BAFTA'ya göre oyun dünyasının en ikonik karakterleri

Arthur'un tek oyunu olması ve daha 6 yıllık bir karakter bile olmaması yüzünden bende öyle düşünüyorum. Ama RDR 2'nin herkes tarafından hala aşırı aşırı övülmesi, oyunun sonu bu listeye sokmaya itti beni.
İkonik= iyi bir karakter demek değil hocam. Yoksa listede Mario, Sonic'in ne işi var? -Kendimi tekrar etmiş olaağım ama yine de yazayım.- En basitinden listede CJ veya Tommy Vercetti yok diye laf edenlerin laf etmeye de hakkı kalmaz çünkü bu iki GTA karakteri de öyle çok iyi yazılmış karakterler değil. Aksine CJ'de Tommy'de günümüzde çıkmış kaliteli bir 3A oyunda ancak yan karakter olabilirdi. Yine de bu karakterleri hepimiz hatırlıyoruz ve sayıyoruz. İşte benim ikonik denince aklıma gelen şey bu tarz karakterler. Yoksa yapalım en iyi oyun karakterleri diye liste, o zaman Arthur'u ilk beşe kesin koyarım.

Yazdığınız yorumun hemen hemen hepsine katılıyorum. Ancak katılmadığım noktalar Vito Scaletta yani Mafia 2 ve tabii ki Yennefer konusu. Yennefer'in yüceliğini insan ilişkileri ile sınırlandırmamak lazım öte yandan yalnızca güzelliği değil Yennefer'ı yüce yapan. Hatta güzelliği burada sadece ufak bir ekstradan başka bir şey değil. Yennefer'ı yüce yapan emir veren, dik duran, sağlam bir yapı. Bunu yanına ufak ufak sevdiklerini gerçekten sevme özelliği de konulunca oyun tarihinin en İkonik karakteri ortaya çıkıyor ki bana göre bu listenin en tepesinde yer almalıydı.

Başlı başına bir oyunu bile olmayan bir karakterin bırakın en tepede ilk 10'da dahi kesinlikle olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yennefer'i gerçekten abartıyorsunuz. Yennefer'in o "dik duruş, emir veren sağlam yapısı" sadece çok küçük bir kitle için + özellik. Çoğu kesim sırf bunlardan ötürü, sevse de Yen'den uzaklaşıyor. Sadece kadınlar için bir anlam ifade edebilir bence bu durum ve size bu çok iyi de gelebilir saygı duyarım. Ama çok daha "ikonik" karakterlerin olduğunu düşünüyorum. Ve Yen'in oyunlarda pek bir ağırlığı yok hemen hemen sadece Witcher 3 var.

Vito Scaletta'dan ikonik çok daha fazla karakter var. Mafia 2'yi uzun süre oynamayıp aşırı övüldüğünde oynadım ve gerçekten ortalamanın biraz üstü bir oyun bence. İlk oyun çok daha iyi ben de sadece bizim ülkede bu kadar abartıldığını görüyorum.

İkonik= iyi bir karakter demek değil hocam. Yoksa listede Mario, Sonic'in ne işi var? -Kendimi tekrar etmiş olaağım ama yine de yazayım.- En basitinden listede CJ veya Tommy Vercetti yok diye laf edenlerin laf etmeye de hakkı kalmaz çünkü bu iki GTA karakteri de öyle çok iyi yazılmış karakterler değil. Aksine CJ'de Tommy'de günümüzde çıkmış kaliteli bir 3A oyunda ancak yan karakter olabilirdi. Yine de bu karakterleri hepimiz hatırlıyoruz ve sayıyoruz. İşte benim ikonik denince aklıma gelen şey bu tarz karakterler. Yoksa yapalım en iyi oyun karakterleri diye liste, o zaman Arthur'u ilk beşe kesin koyarım.

Ben de tam olarak iyi karakter olduğu için dememiştim zaten. Oyunun sonu ona ayrı bir ikoniklik kattı bence ayrıca oyunun, karakterin hala çıkışından 6 sene sonra bile çok çok fazla konuşulması ikonikliğini de arttırıyor.

Ben de tam olarak iyi karakter olduğu için dememiştim zaten. Oyunun sonu ona ayrı bir ikoniklik kattı bence ayrıca oyunun, karakterin hala çıkışından 6 sene sonra bile çok çok fazla konuşulması ikonikliğini de arttırıyor.
Çok katılmasam da Arthur'un listede olmasına tüm her şeyimle karşı çıkacak değilim. Pikachu gibi 60+ yaş tayfanın bile bileceği kadar ikonikleşmiş isimlerinden önünde olmasın yeter. Gerçi listede Baldur's Gate 3'ten iki tane karakter var ve Lara Croft, Mario'nun önünde.
Vito Scaletta'dan ikonik çok daha fazla karakter var. Mafia 2'yi uzun süre oynamayıp aşırı övüldüğünde oynadım ve gerçekten ortalamanın biraz üstü bir oyun bence. İlk oyun çok daha iyi ben de sadece bizim ülkede bu kadar abartıldığını görüyorum.
Ortalamanın biraz üstü olarak görmeniz bile iyi. Dediğim gibi yabancı basında çıktığı dönem bile ortalama bir puan almıştı.

Çok katılmasam da Arthur'un listede olmasına tüm her şeyimle karşı çıkacak değilim. Pikachu gibi 60+ yaş tayfanın bile bileceği kadar ikonikleşmiş isimlerinden önünde olmasın yeter. Gerçi listede Baldur's Gate 3'ten iki tane karakter var ve Lara Croft, Mario'nun önünde.

