Çözüldü B450M S2H Sistemde Düşük RAM Frekansı ve Mavi Ekran Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

HK1892

Femtopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba.

Yeni sistem topladım ve yaklaşık 4 gündür yapmadığım şey kalmamasına rağmen mavi ekran hatası alabiliyorum sıfır cihazda.

Şimdi RAM değerine baktım ve 2133 MHz olarak gördüm. Ama 3200 MHz olması gerekmez mi? Modelini aşağıda paylaştım. Ayarlar ile hiç oynamadım ve overclock yapmadım. Kendiliğinden bu değeri veriyor. Sizce bu normal mi? Bundan kaynaklı olarak mavi ekran alıyor olabilir miyim? X.M.P. kapalı durumda, açmalı mıyım sizce? Düzelebilir mi?

- Gigabyte B450M S2H.
- Ryzen 5 3500X.
- Corsair CV550 80+ Bronze.
- Kioxia Exceria 500 GB NVMe.
- Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC.
- 2 X G.Skill 8 GB Ripjaws 3200 MHz
- Windows 10 Pro 64 Bit.

Yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

P00920-115650.jpg

Son düzenleme:
Şu an video izlerken bile korkuyorum hocam. O kadar çok uğraştım ki anlatamam. Bilgisayarı açamıyorum korkudan. O kadar yıl hayal kurup, gelen bilgisayarda böyle hatalar alınca...

Deneyeceğim ama, sağ olun ilginiz için. Mavi ekran hataları odalıyım şu an. Canım inanılmaz sıkkın.

@Yusuf koca galiba öyle yapacağım. Mavi ekran hatası hele bir çözülsün, rahat bir nefes alayım. :)
ama 3 gündür çözüm bulamadım. Konu da açtım ama nafile.

Hocam buradaki arkadaşlar size yardımcı olacaktır ve sorununuz çözülecektir. Canınızı sıkmayın bunun için. Burada mavi ekran konusunda çok bilgili insanlar var.

Hocam buradaki arkadaşlar size yardımcı olacaktır ve sorununuz çözülecektir. Canınızı sıkmayın bunun için. Burada mavi ekran konusunda çok bilgili insanlar var.

İnşallah çözülür hocam. Bilgili arkadaşları etiketleyebilirseniz çok sevinirim. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Önce çipset güncellemeden sonra aldığınız dosyaya bakıp cevap vereceğim, sonra diğerlerini ekleyeceğim. Önceden bayağı bir mavi ekran almışsınız çünkü.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komutunu girin. Belleklere test yapın.
Realtek ağ sürücülerinizi güncelleyin, bir adaptör kullanıyorsanız onu da güncelleyin ve işletim sisteminizle uyumlu olduğundan emin olun.

Ayrıca RGB Fusion uygulamasını kaldırın.

Bundan sonra eklediklerim, çipset güncellemesi öncesi aldıklarınız için geçerli.

Düzenleme: Diğer dosyalarınıza da baktım, önerilerim aynı.

• Sanırım USB Wi-Fi adaptörü kullanıyorsunuz. Bazı hatalarınız bu adaptörden kaynaklı olabileceğini gösteriyor. Bu yüzden bir süre adaptörü çıkarın, internete kablolu bağlanın.
  • Bir süre Gigabyte RGB Fusion yazılımını kaldırın.
  • Belleklerle ilgili bir sıkıntı göremedim ama yine de MemTest86 ile belleklerde tarama yapmanızı öneririm.
Daha iyi analiz için @Enes3078, @Bora Dere ve @Murat5038'i etiketleyelim.

Ekleme: @Bora Dere'nin dediği gibi, sfc /scannow komutunu da uygulayın.

Merhaba,

sfc /scannow sonrası "windows resource protection did not find any integrity violations" yazısını gördüm. Bu sıkıntı yok anlamına geliyor galiba.

RGB Fusion kaldırıldı.

Realtek ağ sürücüsünü dün güncelledim, TP-Link adaptör kullanıyorum; onu da dün güncelledim. Ama şimdi tekrar güncelleyeceğim.

Memtest86 konusunu okuyup öğreneyim, hemen onu da yapayım.

Tamamdır, adaptörünüz Windows 10 destekliyormuş. Bahsettiğim testi de yapıp bu mesajımdan sonra sonuçlarını paylaşın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı