Backend geliştirme yapmak için ne yapılmalı?

halilben01

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1650ti
AMD Ryzen 7 4800H with Radeon Graphics
16,0 GB
2.90 GHz
Merhaba, daha öncesinde Android uygulamalar geliştiriyordum Kotlin'le ki hala geliştiriyorum. Frontend geliştiriyorum sayılır bir bakıma yani. Backend'e başlamak istiyorum. Gençay Yıldız'ın asp.net Core eğitimine başladım gayet akıcı ilerliyor ama asp.net backend mi ya da ne backend kafam çok karışıyor. Kısaca ne yapmam gerektiğini söyleyebilecek var mı?

Siz ne yapmak istiyorsunuz? İş ilanlarına göz atıp backend developerlar için istenen özellikleri, en çok talep edilen teknolojileri, popüler dilleri inceleyebilirsiniz.

Siz ne yapmak istiyorsunuz? İş ilanlarına göz atıp backend developerlar için istenen özellikleri, en çok talep edilen teknolojileri, popüler dilleri inceleyebilirsiniz.

Çok özür dilerim geç gördüm biraz. Demek istediğim şuydu, Türkiye'de bildiğim kadarıyla .net talep görüyor ama eğitimde yaptığım şeyler bana nedense frontend gibi geliyor bu yüzden yapılan şeyin ne olduğunu sorguluyordum

Eğer siz hem bir uygulamanın back endini (db bağlantısı, algoritmalar, veri yapıları, crud işlemleri, her türlü configurasyon, server bağlantıları vb. vb. kullanıcının görmediği şeyler diye özetlenebilir) yapıyorsanız hem de front endini (web sayfası, mobil uygulama arayüzü, işte butonudur, menüsüdür vb. kullanıcının muhatap olduğu şeyleri) yapıyorsanız full stack oluyorsunuz.

Genellikle uygulama büyük ise; yazılım ekipleri backend-frontend geliştiriciler olarak ayrışır, yani mesela twitterın backendinde yüklü data ile uğraşan adamlar arayüzde neyin nasıl görüntülendiğini bilmezler bile.

Backend dil değildir yani backend dediğin şey asp.net ya da backend=c++ diye kısaca bir tanımı yok. Bir eğitimde db'den data çektik, db'ye data yazdık tamam backend eğitimi bitti denmemesi lazım. Eğitim içeriğinizi bilmiyorum tabi ama arada bir burada arkadaşların paylaştığı roadmapler var, siz de internette backend roadmap tarzı aramalar yaparak araştırabilirsiniz.

Eğer siz hem bir uygulamanın back endini (dB bağlantısı, algoritmalar, veri yapıları, CRUD işlemleri, her türlü configurasyon, server bağlantıları vb. vb. Kullanıcının görmediği şeyler diye özetlenebilir) yapıyorsanız hem de front endini (web sayfası, mobil uygulama arayüzü, işte butonudur, menüsüdür vb. kullanıcının muhatap olduğu şeyleri) yapıyorsanız Full stack oluyorsunuz.

Genellikle uygulama büyük ise; yazılım ekipleri backend-frontend geliştiriciler olarak ayrışır, yani mesela Twitter'ın backendinde yüklü data ile uğraşan adamlar arayüzde neyin nasıl görüntülendiğini bilmezler bile.

Backend dil değildir yani backend dediğin şey asp.net ya da backend = C++ diye kısaca bir tanımı yok. Bir eğitimde DB'den data çektik, DB'ye data yazdık tamam backend eğitimi bitti denmemesi lazım. Eğitim içeriğinizi bilmiyorum tabii ama arada bir burada arkadaşların paylaştığı roadmapler var, siz de internette backend roadmap tarzı aramalar yaparak araştırabilirsiniz.

Ben mesela API kullanırken aynı apiyi nasıl yaparım düşüncesiyle öğrenmeye başladım. O dataları mesela teker teker mi post ediyorlar falan merak ettim. Çok teşekkür ederim doyurucu cevabınız için :)

Geri
Yukarı