Bakır kablo yerine fiber geliyor

Ajensc

Hectopat
Selamlar, şu anda VDSL Hiper üzerinden 35 MB hız alarak Türk Telekom kullanmaktayım. Bu gün bina girişin önünde bir çalışma olduğunu, fiber kablosu döşendiğini gördüm, cam fiber döşediklerini söylediler.

Bakır kabloyu komple alacaklarını ve şu an kullanılan interneti kullanamayacağımı söylediler. Benim internet kullanmaya devam edebilmem için fiber destekli modemim olması gerekiyor. Bu durumda, (bana ait olan) eski modemimi kullanamayacağım için yeni modeme ihtiyaç duyacağım. Böyle bir durumda Türk Telekom modem işini nasıl çözecek? Benim verdiğim taahhütte böyle bir durumla ilgili bir durum yazdığını sanmıyorum, sizce modem almaya mecbur bırakılır mıyım yoksa takas yoluyla yeni modem verirler mi? Modem kiralama tekliflerini hiç beğenmiyorum, resmen fiyat kitliyorlar.

Konuya yorumlarınızı bekliyorum.

Sitesine göre 40 TL modem değişimi varmış. Size yeni modem satabilirler veya kiralayabilirler. Müşteri hizmetler ile iletişime geçip durumu anlatırsanız yardımcı olurlar.

Fiber modem kiralayacaklar. Superonline'da yıllardır var, TT'de ise son birkaç yıldır var.

Fiberde modem kirası zorunlu zaten, kullansanızda kullanmasanızda ödüyorsunuz.

Elit (Evde İnternet) Hizmeti > Bireysel > Türk Telekom (turktelekom.com.tr)
40 TL'ye modem değişimi sağlanıyor. Hayırlı olsun bu arada fiberiniz. Ping testlerini bekliyorum.

Modemim, Millenicom'a ait ZyXEL bir modem. Bu şekilde de değişim mümkün kılınır mı?

Kira ödemek zorunlu derken, 40 liraya modem değişimi olsa bile yine ücret ödemekten mi söz ettiniz anlayamadım?

Müşteri hizmetlerini aradım, iki farklı zamanda iki farklı temsilci ile görüştüm. Henüz bununla ilgili bir şey söyleyemeyiz dediler. İlginçtir ki ilkinin bilgisiz olabileceğini düşünerek ikinciyi aramıştım o da benzer şeyleri söyledi.

Bekleyelim bakalım, parkeci dedikleri kişiler sökülen kaldırım taşlarını düzeltecekmiş daha sonra farklı bir ekip binaya kabloyu ayarlayacakmış.

Bu arada bir sorum olacak, fiber bana ne katacak? 35 Mbit internetten 34.5 download alıyorum 5.5-6 arası upload alıyorum. Aynı paket üzerinden fibere geçtiğim taktirde bana ne artısı olacak? 5-9 arası çıkan pingim 1 mi olacak yalnızca?

Modemim, Millenicom'a ait ZyXEL bir modem. Bu şekilde de değişim mümkün kılınır mı?

Kira ödemek zorunlu derken, 40 liraya modem değişimi olsa bile yine ücret ödemekten mi söz ettiniz anlayamadım?

Müşteri hizmetlerini aradım, iki farklı zamanda iki farklı temsilci ile görüştüm. Henüz bununla ilgili bir şey söyleyemeyiz dediler. İlginçtir ki ilkinin bilgisiz olabileceğini düşünerek ikinciyi aramıştım o da benzer şeyleri söyledi.

Bekleyelim bakalım, parkeci dedikleri kişiler sökülen kaldırım taşlarını düzeltecekmiş daha sonra farklı bir ekip binaya kabloyu ayarlayacakmış.

Bu arada bir sorum olacak, fiber bana ne katacak? 35 Mbit internetten 34.5 download alıyorum 5.5-6 arası upload alıyorum. Aynı paket üzerinden fibere geçtiğim taktirde bana ne artısı olacak? 5-9 arası çıkan pingim 1 mi olacak yalnızca?

Kira ödemek değil tek seferlik değişim için 40 TL ancak modem onların olmadığı için değişirler mi meçhul. Sorunuza gelince. Fiberde ping az olur evet ve ileride daha yüksek paketler çıkınca VDSL altyapı desteklemez. Fiber tek çare olur yani her açıdan fiber daha avantajlı.

Benim yaşadığım site ve hatta koca mahallenin seneler önce bakır kabloları çalındı. O dönem fiber yatırımı geldi ama sökülen DSL altyapısı da aynı zamanda geri döşendi. xDSL kullanıcıları kendi altyapılarına devam etti, isteyense fiber paketler ile aboneliğini yeniledi. Sizi zorlamaları bence mantıksız. Eğer fiber için zorlayacaklarsa da sizin yararınıza paket önermek ve size altyapıyı sağlamak zorundalar benim görüşüme göre.

Kira ödemek değil tek seferlik değişim için 40 TL ancak modem onların olmadığı için değişirler mi meçhul. Sorunuza gelince. Fiberde ping az olur evet ve ileride daha yüksek paketler çıkınca VDSL altyapı desteklemez. Fiber tek çare olur yani her açıdan fiber daha avantajlı.

Kıymetli görüşlerin ve bilgilendirmelerin için teşekkür ederim. Yukarıda bir arkadaş fiberde modem kirası zorunlu gibi bir şey söylediği için onu sorma gereği duydum.

Ek olarak, ben nihayetinde sözleşmenin başında belirttiğimize ek olarak masrafa gireceğim söz konusu olduğu için modemi değiştirmeleri veya hediye etmeleri gerekmez mi? Her ne kadar benim lehime de olsa seçim hakkım olmuyor.

Geri
Yukarı