B450M-K BIOS güncelleme sonrası G.SKILL RAM tam frekansta çalışmıyor

Pinkman060

Femtopat
Yaklaşık 6 ay önce yeni sistem aldım. Sistemi aldığımda 1x16 3000MHz RAM kullanıyordum. Geçen hafta G.Skill 3600 MHz 18CL Single Channel 8 GB RAM'den 2 adet sipariş geçtim. RAM'ler geldi takarken zorlandım biraz. Bir tarafı takarken çıt sesi duymadım ama ikisini de sağlam ittirdim olduğu kadar oturttum ses gelmese de. Yavaş yavaş yaptığım için ses gelmedi muhtemelen.

Sonrasında sistemi açtım çalıştı sorun yok. BIOS'a girdim direkt XMP profili hazırdı seçtim. Bilgisayar açıldı oyunlarda falan performansım arttı, çok güzel memnundum. RAM'ler oturdu mu acaba diye düşünüp duruyordum. Biraz takıntılı birisiyimdir. Çıkarıp tekrar takmaya korktum ama zorladım daha fazla itilmiyordu. Zaten bir sorun olsa sistem sıkıntı çıkarırdı diye düşünüyorum. Sıkıntısız kullandım.

2 gün sonra RAM almışken sistemim tamamlanmışken BIOS güncellemem vardı yeni gelen, onu da yapayım çıksın aradan dedim. BIOS'u güncelledim en son sürüme. (En sondan bir önceki sürümü kullanıyordum.) Güncelledikten sonra işlemci ayarlarımı yaptım kullandığım işlemci voltajını girdim her şeyi eskisi gibi ayarladım BIOS'tan çıktım bilgisayar açılırken gelen seslerde hep cızırtı olmaya başladı. Kulaklık bozuldu sandım korktum başka kulaklık denedim aynı. Sonra BIOS'a tekrar girdim PC dondu BIOS'ta. PC'yi kapattım tekrar açtım BIOS'a girdim XMP'yi kapattım düzeldi her şey.

Neyse elle ayar yapayım dedim, girdim frekansı kademeli düşürdüm RAM'in ve en son 3466 MHz'de sistemi çalıştırdığımda bir sıkıntı göremedim. Her şey güzel çalışıyor. Memtest uyguladım 2 defa ikisi de sağlıklı bir şekikde error vermeden bitti. RAM'lerde sıkıntı görünmüyordu. İçime dert oldu yeni aldığım RAM'ler. Madem tam frekans kullanamayacağım, 3200 MHz CL16 olan RAM'ler daha ucuzdu onları da alabilirsin hem de 150 TL fark vardı. BIOS'tan sonra böyle oldu. Çok saçma BIOS güncelleyince böyle bir sorun olması. Yorumlara baktım benim sistemle kullananlar uyum sorunu yok yazdığı için almıştım. 3466MHz'de CL18 kullanıyorum. Sadece frekans ayarını değiştim, diğer hiçbir ayardan anlamıyorum. Ne yapabilirim? BIOS'u eski sürüme yüklemeyi araştırdım, bir şey bulamadım hatta sıkıntı çıkabiliceğini yazanlar bile olmuş. RAM'leri iade etmeye kalksam çok uzun sürecek. İlk taksitini de ödedim. Sizce ne yapabilirim? Acaba RAM'leri tam takamama gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Bayağı ittirdim RAM'leri, güc uyguladım. Kilit de kapalı RAM'in. BIOS'tan sonra böyle oldu.

Sistem:
Ryzen 3600.
ASUS Dual RTX 2060.
ASUS Prime B450M-K.
High Power 600W 80+Gold.
Bu RAM'den 2 adet aldım işlemci ve anakartla uyum sorununda olmaması lazım. Ryzen uyumlu diye düşünüyorum.

Şimdiden yardımcı olan herkese çok ama çok teşekkür ediyorum.

Bu şekilde kullanabilirsiniz. Yeni gelen güncellemede sorun olabilir. ASUS anakartla en son BIOS güncellemesi sonrası belleklerde sorun yaşanları bir iki konuda daha gördüm. 3466 MHz'de hata almıyorsanız sistemi böyle kullanın. 3600 MHz ile arasındaki performans farkını hissetmezsiniz bile. Kafaya takmaya değmez.

MSI B450 Gaming Plus Max anakart ve Ryzen 5 3600x işlemcili kasada, bire bir aynı marka/model ramlerle ben de aynı sorunu yaşadım. Elle girmek de, XMP de işe yaramıyordu, iade edip uyumlu listesinde olan bir çift ram aldım. Öyle çözüldü.

Bios versiyonunuz nedir? Eğer bahsettiğiniz Ağustos ayında gelen güncelleme ise belli anakartlarda geri çekildi ram problemlerinden dolayı. Benim anakartima yeni guncelleme iki gün önce geldi (X570 Prime) ancak bu buglu Bios olayının B450 modellerde var olup olmadığını bilmiyorum. X570 ve B550 chipset için geçerli ama bundan eminim. Size tavsiyem yeni bir güncelleme gelene kadar eski sürüme geri dönmeniz.

BİOS'u sadece güncel olması için güncellemek bana yanlış geliyor. Ne katkısı olacağını araştırıp işe yarar güncelleme ise kurmak bana her zaman daha avantajlı görünüyor. Sorununuza gelirsek sorun yaşamadığınız BİOS sürümüne dönüş yapın. Eski sürüme dönüşte sıkıntı çıkaracağını düşünenler yeni sürüme yükseltmede nasıl risk varsa downgrade işleminde aynı risk var olduğunu düşünmüyor. Dönüş yapın başka seçeneğiniz şu anda görünmüyor.

Herkese tavsiyelerinden dolayı çok teşekkürediyorum. Neredeyse 9 ay sonra yeni BIOS güncellemesi aldı diye güncelledim anakartı, sağlık olsun 3466MHz'de kullanıyorum bu aralar RAM OC nasıl yapılıyor onları öğrenmeye çalışıyorum sonrasında CL değerini düşürmeye çalışıcağım zaten. Eski BIOS'a nasıl dönebiliceğimi bulamadım hiçbir yerde daha fazla BIOS'la da uğraşmasam daha iyi olur diye düşünüyorum.
Oyun oynarken yine saçma sapan cızırtılar geliyordu kulaklıktan. Eski BIOS'a geçmek şart oldu gibi RAM'leri iade de edemiyorum. Eski BIOS sürümüne normal BIOS Update yapar gibi mi geçiyorum?

Son düzenleme:
Herkese tavsiyelerinden dolayı çok teşekkürediyorum. Neredeyse 9 ay sonra yeni BIOS güncellemesi aldı diye güncelledim anakartı, sağlık olsun 3466MHz'de kullanıyorum bu aralar RAM OC nasıl yapılıyor onları öğrenmeye çalışıyorum sonrasında CL değerini düşürmeye çalışıcağım zaten. Eski BIOS'a nasıl dönebiliceğimi bulamadım hiçbir yerde daha fazla BIOS'la da uğraşmasam daha iyi olur diye düşünüyorum.
Oyun oynarken yine saçma sapan cızırtılar geliyordu kulaklıktan. Eski BIOS'a geçmek şart oldu gibi RAM'leri iade de edemiyorum. Eski BIOS sürümüne normal BIOS Update yapar gibi mi geçiyorum?
Evet önceki BİOS sürümünü indirip update yapar gibi yükleyeceksiniz.

Evet önceki BIOS sürümünü indirip Update yapar gibi yükleyeceksiniz.

BIOS sürümünü düşürdüm Ez Update ile masaüstünden. Sorunsuz bir şekilde şükürler olsun ki. Sorunsuz çalışıyor 3600MHz'de sonunda. Ya anlamıyorum 8 ay sonra BIOS güncellemesi getiriyorsun stabil çalışan birşeyi nasıl bozabiliyorsun. Artık BIOS güncellemek mi? Tövbe. Umarım Sıkıntısız çalışır.
Bilgisayar hızlandı gerçekten ya. B450m-k prime anakartı olan arkadaşlara temmuz ayındaki BIOS güncellemesini önermiyorum arkadaşlar kesinlikle stabilitesi çok vasat.

Geri
Yukarı