B550 vs X570 anakart tavsiyesi

Huskerhero

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar arkadaşlar,
Şu anda kullanmakta olduğum Ryzen 5 3600 işlemci için ve daha sonrasında çıkacak yeni nesil işlemciler için (örnek: 4000 serisi) uygun bir anakart almak istiyorum. Fakat bir türlü karar veremedim ve sürekli kafam karışıyor. Overclock yapmakla pek ilgili değilim, bilgisayar bileşenlerini takayım ve maksimum performansı alayım kafasındayım. Sorum şu; B550 mi tercih etmeliyim X570 mi? Model olarak overclock yapmayacağım için hangileri uzun vadede işimi görür ?
Teşekkür ederim şimdiden.

1500-2000 arası.
Anakart fiyatları 2000TL ye yaklaşınca aklımdan "sanki bunlar overclock yapan arkadaşlar için" gibi bir düşünce oluşuyor
Evet bunu gördüm ve aklıma yattı, fakat wifi ve bluetooth olan versiyonu mATX olduğu için biraz daha geri planda benim için bu kart. Teşekkür ederim tavsiye için.

B550 olarak:
X570 olarak:
Benim önerim Aorus Pro'dur.

Öncelikle onermedigim ve önerenleri tabiri caizse kovalasığım X570 modelleri var. Net X570 model adını vermen iyi olur.

Bütçene göre çok güzel B550 moddelleri var, ihtiyacına göre öneri yapabilim. WiFi ve BT dışında su olsun dediğin özellik var mı?

VRM olarak da çok iyidir mesela bu model, MSI markasının ve yaptığım listenin üst kısmına oynuyor.

Öncelikle onermedigim ve önerenleri tabiri caizse kovalasığım X570 modelleri var. Net X570 model adını vermen iyi olur.

Bütçene göre çok güzel B550 moddelleri var, ihtiyacına göre öneri yapabilim. WiFi ve BT dışında su olsun dediğin özellik var mı?

VRM olarak da çok iyidir mesela bu model, MSI markasının ve yaptığım listenin üst kısmına oynuyor.
İllede şu olsun diyebileceğim bir özellik yok açıkçası, o kadar detaylı teknik bilgimde yok, ama araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla soğutması önemli tabii ki, tavsiyeniz varsa uyarım.
B550 olarak:
X570 olarak:
Benim önerim Aorus Pro'dur.
B550'den devam et diyorsun yani. Teşekkürler kartlar için.

Ek olarak, X570 daha üst sınıf gibi geldi, sanki beni pek ilgilendirmiyor gibi. Nasıl olsa B550'de de çoğu özellikleri aynı.

Kendim yaptığım Tier List'i atayım.
2020-10-05-094418_1366x768_scrot~2.png

Bu bütçedeki B550 anakartların yer aldığı kapsamlı karşılaştırma videosu da burada.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
B550 Aorus Pro, B550 Tomahawk/Gaming Edge(attığım model) ve B550-F gibi modellere bakabilirsin.

Yapacağın ekosistem ve bir iki ek özelliğe bakıyor farkları.

Bence @Mithat Berhan'ın söyledikleri arsından en mantıklısı B550 Aorus Pro. Gaming Edge bir tane M.2 soğutucusu bulunurken Aorus Pro'da iki tane M.2 soğutucusu var. VRM konusunda benzer gibiler.

@Lockheed Aorus Pro WiFi model ise neden olmasın?

Bu arada Aorus Pro tam rakibi aslında Tomahawk, onda da iki M.2 soğutması var.
Edge modelinin VRM soğutması Tomahawk'dan bir tık iyi diye üste koydum, yoksa VRM yapıları aynı.

Bu arada bir M.2 soğutucu yerine WiFi olması bence daha mantıklı.

Geri
Yukarı