Babam Her Alanda Hayatıma Müdahale Ediyor

ForquesT

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. 21 yaşındayım ve özellikle büyük abilerimden bu konu hakkında fikir istiyorum. Babam her alanıma müdahale ediyor. Nasıl desem bardağı kumandanın yanına dalgınlıkla koysam bile oraya koyma çay dökülür kumandaya diyebiliyor. Sürekli erken yat, pencereni ört demelerini saymıyorum bile. Yani aşırı uç örnekler var. Misafir geldi geçen gün sehpayı sağına koyma soluna koy dedi. Araba sürmelerimizi anlatmıyorum bile. Millet 4 yılda koca uçağı indirip kaldırır. Ben 8-9 yıldır araba kullanmayı hala öğrenemedim onun gözünde. Sürekli laf yetiştirip her lafının arasına da yavaş git sözünü sıkıştırıyor. Robot muamelesi yapıyor kısaca.

Milletin yanında beni kötülemesini anlatmıyorum bile. İnsanlara beni öyle bir anlatır ki insanlar beni gerçekten kötü sanır.

Arkadaşlarımla dışarı çıkarım 2 ayda bir. Ona bile sırf muhalefet olmak için laf eder. Eve gelince çaktırmadan ağzımı, kıyafetlerimi koklarlar içki, sigara içmiş miyim diye kontrol ederler.

Her şeye muhalefet ya bıktım artık. 2 haftada bir İstanbul'a gider. Dedim ki şu sıralar ortalık karışık biraz ara ver. Başladı sen kolay mı sanıyorsun para kazanmayı. Akşama kadar evde yatıyorsun vs. Lafı ağzıma tıktı.

Daha ne örnekler var da satırlar sığmaz. Bu sene üniversiteye gideceğim şehir dışına. En sonunda milletin yanında beni kötülerken "Bu sene senden kurtuluyorum." dedim. Bıktım artık. Ne yapmam gerek. En sonunda ipi boynuma geçireceğim. Bir de ben komutla çalışan robot değilim diye not bırakacağım o olacak.

Abi önce bir soluk al. Kimsenin hayatı kolay değil öncelikle, senden, benden çok daha kotu hayatlar yalayanlar var. Bizim aile, sülale de buna benziyor bir bakıma. Hala 30-40 yaşındaki kuzenlerimin yaptığını beğenmeyen dedemler, teyzemler var. En iyi yapacağın şey üniversitede başka şehire gitmek ve susmak. Bak cidden susmak çünkü senin söz hakkın yok onlara göre. Onlar da büyüklerinden öyle görmüşler, 100 belki 200 yılın öncesinin kuralları ile yaşatmaya çalışıyorlar bizi. Başlarına bir şey gelse ilk sen üzülürsün veya senin başına bir şey gelse ilk onlar üzülür. Böyle şeyleri kafana takmamaya çalış.

Babanın sana bu yaklaşımı kuralcılıktan ibaret. Bunlara benzer olayları ben de yeğenlerime yapıyorum. Biri 12 diğeri 15 yaşında iki erkek yeğenim var. Ben dayıları oluyorum :cool: Sürekli kendi kurallarımı onlara aşılamaya çalışıyorum ve çoğunlukla da başarılı oluyorum. Beni eleştirebilirsiniz ama bu benim sosyal hayat görüşüm.
Baban hakkında verdiğin örneklerin hemen hemen tamamı bana normal olaylar gibi geldi. Ne bileyim mesela ''sürekli erken yat, pencereni ört'' demesi normal bir yaklaşım. Başka bir örnek; ''Misafir geldi geçen gün sehpayı sağına koyma soluna koy'' demesinde bile belkide senin göremeyip babanın gördüğü mutlaka bir şey vardır.
Hiçbir anne ve baba kendi çocuğunun kötülüğünü istemez. Bazı anne ve babalar baskıcı ve kuralcı olabilir. Sizin babanız da buna bir örnek.
Ve bu sene şehir dışında bir üniversiteye gidip babanızdan kurtulmak istediğinizden bahsetmişsiniz. Babadan kurtulmak cümlesinden şu anlam çıkıyor sanırım; onun yüzünü bir daha görmek istemiyorum. Eğer bu kadar nefret duyguları besliyorsan şehir dışına çıkmadan önce mutlaka bir psikolog veya sosyoloğa gitmenizi öneririm.

Babanın sana bu yaklaşımı kuralcılıktan ibaret. Bunlara benzer olayları ben de yeğenlerime yapıyorum. Biri 12 diğeri 15 yaşında iki erkek yeğenim var. Ben dayıları oluyorum :cool: Sürekli kendi kurallarımı onlara aşılamaya çalışıyorum ve çoğunlukla da başarılı oluyorum. Beni eleştirebilirsiniz ama bu benim sosyal hayat görüşüm.
Baban hakkında verdiğin örneklerin hemen hemen tamamı bana normal olaylar gibi geldi. Ne bileyim mesela ''sürekli erken yat, pencereni ört'' demesi normal bir yaklaşım. Başka bir örnek; ''Misafir geldi geçen gün sehpayı sağına koyma soluna koy'' demesinde bile belkide senin göremeyip babanın gördüğü mutlaka bir şey vardır.
Hiçbir anne ve baba kendi çocuğunun kötülüğünü istemez. Bazı anne ve babalar baskıcı ve kuralcı olabilir. Sizin babanız da buna bir örnek.
Ve bu sene şehir dışında bir üniversiteye gidip babanızdan kurtulmak istediğinizden bahsetmişsiniz. Babadan kurtulmak cümlesinden şu anlam çıkıyor sanırım; onun yüzünü bir daha görmek istemiyorum. Eğer bu kadar nefret duyguları besliyorsan şehir dışına çıkmadan önce mutlaka bir psikolog veya sosyoloğa gitmenizi öneririm.
Psikolog vs. derken abarttığınızı düşünüyorum insanlar sinirle veyahut bir anlık hırsla saçmalayabiliyor belli ki buda öyle bir durum.

Merhaba. 21 yaşındayım ve özellikle büyük abilerimden bu konu hakkında fikir istiyorum. Babam her alanıma müdahale ediyor. Nasıl desem bardağı kumandanın yanına dalgınlıkla koysam bile oraya koyma çay dökülür kumandaya diyebiliyor. Sürekli erken yat, pencereni ört demelerini saymıyorum bile. Yani aşırı uç örnekler var. Misafir geldi geçen gün sehpayı sağına koyma soluna koy dedi. Araba sürmelerimizi anlatmıyorum bile. Millet 4 yılda koca uçağı indirip kaldırır. Ben 8-9 yıldır araba kullanmayı hala öğrenemedim onun gözünde. Sürekli laf yetiştirip her lafının arasına da yavaş git sözünü sıkıştırıyor. Robot muamelesi yapıyor kısaca.

Milletin yanında beni kötülemesini anlatmıyorum bile. İnsanlara beni öyle bir anlatır ki insanlar beni gerçekten kötü sanır.

Arkadaşlarımla dışarı çıkarım 2 ayda bir. Ona bile sırf muhalefet olmak için laf eder. Eve gelince çaktırmadan ağzımı, kıyafetlerimi koklarlar içki, sigara içmiş miyim diye kontrol ederler.

Her şeye muhalefet ya bıktım artık. 2 haftada bir İstanbul'a gider. Dedim ki şu sıralar ortalık karışık biraz ara ver. Başladı sen kolay mı sanıyorsun para kazanmayı. Akşama kadar evde yatıyorsun vs. Lafı ağzıma tıktı.

Daha ne örnekler var da satırlar sığmaz. Bu sene üniversiteye gideceğim şehir dışına. En sonunda milletin yanında beni kötülerken "Bu sene senden kurtuluyorum." dedim. Bıktım artık. Ne yapmam gerek. En sonunda ipi boynuma geçireceğim. Bir de ben komutla çalışan robot değilim diye not bırakacağım o olacak.

Bardağın dolu tarafı kadar boş tarafından bakarsan madalyonun diğer yüzünüde görebilirsin. Baban ters birisi olabilir herşeyine muhalefet olabilir histerik kendini kanıtlama ispatlama yoluna gidebilirsin her konuda haklıda olabilirsin şu da var baban başınızda olmasa seni nasıl bir hayat beklerdi nelere maruz kalırdın? Bilmiyoruz. Çoğu insan hayata gözlerini açtığında babasını sararmış aile fotograflarında tanıyor. Sadece bir fotograf karesi rüyalarında babasını tasvir ediyor. Hayat bu seni böyle sınıyor kendi yaşadıkların senin ilerde nasıl baba olmaman gerektiğini gözler önüne seriyor.

Ben 31 yaşındayım bekarım annem ile yaşıyorum 5 yıl önce ayrıldılar annem ve babam ve benim babamda senin baban gibiydi her şeye muhalefet eve erken gel şuraya gitme buraya gitme falan filan ve seni temin ederim ki kardeşim ben bu yaşta gece saat 12 den önce eve gelirim alışkanlık olmuş babamdan belki ters gelir sana bazı söylevleri haksız sayılmazsın ama bizim yaşlarımıza gelince bunu çok iyi anlayacaksın.

Tam adamına geldin o müdahale etmek değil bildiğin karışmak, eğer hayatında yanlış giden bir şey varsa ve söyledikleri doğru ve gerçekse sonuna kadar haklıdır.

Sen ne kadar uğraşırsan uğraş olmaz, komşunun çocuğu hep öndedir, falancanın çocuğu örnek evlattır. Sen ne kadar dürüst, namuslu yaşarsan yaşa akıl süzgecinden istediğin gibi geçmezsen hiçsindir.
O ilmeği ben çok istedim geçirmeyi ama hep inancım engel oldu ufakta olsa hayal kırıntılarım ama intihara yönelme, evet çözüm ama yapma büyük günah.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı