Bağırsak sağlığından bipolar olmaya kadar gitmek

Hocam ben hasta olmayı seçmedim ki? Bunu bilerek mi yaptım ben
En başta bilmeden yanlış ilaçlar kullanmış olabilirsin ve büyük olasılıkla fast food ağırlıklı yemiş olabilirsin. Onu sen bilirsin.

Ama şu an bildiğim ise, öneriler yerine yine aynı sonu olmayan yolu seçiyorsun.
İlaç kullanımı farklı nedenlerle çok ağır depresyon yaşayan kişiler için bilinen tek çözüm olabilir, ama bağırsak sağlığını düzeltmek yerine o ilaçlara başlamak sonu olmayan bir yol.

Takibe aldım ama benim durumum daha farklı şöyle bir teorim var kendimle alakalı o an ben oyun oynuyordum yani beynimin dopamin ya da serotonin nörotransmiterlerimde bir sorun oluştu bu da beyinimde bir kimyasal dengesizlik yarattı ve bu benim mutlu olamama sebep oldu ya da mutluluğu fazla yaşamama (hipomaniden bahsediyorum antidepresan kullanan birinin hipomani ya da öfori yaşamaması gerekir) ama ben yaşadım bunu doktoruma daha anlatmadım anlatınca ne diyecek merak ediyorum. Şükür şu an ilaçlarımla dengeyi sağlayabiliyorum büyük ölçüde iyileştim diyebilirim bazen kötü zamanlarımda oluyor ama bipolar olmak böyle bir şey işte duyguları fazla yaşıyorsunuz dürtüsel oluyorsunuz.
Bipolar hastalarda pek antidepresan kullanılmaz, kullanılsa bile maniyi tetikler. Çok dikkatli olunmalı. İlacın ismini söyleyebilir misiniz?

Kısacası kişinin kendisini çok aşırı mutlu hissetmesi. İyi gibi görünebilir ama bu artmış mutluluk dıştan o kadar da iyi olmadığı çok iyi anlaşılır.

Ben mani yaşamadım hipomani yaşadım aslında insanı cezbediyor ama sonrasında hoş şeyler olmuyor.

Bipolar hastalarda pek antidepresan kullanılmaz, kullanılsa bile maniyi tetikler. Çok dikkatli olunmalı. İlacın ismini söyleyebilir misiniz?

Antidepresanı soruyorsanız misol psikotik olanı soruyorsanız rexapin kullanıyorum ativan da kullanıyordum ama bıraktım çok unutkanlık yapıyordu.

Ne alaka? Asperger sendromuna sahip bir insanım ben de, hepsi benim suçum o zaman.
Olayı çarpıtma! Önce yazılanları tam bir oku.

Ayrıca senin de yaşadığın şey bir hastalık değil sendrom. Bu tür bir sürü aynı bağırsak yapısıyla ilgili olduğu düşünülen sendrom bulunuyor.

İlaç firmalarının sizler için yatıştırıcı-ağrı kesici kimyasallarını kullandıkça iyileşmiyorsunuz. Ömür boyu, ölene kadar kullanacaksın diyor.

Oysa öyle bir şart yok.
Birisi sana bunun böyle olmadığı söylüyorsa, aklını kullanır ve araştırırsın.
Hayır ben ölene kadar bu illeti ve ağırlaşarak yaşamak istiyorum diyorsan o senin seçimindir, talih değil.

İlaç firmalarının sizler için yatıştırıcı-ağrı kesici kimyasallarını kullandıkça iyileşmiyorsunuz. Ömür boyu, ölene kadar kullanacaksın diyor.

Oysa öyle bir şart yok.

Nasıl olacak peki? Nasıl ilaçsız yaşayacağım?

Olayı çarpıtma! Önce yazılanları tam bir oku.

Ayrıca senin de yaşadığın şey bir hastalık değil sendrom. Bu tür bir sürü aynı bağırsak yapısıyla ilgili olduğu düşünülen sendrom bulunuyor.

Oysa öyle bir şart yok.
Birisi sana bunun böyle olmadığı söylüyorsa, aklını kullanır ve araştırırsın.
Hayır ben ölene kadar bu illeti ve ağırlaşarak yaşamak istiyorum diyorsan o senin seçimindir, talih değil.

Hocam bunu her hastalık için söyleyemezsiniz mesela ben bu duygu düzenleyici ilaçlarımı almazsam çok fevri bir insana dönüşüyorum dengede kalmam için bu ilaçları kullanmam gerek.

Hocam bunu her hastalık için söyleyemezsiniz mesela ben bu duygu düzenleyici ilaçlarımı almazsam çok fevri bir insana dönüşüyorum dengede kalmam için bu ilaçları kullanmam gerek.
Ama çocukluk yılları boyunca böyle bir sorun yoktu değil mi? Son zamanlarda başladı ve giderek ağırlaşıyor?
O zaman geriye bakıp nerede hata yapınca başladığını anlayabilirsin.
Dünyada bu tür sorunlar çok yaygın şu an.
Hepsinin ortak nedeni bağırsak yapısının bozulması vücudun farklı noktalarında iltihap ya da dertlerin oluşması.
Doktor ve ilaç firmaları ise beslenme değişikliği ve bağırsak yapısını iyileştirmek yerine yatıştırıcı ilaçlar veriyorlar ve ölene kadar kullanacaksın bunu diyorlar değil mi?

