B450M PRO-M2 Fan Soket ve Kontrolcü Tavsiyesi

Özcan Demir

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Resepsiyonist
Herkese Merhaba arkadaşlar,

MSI ProSeries B450M PRO-M2 anakartım var. Kasamda CPU fanı dahil 3 fan vardı. Geçtiğimiz günler de kasa fanlarının bir tanesinin dönmediğini fark ettim. (bağlı olmadığı için) Anakartımda fan için yeterli soket yok, anakarttan kontrol edebileceğim bir şekilde diğer fanı nasıl sisteme bağlayabilirim? Bilgisi olan var mı, kasamda kontrolcüyü monte edecek yer de yok. Tavsiye ve önerilere açığım. Fan tavsiyesi de önemle rica olunur.
UP

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan çoklayıcı kablo alacaksın anakarta bağlı kasa fan girişini boşa çıkarıp çoklayıcıyı oraya taktıktan sonra çoklayıcı uçlarına boştaki fan girişlerini bağlayacaksın. Alttaki gibi bir kablo işini görür.

Fan çoklayıcı kablo alacaksın anakarta bağlı kasa fan girişini boşa çıkarıp çoklayıcıyı oraya taktıktan sonra çoklayıcı uçlarına boştaki fan girişlerini bağlayacaksın. Alttaki gibi bir kablo işini görür.

yanıtınız için teşekkür ederim ürünün siparişini cevap almadan önce vermiştim zaten yani bu ürün ile anakart üzerinden otomatik kontrol edecek, sabit rpm de çalışmayacak değil mi ?
anakarta yük bindirmiş olmam değil mi sadece +1 fan daha takacağım totalde tek fan çıkışına 2 fan takılmış olacak.

Benim kasada sekiz fan var. Üçü doğrudan anakarta kalan beşini çoklayıcıyla kullanıyorum. Dört senede yük binseydi çoktan farkederdim. Çoklayıcıdaki kullanacağın fanları anakarta bağladığında hızını kontrol edebiliyorsan çoklayıcıyla hepsini kontrol edebilirsin, sabit çalışmazlar. Şunu da belirteyim şayet kullanacağın fanlar PWM olursa bu sefer anakarttan herhangi ayar yapmadan fanlar kendisi hızını otomatik ayarlardı.

Son düzenleme:
Benim kasada sekiz fan var. Üçü doğrudan anakarta kalan beşini çoklayıcıyla kullanıyorum. Dört senede yük binseydi çoktan farkederdim. Çoklayıcıdaki kullanacağın fanları anakarta bağladığında hızını kontrol edebiliyorsan çoklayıcıyla hepsini kontrol edebilirsin, sabit çalışmazlar. Şunu da belirteyim şayet kullanacağın fanlar PWM olursa bu sefer anakarttan herhangi ayar yapmadan fanlar kendisi hızını otomatik ayarlardı.
Ürün elime ulaştı bağlantısını yaptım lakin 3 çıkışın 2 tanesinde 3 pin bir tanesin de 4 pin var benim fanlarım 3 pin,çoklayıcı da ki çıkışlarda 3 pin olanlarda pinler arasında boşluk var bu doğru bir şey mi yani 1pin arada boşluk ve 2 pin olarak. Doğal olarak 3 pin fanlarımın sadece 2 dişi giriyor anlam veremedim

Çoklayıcı kabloların özelliği öyle. Kendi kullandığım kablo da aynı. Çoklayıcının 4 pin olanına anakarttan kontrol edebildiğin en düzgün çalışan fanı takıp diğerlerini 3 pin girişlerine takıp hızını anakart BIOS'u içerisinden ayarlayacaksın işte. Çoklayıcıya 2 pini giren fanlar hızını BIOS'tan hızını ayarladığın 4 pin girişli fana göre ayarlayacak.

Çoklayıcı kabloların özelliği öyle. Kendi kullandığım kablo da aynı. Çoklayıcının 4 pin olanına anakarttan kontrol edebildiğin en düzgün çalışan fanı takıp diğerlerini 3 pin girişlerine takıp hızını anakart BIOS'u içerisinden ayarlayacaksın işte. Çoklayıcıya 2 pini giren fanlar hızını BIOS'tan hızını ayarladığın 4 pin girişli fana göre ayarlayacak.
Bios ta smart mode açık şekilde kullanıyorum 2 fan takılı 3.fanı yarın alacağım şuan stabil şekilde otomatik rpm ayarlı çalışıyor. Teşekkür ederim tavsiye ve bilgiler için eğer bilginiz var ise kasama uyacak şekilde işlemcim için hava soğutma bakıyorum işlemcim R5 2600x kasam Phanteks P350x ayrı bir konu açacağım ama size de sormak istedim

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı