Giriş B550 vs Üst B450

Gigabyte'ın B450 anakartları muadilleri arasında en gösterişli ve en dolu dolu özelliklere sahip olsa da termal tasarım ve VRM kalitesi diğerlerine nazaran biraz daha düşük bu sebeple söyledim. Yoksa gayet güzel anakartlar. Mesela Gigabyte X570 Aorus Elite çok iyi bir anakart muadilleri arasında, ama aynı başarı B450 serisinde yok.

B450 A-Pro MAX, sizin sattığınız anakartla aynı değil. Overclock potansiyeli olarak Gaming Plus MAX ve Tomahawk MAX ile tamamen aynı olmasa da çok yakın. Sizin sattığınız B450M A-Pro MAX ile yakından uzaktan alakası yok.

Aşağıdaki listeye de fikir vermesi açısından göz atabilirsiniz.

Şimdi gördüm B450 Gaming Plus MAX'ta indirim varmış. Normalde 1000 TL civarı. Bu anakartı alabilirsiniz.

Hangi işlemci ile overclock yapacaksınız?

Ryzen 7 3700X ile bile kullanabilirsiniz. Zaman zaman 3900X ile de zorlayanlar oluyor tabii ki. 3900X gibi bir işlemci alan birinin zaten anakartı da ona oranla iyi olur ama yine de deneyenler vardı ve listede de 3900X'i kaldırabileceği belirtiliyor. Tomahawk MAX'a çok yakın bir anakart.

1000 TL üstüne çıkarsanız B550 A-Pro, B550M Pro-VDH WiFi gibi anakartlara bakabilirsiniz.
Öteki türlü B450 Gaming Plus MAX gayet iyi, 870 TL gibi bir fiyata hem de.

Ryzen 5 3600. Bu anakart ile OC yaptım sınırları zorladım 4290 Puan aldım R20'de fakat zorlamadım. Kroktum anakart leş gibi OC için. Bu kart aklıma yattı alacağım galiba.

Ryzen 5 3600 (X) değil

Ryzen 5 3600 ile çok rahat overclock yapabilirsiniz. Sadece işlemci soğutucunuza dikkat edin, stokla zor olur. Herhalde vardır soğutucunuz.

Hem B450 A-Pro MAX, hem de Gaming Plus MAX ikisiyle de yaparsınız. Hemen hemen aynı özelliklere sahipler, ama anladığım kadarıyla A-Pro MAX ismi biraz takıntı olarak kalmış sizde. Sattığınız anakartla farklı özelliklere sahip. Bence bu iki anakarttan hoşunuza gideni alın çok bir farkları bulunmamakta. İndirimli halinde bütçenizi de zorlamamış olur.

Mesela şu konuda var örnek olarak, sizin alacağınız anakart değil ama birbirlerinin neredeyse aynısı olduğu için bir fikir verebilir.

Geri
Yukarı