Bak ben 2003 gibi sütteki laktozu sindirme sorunu yaşamaya başladım, 2009'dan sonra da yiyemediğim yiyecek listesi o kadar arttı ki 5-6 çeşitle sınırlı kaldı.
Bu arada gastroenteroloji ve iç hastalıkları doktorları Lansoprol, Talcid ve Motilium verip ömür boyu kullanmamı istiyorlardı. Lansoprol'u 2004-2015 arası 11 yıl kullandım.

Daha sonra 2015 Mayıs ayında TV'de Canan Karatay'ın benimle aynı belirtiler yaşayan birisinin sorusuna "sizde gliadin intoleransı olabilir, test yaptırın" sözü bu konuyu araştırmama, hemen ertesi gün ekmeği ve tüm glutenli yiyecekleri kesmemi sağladı.

Zamanla daha çok şey öğrendikçe nerede yanlış yaptığımı gördüm, önce ağrılar azaldı, bağırsak şikayetleri, sonra ilacı bırakmaya karar verdim çünkü başka başka sorunlara yol açtığı söyleniyordu.

Lansoprol asidi azaltıyor, bu da midenin 2-3 kat fazla asit üretmesine yol açıyor. İlacı kesince 2-3 kat fazla asit üretimi korkunç şiddetli reflü ve mide ağrısına yol açıyor ve dayanamayıp tekrar başlıyorsun.
Tam 1.5 ay karbonatlı su kullanarak sabrettim ve düzeldi, bıraktım.

Benim yaşadıklarım sorunu çözmekte kendi irademi kullanmam, ilaç firmalarına ve doktorlara güvenmeden yardım aramam ve araştırmamla olan bir şey.
Bu benim seçimim ve kaderimi kendim belirlemiş oldum.
Aynısı senin için de geçerli.
Antidepresan çok tehlikeli, bırakması mide ilacından daha da zor.
Ama irade kullanıp (artık mecbur doktorun da tavsiyesiyle) bir yol izleyerek bırakmalısın ve asıl işin bağırsak sağlığını geri iyileştirme yolları olmalı.

Çocukken sorun yoktu, hayat güzeldi, şimdi ise eziyet. Anlamı var mı bunun?

Ama çocukluk yılları boyunca böyle bir sorun yoktu değil mi? Son zamanlarda başladı ve giderek ağırlaşıyor?
O zaman geriye bakıp nerede hata yapınca başladığını anlayabilirsin.
Dünyada bu tür sorunlar çok yaygın şu an.
Hepsinin ortak nedeni bağırsak yapısının bozulması vücudun farklı noktalarında iltihap ya da dertlerin oluşması.
Doktor ve ilaç firmaları ise beslenme değişikliği ve bağırsak yapısını iyileştirmek yerine yatıştırıcı ilaçlar veriyorlar ve ölene kadar kullanacaksın bunu diyorlar değil mi?

Bak ben 2003 gibi sütteki laktozu sindirme sorunu yaşamaya başladım, 2009'dan sonra da yiyemediğim yiyecek listesi o kadar arttı ki 5-6 çeşitle sınırlı kaldı.
Bu arada gastroenteroloji ve iç hastalıkları doktorları Lansoprol, Talcid ve Motilium verip ömür boyu kullanmamı istiyorlardı. Lansoprol'u 2004-2015 arası 11 yıl kullandım.

Daha sonra 2015 Mayıs ayında TV'de Canan Karatay'ın benimle aynı belirtiler yaşayan birisinin sorusuna "sizde gliadin intoleransı olabilir, test yaptırın" sözü bu konuyu araştırmama, hemen ertesi gün ekmeği ve tüm glutenli yiyecekleri kesmemi sağladı.

Zamanla daha çok şey öğrendikçe nerede yanlış yaptığımı gördüm, önce ağrılar azaldı, bağırsak şikayetleri, sonra ilacı bırakmaya karar verdim çünkü başka başka sorunlara yol açtığı söyleniyordu.

Lansoprol asidi azaltıyor, bu da midenin 2-3 kat fazla asit üretmesine yol açıyor. İlacı kesince 2-3 kat fazla asit üretimi korkunç şiddetli reflü ve mide ağrısına yol açıyor ve dayanamayıp tekrar başlıyorsun.
Tam 1.5 ay karbonatlı su kullanarak sabrettim ve düzeldi, bıraktım.

Benim yaşadıklarım sorunu çözmekte kendi irademi kullanmam, ilaç firmalarına ve doktorlara güvenmeden yardım aramam ve araştırmamla olan bir şey.
Bu benim seçimim ve kaderimi kendim belirlemiş oldum.
Aynısı senin için de geçerli.
Antidepresan çok tehlikeli, bırakması mide ilacından daha da zor.
Ama irade kullanıp (artık mecbur doktorun da tavsiyesiyle) bir yol izleyerek bırakmalısın ve asıl işin bağırsak sağlığını geri iyileştirme yolları olmalı.

Çocukken sorun yoktu, hayat güzeldi, şimdi ise eziyet. Anlamı var mı bunun?
Hocam siz beni çook yanlış anladınız ben bunu inkar etmiyorum sadece bazı durumlarda ilaç kullanımı elzem onu söylemeye çalışıyorum benim gibi insanlar ilaç kullanmaz ise (ki bunu bağırsak için değil beyinde olan bir hastalık için kullanıyorum) durumlar daha kötüye gider belki intihara bile kalkışabilir kişi, halisülasyon bile görebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı