B550-F sisteme AMD İşlemci Önerisi

Bütçe
6000₺
Merhaba arkadaşlar. 🙋‍♂️

Yaklaşık 4 yıldır kullandığım işlemcimi (Ryzen 5 3600) artık yenilemek istiyorum zira bazı oyunlarda (özellikle sürekli oynadığım ve yıllardır optimizasyon sıkıntılarının bir türlü çözülemediği PUBG) çoğu zaman FPS düşmesi yemekten gerçekten bunaldım.

Şu anda aklımda olan işlemciler şu şekilde; 5600, 5600X, 3700X, 3800X.

Sizce bu işlemcilerden hangisini tercih etmeliyim? Ya da sizlerin başka herhangi bir önerisi var mıdır? İmzadaki sistem bilgilerim güncel fakat ben yine de konuda da belirttim.

Not: İşlemciyi değiştirdikten sonra RAM'leri de ileriye yönelik olarak 32 GB (2x16 GB) yükseltmeyi planlıyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi sosyaller. 🙏

16 GB RAM en az 4 5 yıl daha gider. 3600 ve 1660 Ti sisteme 32 almak parayı çöpe atmaktan farksız. Ayrıca PUBG için sisteminiz yeterli. Değiştirmeniz gerektiğini düşünmüyorum 144 FPS üstü rahat alıyorsunuzdur. 3600 güçlü bir işlemci kolay kolay FPS düşmesi yedirmez ama oyunun optimizasyonu kötüyse 5900X bile drop yedirebilir. Gereksiz yere para harcamanız gerektiğini düşünmüyorum. Eğer çok daha iyi performans istiyorsanız 6650 XT ya da 3060 Ti alabilirsiniz

Attığım RAM'den 4 tane alabilir ve attğım işlemcilerden birini ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Bütçenize uyuyorlar ve daha mantıklı olurlar.
Öneriler için teşekkür ederim fakat RAM'leri dual channel düşünüyorum hocam. 🙏

5600X, 3700X ve 3800X'i onermem. Fiyatlarini haketmiyorlar.
5600 oyun tarafinda daha iyi olacaktir. 5600X ile arasindaki tek fark GHz farki.
Öneriniz için teşekkür ederim. 🙏 Peki sizce Ryzen 5000 serisinde kalmaya devam etmeli miyim?

RAM masrafı bence gereksiz olur. Belki voltajsız 3200 yapabilirsiniz RAM'leri.
Bu işlemciden 5600'e değil 5600X'e geçilmeli taraftarıyım ayrıca.
Ekran kartı da yenilenebilir.
RAM değiştirme sebebim tamamen ileriye dönük olacak hocam, bu yüzden düşünüyorum fakat şu an sizin de dediğiniz gibi ikinci planda benim için. Ekran kartımı tabii ki yenilemek istiyorum fakat onun için sanırım biraz daha zaman ihtiyacım var. Yorumunuz için teşekkürler. 🙏

Bir de silikon farkı var, 5600X overclock için daha elverişli.
Overclock düşündüğüm pek söylenemez ama neden olmasın, denenebilir. :) Fikriniz için teşekkürler hocam. 🙏

5.nesil işlemcilerde çekirdekler birbirleriyle daha senkronlu çalıştığını söylemişti AMD. O yüzden alacaksan 5.nesil bir işlemci al bence.
Ayrıntı için teşekkür ederim.

R5 5600 fiyat ve güç bakımından iyi olacaktır. RAM yükseltmeye bence gerek yok.
Yorumunuz için teşekkürler. 🙏

16 GB RAM en az 4 5 yıl daha gider. 3600 ve 1660 Ti sisteme 32 almak parayı çöpe atmaktan farksız. Ayrıca PUBG için sisteminiz yeterli. Değiştirmeniz gerektiğini düşünmüyorum 144 FPS üstü rahat alıyorsunuzdur. 3600 güçlü bir işlemci kolay kolay FPS düşmesi yedirmez ama oyunun optimizasyonu kötüyse 5900X bile drop yedirebilir. Gereksiz yere para harcamanız gerektiğini düşünmüyorum. Eğer çok daha iyi performans istiyorsanız 6650 XT ya da 3060 Ti alabilirsiniz
Sanırım RAM konusunda 16GB'da kalıp MHZ değerlerleri yüksek ve CL değerleri düşük yenileme yapmam daha doğru olacak. Ekran kartımı güncellemeyi düşünüyorum tabii ki fakat malum şartlardan ötürü bu isteğimi biraz ertelemem gerekiyor. İşlemci konusunda önerebileceğiniz farklı bir model varsa (hem mevcut sistemim için hem de ileriye dönük ekran kartımı yükselttiğimde kullanabileceğim) tavsiyelerinizi duymak isterim hocam. Yorumunuz için teşekkür ederim. 🙏

Son düzenleme:

Öneriniz için teşekkür ederim. 🙏 Peki sizce Ryzen 5 serisinde kalmaya devam etmeli miyim gerçekten? Şu an kullandığım 3600 modeli de 5600 gibi Ryzen 5 serisi sonuçta.

RAM değiştirme sebebim tamamen ileriye dönük olacak hocam, bu yüzden düşünüyorum fakat şu an sizin de dediğiniz gibi ikinci planda benim için. Ekran kartımı tabii ki yenilemek istiyorum fakat onun için sanırım biraz daha zaman ihtiyacım var. Yorumunuz için teşekkürler. 🙏

Overclock düşündüğüm pek söylenemez ama neden olmasın, denenebilir. :) Fikriniz için teşekkürler hocam. 🙏

Sanırım RAM konusunda 16GB'da kalıp MHZ değerlerleri yüksek ve CL değerleri düşük yenileme yapmam daha doğru olacak. Ekran kartımı güncellemeyi düşünüyorum tabii ki fakat malum şartlardan ötürü bu isteğimi biraz ertelemem gerekiyor. İşlemci konusunda önerebileceğiniz farklı bir model varsa (hem mevcut sistemim için hem de ileriye dönük ekran kartımı yükselttiğimde kullanabileceğim) tavsiyelerinizi duymak isterim hocam. Yorumunuz için teşekkür ederim. 🙏
Ryzen 5000 serisine geçmek tabiki önemli. Sonuçta tekil çekirdek gücü artıyor. Performans videolarından aradaki farka bakabilirsiniz.

Öneriniz için teşekkür ederim. 🙏 Peki sizce Ryzen 5 serisinde kalmaya devam etmeli miyim gerçekten? Şu an kullandığım 3600 modeli de 5600 gibi Ryzen 5 serisi sonuçta.

5000 ve 3000 serisi arasında tekli çekirdek olarak fark var. Misal 5500 bile 3600'den biraz daha iyi şu an. Ancak 3600'den 5600'e geçiş fiyat bakımından ne kadar tatmin edici olur bilmiyorum o yüzden minimum 5600X dedim, bazı arkadaşlar karşı çıktılar ancak ben performansın o kadar da arşa çıkacağını düşünmüyorum. Özellikle online oyun oynamıyorsanız çok etkilemez. Fakat 5700X mesela iyi bir sıçrama olur. Gene oyun tarafında 5600X'e kıyasla fark çok görülmez fakat en azından çekirdek sayısı olarak bir üst seviyeye çıkmış olur.

Öneriler için teşekkür ederim fakat RAM'leri Dual channel düşünüyorum hocam. 🙏

Öneriniz için teşekkür ederim. 🙏 Peki sizce Ryzen 5000 serisinde kalmaya devam etmeli miyim?

Sanırım RAM konusunda 16 GB'da kalıp MHz değerlerleri yüksek ve CL değerleri düşük yenileme yapmam daha doğru olacak. Ekran kartımı güncellemeyi düşünüyorum tabii ki fakat malum şartlardan ötürü bu isteğimi biraz ertelemem gerekiyor. İşlemci konusunda önerebileceğiniz farklı bir model varsa (hem mevcut sistemim için hem de ileriye dönük ekran kartımı yükselttiğimde kullanabileceğim) tavsiyelerinizi duymak isterim hocam. Yorumunuz için teşekkür ederim. 🙏

İşlemci olarak şu an ileri dönük bir şey almanız biraz zor. Çok hızlı yeni modeller çıkıyor. 5600 önerebilirim ama 5 yıl sonra takacağınız ekran kartına yetmeme durumu var. RAM olarak 3200 veya 3600 MHz almanız 2 FPS'ten fazla etki etmeyecektir. CL 16'dan daha düşük RAM bulmanız çok zor olacaktır. 16 gayet yeterli ve iyi bir değer. Kesinlikle işlemci yükseltmek istiyorsanız Ryzen 5600 alın. Ben olsaydım 1 2 yıl para biriktirir iyi bir ekran kartı ve işlemci alırdım.

Tekrar merhaba arkadaşlar.

Bugün İtopya üzerinden CORSAIR 32GB (4x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3600MHz CL16 DDR4 Quad Kit Ram ürününü indirimdeyken 3000₺'ye aldım. 16GB (2x8GB) modelini alacaktım fakat indirimle iki ürün arasında sadece 338₺ fark olunca direkt 32GB'a geçiş yapayım dedim.

İşlemci konusunda da önerileriniz üzerine Ryzen 5600 veya Ryzen 5600X modeline yöneleceğim gibi duruyor. Muhtemelen 5600 alacağım fakat yine böyle bir indirim yakalarsam 5600X'e de yönelebilirim diye düşünüyorum. Yorumlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Bugün İtopya üzerinden CORSAIR 32GB (4x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3600MHz CL16 DDR4 Quad Kit Ram ürününü indirimdeyken 3000₺'ye aldım. 16GB (2x8GB) modelini alacaktım fakat indirimle iki ürün arasında sadece 338₺ fark olunca direkt 32 GB'a geçiş yapayım dedim.

İşlemci konusunda da önerileriniz üzerine Ryzen 5600 veya Ryzen 5600X modeline yöneleceğim gibi duruyor. Muhtemelen 5600 alacağım fakat yine böyle bir indirim yakalarsam 5600X'e de yönelebilirim diye düşünüyorum. Yorumlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

2x8 olanlar 1200 TL zaten.

Bugün İtopya üzerinden CORSAIR 32GB (4x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3600MHz CL16 DDR4 Quad Kit Ram ürününü indirimdeyken 3000₺'ye aldım. 16GB (2x8GB) modelini alacaktım fakat indirimle iki ürün arasında sadece 338₺ fark olunca direkt 32GB'a geçiş yapayım dedim.

Bu belleklerin size bir getirisi olmaz. Anakartta 4 slot var diye Quad Channel desteklemez çoğu anakart. Ayrıca 5600X veya 5600'de de Quad Channel desteği yok. DDR5 sistemler varken 5K eski sisteme vermek mantıksız. 3K'ya çok iyi çift kanal RAM alabilirsiniz 16 GB tarafında. 32 GB evet belki daha fazla uygulama çalıştırır ancak dörtlü kanal performansını anakart+işlemci desteklemiyorsa performans göstermez ve aldığınızla kalırsınız. Eğer böyle bir şey yapmak istiyorsanız Quad channel destekleyen işlemci+anakart kombinasyonuna sahip olmalısınız.

Adsız.png

Eğer bütçeniz buysa RAM'den kısıp, RAM'in Mhz yükseltip 5700X gibi bir işlemci alarak daha fazla performans elde edebilirsiniz.

32 GB dual channel alternatifi:

Son düzenleme:
3600 bende kullanıyorum. PUBG'de değil daha hiç bir oyunda drop yemişliğim yok.

Sen bu dropun kaynağını bul önce. Madem ekstra paran var 5600 yükselt. Diğerleri alınacak işlemciler değil listelediklerin.

Yeni konular

Geri
Yukarı