız B550 öneririm.

Ama AM5 gelince DDR5 de gelecek diye söyleniyor ve öyleyse değişmesi şart.

Bu sistemi uzun süre kullanacaksan al B550-F.
Uzun süre kullanacağım evet ama boşuna para vermiş olmam değil mi?
4000 serisinden sağlam bir işlemci almayı düşünüyorsanız B550 öneririm.

Ama AM5 gelince DDR5 de gelecek diye söyleniyor ve öyleyse değişmesi şart.
Diyelim ki, 5 sene sonra Pc güncellemeye karar verdim. Ryzenin 4. nesil işlemcileri beni iadere eder mi?

DDR5 için yeni anakart almanız gerekecektir evet. Ucuza getirmek için B450 de alınabilir. M.2 SSD destekli B450 anakartlar da var zaten. Ayrıca B450 anakartlar da 4. nesil Ryzen işlemcileri destekleyecek. Ekonomik bir çözüm olacaktır. Tabi tüm işlemcilerde B550 ile aynı performansı verir mi, bunu zamanla ortaya çıkan testler gösterir. B550 anakartlar da çok başarılı. Biraz da size kalmış. Sistemi olduğu gibi kullanacaksanız B450 de olur.

Uygun fiyatlı ve 3900X ile kullanılabilecek bir anakart alınabilir mesela MSI B550-A Pro gibi.

Farklı bütçeler için konuma bakabilirsiniz:

Sistemi olduğu gibi kullanacağım ve öyle 2-3 sene sonra değiştirmeyeceğim. Götürdüğü yere kadar kullanacağım.
4. Nesil işlemciler hangi yıla kadar hatrı sayılır iş yapabilirler tahminen. Seneye çıktıklarını varsayarsak. Ryzen 5 3600'den 4. nesil ryzene geçmek hatrı sayılır performans artışı sağlar mı?

B550'ler zaten 4.nesil Ryzen'ler için çıktı. 5. nesilde B650'ler çıkar diye tahmin ediyorum. B550-F alın çok doğru bir seçim en iyi B550 anakartlarda ilk 3'de.

Yeni konular

Geri
Yukarı