Balata duman attırdı

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arabayı yıkamaya götürünce balatalara su gelince duman attırdığını fark ettim yıkamaya bayağı hızlı gitmiştim bir zararı olur mu bunun? Fren yapmadığım halde oldu bu kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arabayı yıkamaya götürünce balatalara su gelince duman attırdığını fark ettim yıkamaya bayağı hızlı gitmiştim bir zararı olur mu bunun? Fren yapmadığım halde oldu bu kadar.

Disklerin eğilmesinin ilk sebeblerinden...

Sıcak metale su verirseniz çarpılır yani frene bastığınız zaman arabanın titremesine sebep olabilir. Ancak balata bu kadar ısındı ise ve yolda çok fazla frene basmadı iseniz ya fren merkezinizde ya da aks bilyanızda bir sorun vardır ve bu da diskin aşırı ısıya maruz kalmasına sebep olmuştur.

Şehrinizde çevre yolu gibi geniş bir yere çıkıp arkanızı kontrol ederek hızlanın ve ilk hafif sonrasında da biraz daha sert fren yapın bakalım araba titreyecek şekilde içeri vibrasyona sebep oluyor mu? Öyleyse metal orantısız soğuduğu için eğilmiştir. Titremekten başka hiçbir şey olmaz diyemeyiz tabii alt takıma vuracaktır her frende ama en büyük sorun sinir bozucu olması.

Fren yapmadım çok yüzeysel bir yorum. Neye göre fren yapmadınız? Çok yüksek hıza çıkıp biraz sert yapsan yeter zaten ısınmasına. Korkunç bir enerji çıkıyor çünkü. Bir de bunun yanında bir sürü argüman var. Diskin, balatanın kalitesi, havalandırması olup olmadığı, arabanın ağırlığı vs.

Fren diski sürtünmeden dolayı ısınır. Isınmış metaller suyla temas edince birden soğuduğu için atomik yapıları değişir. Buna da çeliğe su verme denir. Bu işlem çeliğin sertliğini, kırılganlığını değiştirdiği gibi şeklini bozup yamultabilir de.

Bir süre ani fren yapmadan freni kullanmaya devam edin, tekrar yavaş yavaş ısınıp soğuması diskin eski özelliklerine dönmesini sağlayabilir. Ama disk yamulduysa yapacak bir şey yok, değişecek. Onu zaten frenlerken garip sesler gelmesinden anlarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı