Babanın senden bir şey olmaz demesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar, aile arası muhabbet ediyorduk ve erkek kuzenim vardı bizdeydi, öyle bir konuşma sonrasında babam senden bir cacık olmaz, senden bir şey olmaz gibi şeyler söyledi. Bak tarih at, yazıyorum gibi vs. ben de o gün geldiği zaman pişman olacaksın dedim.

Üniversite sınavım yaklaşıyor ve 12 sınıfım bu sene. Kendiside amcamin tanıdığı sayesinde güvenlik işinde.

Üniversite sınavıni kazanamazsin gibi söylemlerde bulundu.
Bir saat alacakti kendine, 50 TL verdim. Bana harçlık vermemesine rağmen. Elimden geldiğince para verdim, yine nankörlük yaptı. Bu akşam dedikleri moralimi bozdu, psikolojik olarak kötü oldum, babamdan soğudum. Neden, oğlum güveniyorum sana yaparsin demek yerine böyle söylüyor?
Hangimiz yaşamadık ki kardeşim bu durumu, çoğumuz yaşamışızdır. En güzel cevabı yüksek puan alarak vereceksin.

Çevremdeki çoğu insan bu durumdan müzdarip ki benim içinde öyle bilmiyorum babalarda genetik falan sanırım. Senin yapman gereken tek bir şey var dostum çalışıp kazanmak ve böyle diyen kimler varsa onların yüzlerini kızartmak. Benim ailemde ümidi kesmişti benden sınav senemde belki gazmalamak için de böyle konuşuyor olabilir. Tipik baba. Takma :)

Hangimiz yaşamadık ki kardeşim bu durumu, çoğumuz yaşamışızdır. En güzel cevabı yüksek puan alarak vereceksin.
Kesinlikle, ama nedense bugün farklı geldi bu sözler sanırım yaşım ilerlediginden. Önceden söylerdi ama çok şey yapmazdim.

Bir dost tavsiyesi olarak düşün. Ne olursa olsun. Senden bir iki jenerasyon büyüklerin dediklerini pek sallama. Demediklerine bak, gözlemle, tecrübe edin, sen onların hatalarına düşme. Ama sakın hayatının onların dediklerine göre şekillendirme.

Ben de o durumdayım dostum. Anlatabilecek halde olsam yazardım fakat değilim. Senden daha da kötü durumdayım diyebilirim.

Sen kimseyi dinleme. Dersini çalış ve üniversitene git.

Kesinlikle, ama nedense bugün farklı geldi bu sözler sanırım yaşım ilerlediginden. Önceden söylerdi ama çok şey yapmazdim.
Kankam babana düşmanlık besleme sakın, hırs yap sadece motive etsin bu seni. Yüzüne bakamasın puanı söylediğinde. Babana yeter o. :) Üniversiteye gittiğinde farklı ortamlar falan derken ailenden uzaklaşmakta iyi gelecektir bu arada.

Birebir söylese yine bir şey yapmazsın kuzenin olduğu için yanında söylemesi koymuştur. Afedersin ama bazı insanlar toplum içinde veya eve biri geldiğinde değişir CIVA gibi o ortamın şeklini alırlar.

Sen, yine de baban olduğun için bir şey diyemezsin ama yapabilirsin. O da dediğin tersini çıkarmak güzel bir iş sahibi olmak. Orada ona o gün gelince pişman olcan falan hiç demeseydin ona gerek yoktu.

Kankam babana düşmanlık besleme sakın, hırs yap sadece motive etsin bu seni. Yüzüne bakamasın puanı söylediğinde. Babana yeter o. :) Üniversiteye gittiğinde farklı ortamlar falan derken ailenden uzaklaşmakta iyi gelecektir bu arada.
Yok be reis, öyle kinci bir insan değilim sağ olasın. Bu güzel insanlar sayesinde daha iyiyim.

Birebir söylese yine bir şey yapmazsın kuzenin olduğu için yanında söylemesi koymuştur. Afedersin ama bazı insanlar toplum içinde veya eve biri geldiğinde değişir CIVA gibi o ortamın şeklini alırlar.

Sen, yine de baban olduğun için bir şey diyemezsin ama yapabilirsin. O da dediğin tersini çıkarmak güzel bir iş sahibi olmak. Orada ona o gün gelince pişman olcan falan hiç demeseydin ona gerek yoktu.
Haklısınız. Her şeyi değiştirmek benim elimde teşekkürler. Ben de öyle soylemeseydim dedim ama zamanı geri getiremiyorum.

Geçmiş, eğitim, maddi ve meslek deneyimlerinden kaynaklı olabilir belki. Bu üç durumda olumlu veyahut olumsuz etkilere sahip aile bireylerin çocuklarına karşı davranışı da iyi ya da kötü olabilir.

Mesela eğitim, meslek ve maddi olarak kötü bir geçmişe sahip bir baba çocuğu için, senden bir şey olmaz, hiçbir şey başaramazsın demesi çok olası durum çünkü kendi geçmiş anıları olumlu yönde değildir.

Tabii bunları söylerken, senden hiçbir şey olmayacağı düşüncesini gerçekten düşünmezler, şahsi görüşüm bu yönde. Belki babanızla güzel bir muhabbet çevirebilirsiniz, çocukluk anılarıyla ilgili.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı