B550 Gaming Edge Wi-Fi 1435TL

Makaleler
42
Bu model için "PCB katman sayısı az" diye bir yorum görmüştüm. Kaç katmanlı bunun PCB'si?

@Sir Benjamin absürt derecede kaliteli modeller dışında 6 katmanlı oluyor.

2 oz 6 katman denilmiş.
Hatta sitedeki ifadeyi şöyle ekliyeyim.
1632935476039.png

PCB katman sayısı fazla olan anakartin daha az olan anakarta göre avantajı nedir?

Dayanıklılık farkı oluyor benim bildiğim, örnek vermek gerekirse ağır bir kule tipi soğutucu taktığınızda anakartın zaman içinde eğilmesini önlüyor.

Dayanıklılık farkı oluyor benim bildiğim, örnek vermek gerekirse ağır bir kule tipi soğutucu taktığınızda anakartın zaman içinde eğilmesini önlüyor.

Bunu önlemek için PCB kalınlığını artırmak yeterli. Katman sayısı artırmanın bir anlamı yok bunun için. Endüstride genel olarak 2mm PCB 70um bakır kalınlığına sahip olur kartlar. Dayanıklı olsun diyen 2.5mm ya da 3mm olsun ister. PCB katman sayısı tasarımcının dar alana daha çok komponent sığdırmasi gerektiğinde olur ya da güç, haberleşme ya da diğer hassas sinyallerin bir birinden ayrılması gerektiğinde. 6 katman bu ayrımlar için gayet yeterli. Alan dar desek ATX bir anakart bence hiç de küçük yapıda bir PCB'ye sahip değil. 8 katman ya da 10 katman olması 6 katmana göre ne katabilir bilemedim.

Son düzenleme:
Kullanıyorum memnunum fakat carbon wifi modeline göre daha kötü(bir ara ikisi aynı fiyat bandındaydı). Şu an ki fiyatı gayet iyi. Katman konusuna gelecek olursak alakası var mı bilemem fakat daha ilk montajımda komponentini kırmışım garantiye girmemesine rağmen ücretsiz tamir edip gönderdi MSI.

Yeni konular

Geri
Yukarı