B450M S2H sistem parça değişimi önerisi

ALPBK

Hectopat
Daha fazla  
Şimdi en başından başlayacağım konuya. Anakartım 2133 MHz RAM desteklediği için anakartımı değiştirmek istiyorum. Intel işlemcim var, almak istediğim anakart B450M S2H. Bunun için AMD bir işlemci almam. Lazım RAM'mimi de satacağım. 3000 MHz'lik 2x8 şu anda bir tane 8 GB 2133 var bu B450M S2H 3000 MHz'in üstüne destekliyor o yüzden bu anakartı tercih ediyorum şu anki bilgisayarımdaki işlemci i5-7400 RAM 8 GB Crucial 2400 MHz anakart H110M PRO VD bu 3'ünü satıp yerine yeni 3 lüyü dizmek istiyorum fakat kaç TL'ye satıcağımı tam bilmiyorum. Hiç 2.el alım satım yapmadım, bir de RAM'in frekansını yükseltmek için BIOS'dan AMD'nin stok soğutucusu yeter mi? Bu konularda yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Şimdi en başından başlayacağım konuya. Anakartım 2133 MHz RAM desteklediği için anakartımı değiştirmek istiyorum. Intel işlemcim var, almak istediğim anakart B450M S2H. Bunun için AMD bir işlemci almam. Lazım RAM'mimi de satacağım. 3000 MHz'lik 2x8 şu anda bir tane 8 GB 2133 var bu B450M S2H 3000 MHz'in üstüne destekliyor o yüzden bu anakartı tercih ediyorum şu anki bilgisayarımdaki işlemci i5-7400 RAM 8 GB Crucial 2400 MHz anakart H110M PRO VD bu 3'ünü satıp yerine yeni 3 lüyü dizmek istiyorum fakat kaç TL'ye satıcağımı tam bilmiyorum. Hiç 2.el alım satım yapmadım, bir de RAM'in frekansını yükseltmek için BIOS'dan AMD'nin stok soğutucusu yeter mi? Bu konularda yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
RAM frekansı için soğutucu kullanmıyoruz. O işlemci için, elindeki parçaları kaça satarsın bilmiyorum. Ama sonucunda bu bahsettiklerini alman iyi olur. İşlemci olarak da 3100 veya 2600X ya da 3500X-3600 alabilirsin. İyi işlemcilerdir, başka sorun?

Anakart diyorsan Intel soket için ucuz anakart yok yani ben bulamadım eğer biliyorsan gönderebilirsin.
RAM frekansı için soğutucu kullanmıyoruz. O işlemci için, elindeli parçaları kaça satarsın bilmiyorum. Ama sonucunda bu bahsettiklerini alman iyi olur. İşlemci olarak da 3100 veya 2600X ya da 3500X-3600 alabilirsin. İyi işlemcilerdir, başka sorun?
sence gerek varmı işlemcinin ghz ini yükseltmeye yoksa almıcam soğutucu o yüzden

Anakart diyorsan Intel soket için ucuz anakart yok yani ben bulamadım eğer biliyorsan gönderebilirsin.

sence gerek varmı işlemcinin ghz ini yükseltmeye yoksa almıcam soğutucu o yüzden
OC dediğin şey için ekstra soğutucu şart değil, ancak işlemcinin çalışması için hiç değilse stok soğutucu şart, sıfır alırsan yanında zaten gönderip göndermediklerini yazarlar. 2. el ise adama sorarsın, fanı da veriyor musun diye. OC de şart değil zaten. İstersen yaparsın.

OC dediğin şey için ekstra soğutucu şart değil, ancak işlemcinin çalışması için hiç değilse stok soğutucu şart, sıfır alırsan yanında zaten gönderip göndermediklerini yazarlar. 2. el ise adama sorarsın, fanı da veriyor musun diye. OC'de şart değil zaten. İstersen yaparsın.

Peki işlemci için OC yaparsam ne kadarlık bir artış gözükür ve yaparsam uygun bir soğutucuyla yapmak isterim önerebilir misin?

OC dediğin şey için ekstra soğutucu şart değil, ancak işlemcinin çalışması için hiç değilse stok soğutucu şart, sıfır alırsan yanında zaten gönderip göndermediklerini yazarlar. 2. el ise adama sorarsın, fanı da veriyor musun diye. OC'de şart değil zaten. İstersen yaparsın.

Ve bir de mesela Valorant'da sanki akıcı oynayamıyor gibiyim takılmıyor ama takılıyormuş hissi veriyor neyle alakalı bu.

Peki işlemci için OC yaparsam ne kadarlık bir artış gözükür ve yaparsam uygun bir soğutucuyla yapmak isterim önerebilir misin.
Alacağın işlemci de önemli açıkçası. Genel olarak T6 öneriliyor F/P olduğundan. OC artış sağlar tabii ki. Mesela ben sağlam bir hava soğutma alıp 3300X’imi single da rahat bir şekilde 10700K’nın önüne geçirebilirim. Tabii multi de şansım yok ama. Yani performans artışı olacaktır, ne kadar yaptığına bağlı da değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı