Sıfırdan Backend Dev Olmak İçin ne Öğrenmeli?

MixedMind

Hectopat
Merhaba arkadaşlar bir backend geliştiricisi olmak istiyorum. Daha önce biraz flask ve django bakmıştım hoşuma gitmişti, arkadaşım c# öğrenip .net core ve asp projeleri geliştirmemi öneriyor ama c# pythona göre çok amele işi geldi gözüme. Sizce backend için ne öğrenmeliyim?

C# şu an Türkiye'de neredeyse tüm kurumlarda kullanılan bir dil. Java kullanımı da var maaşları da fazla ama dediğim gibi şu an igdaşta çalışıyorum C# yazıyoruz. Bankaların çoğu C# kurumsal neredeyse hepsi C#. O yüzden demiştir arkadaşın. Birde pyhton geleceğe yönelik öğren derim tabi ki.

PHP nin community i çok büyük ve hâlâ çok hızlı çalışıyor, hızlandırılmaya da devam ediliyor.
Laravel gibi harika FW ler var. Bir göz atmalısınız bence.
Kurumsal alanlarda kullanımı azalıyor, kabul ediyorum fakat freelance geliştirmelerde veya hemen hızlıca bir şeyler çıksın denilen yerlerde hâlâ iyi bir seçenek.

PHP nin community i çok büyük ve hâlâ çok hızlı çalışıyor, hızlandırılmaya da devam ediliyor.
Kurumsal alanlarda kullanımı azalıyor, kabul ediyorum fakat freelance geliştirmelerde veya hemen hızlıca bir şeyler çıksın denilen yerlerde hâlâ iyi bir seçenek.
Evet PHP özellikle freelance işlerde çok kullanışlı. Ama kurumsal bir yerde çalışmak istiyorsan. C# öğren yanına da bir Javascript ve bir kütüphanesi mesela VUE.js mükemmel olur. Front-end kısmını da halledersen süper olur.

Son düzenleme:
Evet PHP özellikle freelance işlerde çok kullanışlı. Ama kurumsal bir yerde çalışmak istiyorsan. C# öğren yanına da bir Javascript ve bir kütüphanesi mesela VUE.js mükemmel olur. Front-end kısmını da halledersen full stack olursun güzelde para kazanırsın.
Full Stack sadece Back-end ve Front-end bilmek ile olmuyor ama neyse. :D

Backend gelistirme konseptsel bir seydir. Concurrency, AOP, Caching, Distributed Systems, Security, Transactionality, Senk/Asenk mesajlasma, monolitik/mikro-servis gibi bir suru alt dali var ve basarili bir backendcinin bu konseptlere az cok hakim olmasi gerekiyor.

Yine olay bu forumda acilan diger basliklar gibi CS bilgisinden cikip dil fanatikligine geliyor. C# da is cok, Python amele, PHP revacta gibi yuzeysel bakis acisiyla hic bir sey yapamazsin. Rastgele bir framework secip ogrenmeye baslasan ustte saydigim konseptlerin cogu hakkinda bir fikrin olur, ondan sonra zaten frameworkleri kiyaslayabilecek seviyeye gelirsin.

Son düzenleme:
Neden C# in amele isi oldugunu dusundun?

Çok bir şey biliyorum ya da tekniki olarak karşılaştırıyorum diyemem ama syntax olarak bazı şeyler kafama yatmadı. Bir değişken tanımlarken pythonda intmiş stringmiş bunu yazmadan tanımlayabilirken burda aptala anlatır gibi iyice yazman gerekiyor. Basit bir örnek vereyim konsoldan bir girdi alıp onu başka bir türe dönüştürecem ya mesela double olur int olur string olur o noktada gidip de convert sınıfındaki özellikleri kullanmak bana çok saçma geliyor pythonda kolayca str() fonksiyonunu kullanırken burda uzun uzun yazmak saçma değil mi? Bunun dışında illa noktalı virgülü unuttuğum oluyor şu an nerede unuttuğumu kolayca anlayabilsem de büyük projelerde sıkıntı olabilir diye düşünüyorum. Bu bahsettiğim durumlar aşılmayacak şeyler değil ama yine de bir zorluk bence.
C# şu an Türkiye'de neredeyse tüm kurumlarda kullanılan bir dil. Java kullanımı da var maaşları da fazla ama dediğim gibi şu an igdaşta çalışıyorum C# yazıyoruz. Bankaların çoğu C# kurumsal neredeyse hepsi C#. O yüzden demiştir arkadaşın. Birde pyhton geleceğe yönelik öğren derim tabi ki.

Arkadaşım c# ile parasını kazanıyor ve iyi öğrenerek güzel bir sıçrama yakaladı ondan c# tavsiye ediyor ve evet türkiyede çok fazla .net projesi var ve binanın temeli böyle olduğu için 21.katı da aynı oluyor ama ben Almanya'da yaşamak istiyorum ve orada daha farklı altyapılar kullanıyor olabilirler. node.js ya da django gibi laravel gibi.

Dediğiniz gibi hızlı projeler çıkartmak ya da ileride bir yardım alma konusunda php bence de çok farklı bir konumda. r10daki scriptlerin çoğu php ve bir sıkıntı oldu mu yardımcı kaynak ya da insan çok var ama ben biraz da almanya'da kurumsal bir yerde çalışmamı sağlayacak bir dil arıyorum. Linkedinden baktığımda baya bir iş imkanı gördüm belki o anlamda da güçlü bir dil olabilir ama yine de bu konuda sizlere sormak istiyorum.
Backend gelistirme konseptsel bir seydir. Concurrency, AOP, Caching, Distributed Systems, Security, Transactionality, Senk/Asenk mesajlasma, monolitik/mikro-servis gibi bir suru alt dali var ve basarili bir backendcinin bu konseptlere az cok hakim olmasi gerekiyor.

Yine olay bu forumda acilan diger basliklar gibi CS bilgisinden cikip dil fanatikligine geliyor. C# da is cok, Python amele, PHP revacta gibi yuzeysel bakis acisiyla hic bir sey yapamazsin. Rastgele bir framework secip ogrenmeye baslasan ustte saydigim konseptlerin cogu hakkinda bir fikrin olur, ondan sonra zaten frameworkleri kiyaslayabilecek seviyeye gelirsin.

Saydığın alt alanlarda ya da direkt genel anlamda net bir genel bilgim olsa zaten foruma niye danışayım direkt işime odaklanırım. Belki bir noktada dil fanatikliği gibi gözüken bir yorum yapmış olabilirim ama amacım sadece sizden bilgi almak.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı