B450M-S2H'ye Ryzen 7 5800X takmak

VRM çok ısınacağı için işlemci frekansı düşecektir. Hatta sistem kapanması bile olabilir çok fazla ısınırsa. Hiçbir kişi testini yapmadığı için kaç dereceye çıkar tam bilemeyiz fakat 100 dereceyi ki bulmaz bence, bulursa kapasitörler (kondansatörler) bile hasar görebilir.
Sağlam bir soğutucuyla mümkün mü ısınmayı düşürmek? Mesela bende SE-207 var.

İşlemci frekansını sınırlarsanız ve voltajı da sabitlerseniz yani based voltaj 1.4 oluyor. Eğer siz bunu düşürürseniz hiçbir şekilde 100 derece ve 80 dereceleri görmezsiniz. Zaten sizdeki hava soğutucu güçlü.

1. Kasanız iyi hava çekiyor mu?
2. Kasanızın üst tarafında fan var mı?
3. Şu an B450M- S2H kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız hangi İşlemciyle kullanıyorsunuz ve sıcaklık kaç derece?

Üst tarafta zaten fan varsa içeri hava çekmeye göre konum seçerseniz yukardan doğrudan gelen hava VRM'lere etki edecek.

1. Kasanız iyi hava çekiyor mu?
Aerocool Aero One Frost kullanıyorum. Full mesh bir kasa.
2. Kasanızın üst tarafında fan var mı?
8 adet fan var. 2 egzoz yukarıda, 1 egzoz arkada, 3 önde, 2 de PSU cover bölmesinde onlar da egzoz.
3. Şu an B450M-S2H kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız hangi işlemciyle kullanıyorsunuz ve sıcaklık kaç derece?
Ryzen 5 3600 ile kullanıyorum, Prime 95 Small FFTs testinde 59.8 derece görüyorum. Şu an termal macun kaynaklı bir problemden dolayı 66 dereceyi görüyor aynı testte. Macun tırt çıktı.

Bence yukarıdaki fanları egzoz işlevinden çıkarın. Taze hava fanı işlevi verirseniz gelen soğuk hava doğrudan VRM'lere çarpacağı için sıcaklıklarını etkileyecektir. 5 tane egzoz fan biraz fazla değil mi?

Yukarıdan gelen soğuk hava(+) voltaj sabitlemesi(+) sizdeki SE-207 hava soğutucu ile Ryzen 7 5800X, 80 derece sınırından uzak tutabilirsiniz.

Bence yukarıdaki fanları egzoz işlevinden çıkarın. Taze hava fanı işlevi verirseniz gelen soğuk hava doğrudan VRM'lere çarpacağı için sıcaklıklarını etkileyecektir. 5 tane egzoz fan biraz fazla değil mi?

Yukarıdan gelen soğuk hava, voltaj sabitlemesi ve sizdeki SE-207 hava soğutucu ile Ryzen 7 5800X, 80 derece sınırından uzak tutabilirsiniz.
Yukarı takılan fanlar egzoz işlevi görmezse sıcak hava içeride sıkışmaz mı?

Hava soğutucu ile VRM sıcaklığına katkı sağlayabilir.

Teori olarak da fiziksel olarak da takabilirsin. VRM belirli bir güç taşıyacağı için kısıtlanma ihtimalin var, yani 120W'dan fazla verimli çektirebileceğini sanmıyorum.

5000 serisi işlemcilerin bir artısı da RAM frekans destekleri, aşırı bir RAM frekansı bekleme o anakartı ile. 3600 üstüne pek çıkmaz.

Şahsen 5000 serisinden çıkarsa R3 ve R5 5600 öneririm. Geri kalanı absürt kaçıyor biraz.

Hava soğutucu ile VRM sıcaklığına katkı sağlayabilir.

Teori olarak da fiziksel olarak da takabilirsin. VRM belirli bir güç taşıyacağı için kısıtlanma ihtimalin var, yani 120W'dan fazla verimli çektirebileceğini sanmıyorum.

5000 serisi işlemcilerin bir artısı da RAM frekans destekleri, aşırı bir RAM frekansı bekleme o anakartı ile. 3600 üstüne pek çıkmaz.

Şahsen 5000 serisinden çıkarsa R3 ve R5 5600 öneririm. Geri kalanı absürt kaçıyor biraz.
Peki B450 Tomahawk MAX ile 5800X'i tam verim kullanabilir miyim? Çok iyi bir anakart olduğunu düşünüyorum. X570 ve B550'lerin bazılarından daha performanslı bir anakarttı sanırım.

OC yapan birisi değilim bu arada.

Altlardaki ve arkadaki fanlar bunları çıkarmaya yetmez mi? R7 5800X ve B450M-S2H kullanacağınız için VRM'ler riskli gözüküyor bu durumda. VRM sıcaklıklarını düşürmek için yukarıdaki fanların getirdiği soğuk havayı doğrudan VRM'lere iletmek için düşündüm. Hesap yaptığımızda içeri giren havayı toplamda çıkarmaya yeterli olmuyor fanlar ve bunlar da 2-3 derece ekran kartına, depolama birimize etki edecektir.

Peki B450 Tomahawk MAX ile 5800X'i tam verim kullanabilir miyim? Çok iyi bir anakart olduğunu düşünüyorum. X570 ve B550'lerin bazılarından daha performanslı bir anakarttı sanırım.

OC yapan birisi değilim bu arada.
Kullanılabilir bence, B550M Bazooka’da da aynı VRM’ler kullanılmış ve iyi sonuç alanlar var.

Takılabilir. Yeni gelen BIOS Update'ler ile resmen Ryzen 5/4 serisi işlemciler B450 anakartlar ile uyumlu. Sorun olur mu denilirse bir sorun olmaz bana kalırsa. İyi bir hava akışı olan kasa varsa zaten VRM'ler ısınmaz. Ha ısındı mı? Kaliteli termal pedler ve bakır soğutma takılabilir.

Geri
Yukarı