Bağımlı olduğumuz şeylerden nasıl kurtuluruz?

Sénza

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 yıldır kendime sorduğum ama asla bir cevap veremediğim tek soru bu sanırım. Herhangi bir şeyin güzel geldiği, sevdiğin için yapılmasıyla bağımlılığı ayırt edemiyorum. Ayırt edememek doğru bir kelime mi oldu bilmiyorum ama söyleyebileceğim başka bir kelime gelmedi aklıma. Örnek vermek gerekirse sigara içmeyi bırakamıyorum mesela 6 yıldır içiyorum, kendime en az 100 kere söylemişimdir azaltıcam veya bırakıcam diye ama beceremiyorum. Aynı şekilde iddia oynamak vazgeçemediğim diğer bir sorunum... Mesela cebimde 50₺ oluyor ve bir şey almak istiyorum, gidip parayı iddiaya atıp parayı kolay yoldan elde etmeye çalışıyorum, sonuç tabi ki hüsran oluyor. Forumda benden yaşça büyük insanlar var bu konuyu biraz akıl alabilmek için açıyorum. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bagimlilik ile sevdigin seyleri yapmak arasinda fark var.
Ama sizin sorununuz gercekten bagimlilikmis.

Böyle seylerin tavsiyesi pek olmaz sigarayi birakacaksiniz ve iddia oynamayacaksiniz alin size tavsiye :)
Bunlari yapamiyorsaniz bagimliliklariniz sizi kontrol eder, siz onlari degil.

Sevgiler :)

Tabii ki insanların iradeleri aynı değil. Benim size iki önerim: kendinize aşamalı ödüllendirmeler uygulayın, bağımlılıklarınıza ayırdığınız zamanı kendiniz için yararlı olduğunu düşündüğünüz başka aktivitelere ayırın. Monoton bir hayatta rutinleriniz yeterli dopamini veremiyor.

Sigara bırakma kliniklerine başvurun. İddia içinse paranın boşa gittiğini hissetmişsinizdir. ''Ya kupon tutarsa'' ümidiyle yaşamayın. Çalışıp da kazandığınız parayı harcamak, bedavadan elde edilen parayı harcamaktan daha zevkli bir duygudur. Ismarlama zenginlik hoş değildir.

Bu adamın bakış açısı çok net mesela ikramiye konusunda.

cıkmaz.jpg

Bir anda bırakacaksın. Başka türlü olmayacak. Onunla alakalı olmayan farklı şeyler yapacaksın. Hobiler edineceksin. Zamanla zaten kendinde buna alışacaksın. Ama en önemlisi ertelememelisin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı