Bakır kablo yerine fiber geliyor

Kıymetli görüşlerin ve bilgilendirmelerin için teşekkür ederim. Yukarıda bir arkadaş fiberde modem kirası zorunlu gibi bir şey söylediği için onu sorma gereği duydum.

Ek olarak, ben nihayetinde sözleşmenin başında belirttiğimize ek olarak masrafa gireceğim söz konusu olduğu için modemi değiştirmeleri veya hediye etmeleri gerekmez mi? Her ne kadar benim lehime de olsa seçim hakkım olmuyor.
Fiberde dönüştürücü kirası o.
GPON-2.jpg

Benim yaşadığım site ve hatta koca mahallenin seneler önce bakır kabloları çalındı. O dönem fiber yatırımı geldi ama sökülen DSL altyapısı da aynı zamanda geri döşendi. xDSL kullanıcıları kendi altyapılarına devam etti, isteyense fiber paketler ile aboneliğini yeniledi. Sizi zorlamaları bence mantıksız. Eğer fiber için zorlayacaklarsa da sizin yararınıza paket önermek ve size altyapıyı sağlamak zorundalar benim görüşüme göre.

Tam olarak ben de böyle düşünüyorum. Çünkü zorunlu olarak fibere geçeceğim. Türk Telekom aracı ve kıyafetiyle gelen, çalışmadan sorumlu kişi kesin olarak "bakır kabloları alacağız, hem fiber hem bakır olmaz. Yalnızca fiber olacak" dedi ve modem konusunda fikri olmadığını belirtti.
Fiberde dönüştürücü kirası o.
GPON-2.jpg
Bunu bilmiyorum, anlatabilir misin ?

Fiber için modem kirası normal bir şey. Pakete dahil olur ve modem+router paketiniz ile birlikte size teslim edilir. Sözleşme bitince iade etmeniz istenir sadece. Her ne kadar kira diye göz korksa da paketin içine yedirilmiştir, hepsinde olan bir şeydir. Dert edeceğiniz bir şey değil.

Tam olarak ben de böyle düşünüyorum. Çünkü zorunlu olarak fibere geçeceğim. Türk Telekom aracı ve kıyafetiyle gelen, çalışmadan sorumlu kişi kesin olarak "bakır kabloları alacağız, hem fiber hem bakır olmaz. Yalnızca fiber olacak" dedi ve modem konusunda fikri olmadığını belirtti.

Bunu bilmiyorum, anlatabilir misin ?
Fiber kablosunu modeme takmak için böyle bir dönüştürücü gerek. Fiber kablosu dediğim şu tüylü gibi olan neden tüylü bilmiyorum :D.

Fiber kablosunu modeme takmak için böyle bir dönüştürücü gerek. Fiber kablosu dediğim şu tüylü gibi olan neden tüylü bilmiyorum :D.
Adamın neden aklını karıştırıyorsunuz? Modem ve router pakete dahil sonuçta. :D

Bu arada, o katmanlar dayanıklılık ve yalıtım için yapılıyor. Endüstriyel olarak kendi sistemlerimize fiber ring döşüyoruz. Zırhlı kabloları görseniz aklınız çıkar. :D İçinden saç teli kadar cam geçiyor olsa da korumasına türlü türlü katmanlar yapılıyor. :)

Anladım arkadaşlar, Türk Telekom temsilcisi aynı tarifeden fibere geçebilirsiniz dediklerinde bana bu bahsettiğiniz ücretler aynen paket içerisinde gelirse hiçbir sorun kalmıyor.

Peki, şöyle son bir soru sormak istiyorum;
İnterneti ilk aldığımda binadaki hatta sıkıntı vardı ben de elektrikçi ile uğraşmamak için CAT6 kablosu alıp evimin balkonundan bina girişindeki kutuya kadar bağlantı yaptım ve evime gelen ucunu da modemime bağladım, interneti bu şekilde kullanıyorum.

Türk Telekom işlemleri binaya kadar olduğu için eğer eve hat çekme durumu olursa ilgilenmiyor, bana bırakıyor bunu biliyorum.
Sorum şu, fiber binaya geldiğinde yine bu kablo ile eve çekmem mümkün olur mu yoksa yalnızca fiber kablo ile mi bu kurulum yapılabilir. Şunu da kapsam tamamdır, mazur görün :). (Şu an kullandığım CAT6 ile, 5'de olabilir emin değilim :D )
Şuna da bi babayiğit yazar mı acabaaa :)

Son düzenleme:
Anladım arkadaşlar, Türk Telekom temsilcisi aynı tarifeden fibere geçebilirsiniz dediklerinde bana bu bahsettiğiniz ücretler aynen paket içerisinde gelirse hiçbir sorun kalmıyor.

Peki, şöyle son bir soru sormak istiyorum;
İnterneti ilk aldığımda binadaki hatta sıkıntı vardı ben de elektrikçi ile uğraşmamak için CAT6 kablosu alıp evimin balkonundan bina girişindeki kutuya kadar bağlantı yaptım ve evime gelen ucunu da modemime bağladım, interneti bu şekilde kullanıyorum.

Türk Telekom işlemleri binaya kadar olduğu için eğer eve hat çekme durumu olursa ilgilenmiyor, bana bırakıyor bunu biliyorum.
Sorum şu, fiber binaya geldiğinde yine bu kablo ile eve çekmem mümkün olur mu yoksa yalnızca fiber kablo ile mi bu kurulum yapılabilir. Şunu da kapsam tamamdır, mazur görün :). (Şu an kullandığım CAT6 ile, 5'de olabilir emin değilim :D )
Şuna da bi babayiğit yazar mı acabaaa :)
Birazcık yukarıda bir arkadaş ONT cihazı fotoğrafı atmış o cihaz bildiğin cam fiber kabloyu modeme girmesi için CAT6 kablosuna dönüştürüyor. Eğer senin dairenin içine kadar sarı fiber kablosu geliyorsa o ONT cihazını alıp sonrasında ordan modemine geçip FTTH ( fiber to the home ) alabileceğin en iyi fiber hizmetini alırsın.

Ancak bildiğin gibi Türk Telekom bina içi altyapıyla ilgilenmiyor. Eğer bina içerisinde fiber altyapı yok ise bina girişine bir dolap koyuyolar. O dolaba kadar fiber kablo geliyor. ( FTTB) ( fiber to the building) O dolaptan sonrası CAT6 kablosuyla ilerliyor. Eğer binada gömülü CAT6 altyapısı varsa evine kadar direk gelir. Ama sen elektrik sıkıntısı yaşadığın için camdan aşağıya CAT6 sallamışsın. ( Bu arada CAT5 ise kesinlikle CAT6 ile değiştir) . Türk telekomun bina girişine koyduğu dolaba CAT6 ile bağlanabilirsin bunu çalışanlara söylersin ben burdan kablo çektim diye. Aradaki mesafe 50 metreden azsa gayet 100 mbps hızlara ulaşan bir internet alabilirsin. Ama yine de son teknoloji değil çünkü artık evinin içine kadar fiber kablo geliyor.

Geri
Yukarı