B550 Gaming Plus XMP ayarları nasıl olmalı?

Daha fazla  
Anakart
MSI MAG B550 Gaming Plus
İşlemci
R7 3800X
2x8 Kingston 8 GB 3200MHz DDR4 HyperX Fury HX432C16FB3/8 RAM'lere, MSI MAG B550 Gaming Plus anakarta ve R7 3800X işlemciye sahibim. Anakartın güncel ve XMP açık iken mavi ekran hatası aldım MEMORY_MANAGEMENT). Bana Memtest 86 testini yapıp RAM'lerimi kontrol etmemi istediler. XMP açtığımda 30 küsur hata ve fail alıyorum, kapattığımda ise sıfır hata ve pass. Resimleri de bırakacağım aşağıya. Benim bu RAM'lere özel bir profil oluşturmam lazım sanırım. Bu RAM'lere uygun XMP profilini nereden bulabilirim? Sadece RAM frekansını arttırıp XMP açmadan da test ettim. Yine hatalar almaya başladım ve testi bitirmeden kapattım. Default olarak 3.9 GHz ve 2400 MHz'de çalışıyor şu an sistem.

IMG-20220812-WA0001.jpg

IMG-20220813-WA0000.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun çıkarsa ne yapmalıyım?
Normalde uğraşmak zorunda değilsin, RAM'i garantiye yollama hakkın var ama uğraşmak istemiyorsan "FAIL" yemeyene kadar frekans düşürmeye devam edersin.

XMP aç 3133 MHz elle gir ve sonrasında MemTest86 yap. "FAIL" yersen 3066'ya düşür. Yine yersen 3000'e.

Normalde uğraşmak zorunda değilsin, RAM'i garantiye yollama hakkın var ama uğraşmak istemiyorsan "FAIL" yemeyene kadar frekans düşürmeye devam edersin.
Garantisi yok, yoksa niye uğraşiyim... Bir de benim anakarttaki XMP profilleri neye göre oluşturuluyor? Şu profil içindeki 16 16 23 21 vs. Gibi değerlerin ikisi de aynı iki profilde de ve ikisi de 3200. İkisinde de hata aldım. Bi de RAM'ler 2 ve 4.slotta takılı farketmiyor diye.

Son düzenleme:
RAM profilinin anakartla uyumluluğu gibi bir şey yok.

RAM profilleri sabittir ve bunları anakart üreticileri değiştiremezler. O yüzden şu anakarta uygun RAM profili, bu anakarta uygun RAM profili diye bir yardım isteme şekli yok. İster A320'ye tak, ister X570'e. Bir RAM'in 1 adet ana XMP'si olur, 1 adet yan XMP'si olur.

Attığın resim de QVL sekmesinden bir resim. QVL'in anlamı "Desteklenen RAM Listesi" değil. Anakart üreticisinin anlaşmalı olduğu satıcıların elinde halihazırda bulunan RAM'leri takıp çalıştırıp kaydedildiği listeye QVL denir.

RAM profilinin anakartla uyumluluğu gibi bir şey yok.

RAM profilleri sabittir ve bunları anakart üreticileri değiştiremezler. O yüzden şu anakarta uygun RAM profili, bu anakarta uygun RAM profili diye bir yardım isteme şekli yok. İster A320'ye tak, ister X570'e. Bir RAM'in 1 adet ana XMP'si olur, 1 adet yan XMP'si olur.

Attığın resim de QVL sekmesinden bir resim. QVL'in anlamı "Desteklenen RAM Listesi" değil. Anakart üreticisinin anlaşmalı olduğu satıcıların elinde halihazırda bulunan RAM'leri takıp çalıştırıp kaydedildiği listeye QVL denir.
Kastettiğim manuel olarak RAM'leri ayarlamaktı. Mümkün değil sanırım. Teşekkür ederim.

Kastettiğim manuel olarak RAM'leri ayarlamaktı. Mümkün değil sanırım. Teşekkür ederim.
Mümkün ancak dediğimi uygulayarak ilerlesen buna belki de gerek olmayacaktı. Her neyse, siz bilirsiniz.

Geri
Yukarı