Ortalamanın biraz üstü olarak görmeniz bile iyi. Dediğim gibi yabancı basında çıktığı dönem bile ortalama bir puan almıştı.
BG3'den karakter olması ayrı saçmalık zaten. Kitle yeni oynayıp oyuna bayılınca söylemiş direkt herhalde.

Yazdığınız yorumun hemen hemen hepsine katılıyorum. Ancak katılmadığım noktalar vito scaletta yani Mafia 2 ve tabii ki Yennefer konusu. Yennefer'in yüceliğini insan ilişkileri ile sınırlandırmamak lazım öte yandan yalnızca güzelliği değil Yennefer'ı yüce yapan. Hatta güzelliği burada sadece ufak bir ekstradan başka bir şey değil. Yennefer'ı yüce yapan emir veren, dik duran, sağlam bir yapı. Bunu yanına ufak ufak sevdiklerini gerçekten sevme özelliği de konulunca oyun tarihinin en ikonik karakteri ortaya çıkıyor ki bana göre bu listenin en tepesinde yer almalıydı.
Yennefer bana Eva Green Vibe'ı veriyor bu yüzden az biraz seviyorum kendisini. Zaten çoğu kişi benzerliği fark etmiş bana kalırsa oyun içi tasarımını eva Green'den esinlenmişler.

The Witcher: Netflix Series | Page 20 | ResetEra

Son düzenleme:
Yennefer bana Eva Green Vibe'ı veriyor bu yüzden az biraz seviyorum kendisini. Zaten çoğu kişi benzerliği fark etmiş bana kalırsa oyun içi tasarımını eva Green'den esinlenmişler.

Eki Görüntüle 2167850
Yani oyundaki izlenimi Eva Green'i anımsatıyor olabilir evet. Tabii benim Yennefer bağım güzelliği ya da dış görünüşü haricinde oldukça İkonik ve sıradışı olan ve tarih boyunca ataerkil toplumları rahatsız etmiş olan kadın duruşu. Bunun dışında zarif güzelliği, anneliği, duygusal bir yönünün de olması, oyun ve edebiyat tarihinin en duygusuz karakterlerinden biri olan Geralt'ı bile duygu yoluyla idare edebilmesi bunlar göz ardı ediliyor. Yennefer'ın kendisi baştan sonra İkonik kelimesinin karşılığı zaten. Üzücü olan tamamen günümüzde yansıttığı hiçbir şey olmayan, geçmişsiz ve oldukça duruşsuz biri olan Triss ile kıyaslanması. Yennefer Witcher değil ama diğer evrenler ile kıyaslandığı zaman ancak birkaç kadın karakter ile belki kıyaslanabilir. GOT evreninde Daenarys ve Arya Stark, Harry Potter evreninde Hermonie belki biraz onunla mukayese edilebilir ama kesinlikle hiçbiri Yennefer olamaz. Bu listenin başına baktığımız zaman da bir kadın görüyoruz ki bu da çok sevindirici. Ancak o kadının ikoniklik olarak yine Yennefer'la yan yana bile gelemeyeceğini söyleyebilirim. Hem günümüz dünyasına yansıttıkları hem bulunduğu evrendeki varlığı ile Yennefer tam bir Tanrıça. Bu yüzden benim için gerçekten yüce bir karakterdir. Beni bu Forumda bilen bilir tabii ki söz konusu Yennefer olunca asla objektif olamam orası ayrı.

IMG_20240414_110049.jpg

Vaas nerede alo? Far Cry 3'ün hala oynanmasını sağlayan karakter listede yok.

Eki Görüntüle 2168215

Vaas da olabilirdi evet. İnsanların hala Far Cry 3 övmesinin, Ubisoft'un insanların beğendiği için hala her Far Cry oyununda aynı tip karakter yapmasının sebebi. Hiçbiri de Vaas kadar benimsenmedi.

Yani oyundaki izlenimi eva Green'i anımsatıyor olabilir evet. Tabii benim Yennefer bağım güzelliği ya da dış görünüşü haricinde oldukça ikonik ve sıra dışı olan ve tarih boyunca ataerkil toplumları rahatsız etmiş olan kadın duruşu. Bunun dışında zarif güzelliği, anneliği, duygusal bir yönünün de olması, oyun ve edebiyat tarihinin en duygusuz karakterlerinden biri olan Geralt'ı bile duygu yoluyla idare edebilmesi bunlar göz ardı ediliyor. Yennefer'ın kendisi baştan sonra ikonik kelimesinin karşılığı zaten. Üzücü olan tamamen günümüzde yansıttığı hiçbir şey olmayan, geçmişsiz ve oldukça duruşsuz biri olan Triss ile kıyaslanması. Yennefer Witcher değil ama diğer evrenler ile kıyaslandığı zaman ancak birkaç kadın karakter ile belki kıyaslanabilir. GoT evreninde daenarys ve arya stark, Harry Potter evreninde hermonie belki biraz onunla mukayese edilebilir ama kesinlikle hiçbiri Yennefer olamaz. Bu listenin başına baktığımız zaman da bir kadın görüyoruz ki bu da çok sevindirici. Ancak o kadının ikoniklik olarak yine Yennefer'la yan yana bile gelemeyeceğini söyleyebilirim. Hem günümüz dünyasına yansıttıkları hem bulunduğu evrendeki varlığı ile Yennefer tam bir tanrıça. Bu yüzden benim için gerçekten yüce bir karakterdir. Beni bu forumda bilen bilir tabii ki söz konusu Yennefer olunca asla objektif olamam orası ayrı.

Eki Görüntüle 2168030
Witcher'lar oyunda duygusuz olarak resmedilse de aslında tam olarak öyle değiller insansı duygulara sahipler sadece soğukkanlı yaklaşıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı