Çözüldü B450M S2H AMD Overclock Sekmesi Yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Heberiu

Kilopat
Makaleler
3
O arada AMD Overclock diye bir ayar olması lazımmış, bende yok. Neden? Anakart B450M S2H, BIOS sürümü F50.

IMG_20201014_025630.jpg

Gigabyte anakartlarda overclock yapmak diğer anakartlara göre zordur, voltajı +/- olarak ayarlıyorsun ama stok voltajı yazmıyor. Her şeyi elle ayarlamak zorundasın, eğer yapamazsan yardımcı olabilirim.
Hallettim. 1,340 voltaj core performans boot ile işlemci 3,450 sularında geziyordu.
3,6 zorlayıp 1,140 voltaj verdim. Daha stabilize daha güçlü oldu gibi geldi. Ayrı bir konu açtım bunun için.

AMD Overclocking kısmı sadece Ryzen 3000 serisinde var.
Gigabyte anakartlarda overclock yapmak diğer anakartlara göre zordur, voltajı +/- olarak ayarlıyorsun ama stok voltajı yazmıyor. Her şeyi elle ayarlamak zorundasın, eğer yapamazsan yardımcı olabilirim.

Stok voltaj belli, 1.1V'ın üzerine ekliyorsun.

Anakartta auto voltaj olsa bile offset voltaj yaptırırım, boşta olan sıcaklığı azaltır.

Tüm anakartlar için offset stok voltajı 1.1V.

Hallettim. 1,340 voltaj core performans boot ile işlemci 3,450 sularında geziyordu.
3,6 zorlayıp 1,140 voltaj verdim. Daha stabilize daha güçlü oldu gibi geldi. Ayrı bir konu açtım bunun için.
Hocam her işlemci aynı performansta çalışmaz, mesela bende de R5 1600AF var. 1.1 voltajda 3.8GHz kullanıyorum. Belki senin işlemcin aynı voltajda 3.5GHz zor görebilir. Giderek GHz yükselterek deneme yapabilirsin veya voltaj düşürebilirsin.

1,106'da 3,6GHz Boot etmedi.
Amacım OC değildi açıkçası. Daha az voltaj ile daha stabil performans almaktı.
3,6GHz bana yeter. 1,140 voltaj da ilk duruma göre 1,350 idi ki çok çok iyi şu an.

Hocam her işlemci aynı performansta çalışmaz, mesela bende de R5 1600 AF var. 1.1 voltajda 3.8GHz kullanıyorum. Belki senin işlemcin aynı voltajda 3.5GHz zor görebilir. Giderek GHz yükselterek deneme yapabilirsin veya voltaj düşürebilirsin.

Selamlar, bende de Ryzen 5 1600 AF & B450M S2H ikilsi var. Bende voltaj düşürüp daha performanslı bir hale getirmek istiyorum yardımcı olur musunuz?

Birinin ekran resimlerinde vardı. Ondan konu açtım.
Evet doğru söylüyorsunuz. Yuğtupda da bir videoda b450m s2h modeli anakartta bios menüsünde çevrebirimleri alt menüsünde overclocking diye bir seçenek var ve orada sabit voltaj verebiliyorsun. Ama o videoda bios'un sürümünü göremedim. Ayrıca bios sürümünden mi yoksa işlemci modelinden mi kaynaklandığını da öğrenemedim. Ne hikmetse kimse böyle şeylerle ilgilenmiyor. Benim anakartımda b450m s2h ve ben o overclock menüsüne erişmek istiyorum. Hani bios sürümünü yüklemem gerekiyor ki acaba?

Evet doğru söylüyorsunuz. Yuğtupda da bir videoda b450m s2h modeli anakartta bios menüsünde çevrebirimleri alt menüsünde overclocking diye bir seçenek var ve orada sabit voltaj verebiliyorsun. Ama o videoda bios'un sürümünü göremedim. Ayrıca bios sürümünden mi yoksa işlemci modelinden mi kaynaklandığını da öğrenemedim. Ne hikmetse kimse böyle şeylerle ilgilenmiyor. Benim anakartımda b450m s2h ve ben o overclock menüsüne erişmek istiyorum. Hani bios sürümünü yüklemem gerekiyor ki acaba?
O menü Ryzen 3000 serisi ve üstünde geliyor. Alt modellerde yok.

O menü Ryzen 3000 serisi ve üstünde geliyor. Alt modellerde yok.
Bunu öğrendiğim iyi oldu. Bende az kalsın o menü b450m s2h v2 de var v1 de yok zannedip. V2 den alıcaktım. Artık vaz geçtim. V2 digital vrm miş. Direk voltaj değeri girebiliyormuşsun. Bunda is giremiyormuşsun sanıyordum. Ama şimdi ondalık değer girme yöntemiyle yapıyorum. Gayet yolunda gidiyor. 3.75 ghz ile 1.36volt la sabitledim.
Hocam her işlemci aynı performansta çalışmaz, mesela bende de R5 1600AF var. 1.1 voltajda 3.8GHz kullanıyorum. Belki senin işlemcin aynı voltajda 3.5GHz zor görebilir. Giderek GHz yükselterek deneme yapabilirsin veya voltaj düşürebilirsin.
Anakartınız nedir acaba? Bazı anakartlarda aynı işlemci farklı voltaj olabiliryor da.
Şu konuyu o kadar araştırdım ki girmediğim türk/yabancı site forum kalmadı. Hiç kimse de mi bu konudan bahsetmez inanamıyorum. Hadi anladık Ryzen 3600 takınca görünür olduğunu bu seçeneğin. Peki Ryzen 5 5600X takınca açılıyor mu? Yok hiçbir yerde bilgi yok. AMD'nin topluluğuna girdim orada da yok. Reddit çık! Orada da yok. İlla dünyanın parasını verip takıp kendimiz deniycez.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı