Baldur's Gate 3 vs. Starfield

Tamamen aynı tür diye savunmuyorum zaten ama arkadaş arada çok farklılar var dediğinden dolayı bende aslında o kadar fark olmadığını iki oyunun da temelinin aynı şeylere dayandığını söyledim. Yazımın devamını da okuduysanız fark etmişsinizdir zaten birinin sıra tabanlı olduğunu ve biribin aksiyon RPG türünde olduğunu söylediğimi.

İllaki ikisinin de birbirinden farklı olduğu yönler var. Bu her oyun da vardır ama ben her iki oyunu da oynadım. Starfield da Baldur's Gate 3 de rol yapma türünde oyunlar olduğu için o türün öğelerini barındırıyorlar. Sadece Baldur's Gate 3 bunu çok daha iyi sunuyor. Starfield ise aksiyon öğeleri barındırdığı ve genele hitap ettiği için daha çok tercih edilebiliyor. Ayrıca mesela siz bu tarz şeyleri sormayı mantıklı bulmuyor olabilirsiniz ama konu sahibi arkadaş da çok arada kalmış olabilir. Sonuçta cebinden belli bir miktar para çıkacak. İnsan ister istemez arada kalır ve insanların fikrini almak ister. Her şey bu kadar basit yani.

Dediğiniz gibi arkadaş arada kalmış ve cebinden bir miktar para çıkacak burada insanların dediğine bakıp oyunu satın alırsa beğenmeyebilir diyorum yani videolarını izleyip oyuna bakıp hangisinin sana göre olduğunu bulmak daha mantıklı herkesin oyun zevki farklıdır ben Starfield'ı tercih ederdim mesela ama belki sen BG3 dersin sen bana ne sayarsan say oyunun güzelliğiyle ilgili ben BG3'ü pek beğenmem bana hitap etmiyor.

2023 yılındayız zamanında teknoloji yetmiyor diye çıkmış bir tür olan sıra tabanlı oyun yapıyor adamlar şaka gibi paranı çöpe atma git satranç oyna Baldur's Gate ile aynılar.

Dediğiniz gibi arkadaş arada kalmış ve cebinden bir miktar para çıkacak burada insanların dediğine bakıp oyunu satın alırsa beğenmeyebilir diyorum yani videolarını izleyip oyuna bakıp hangisinin sana göre olduğunu bulmak daha mantıklı herkesin oyun zevki farklıdır ben Starfield'ı tercih ederdim mesela ama belki sen BG3 dersin sen bana ne sayarsan say oyunun güzelliğiyle ilgili ben BG3'ü pek beğenmem bana hitap etmiyor.

Bu konuda kısmen haklı olabilirsiniz ama bende bazen arada kalıp böyle konular açtığımdan dolayı arkadaşın arada kalışını anlayabiliyorum. Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

Starfield güzel duruyor ama hiç sarmadı beni. Arayüzü berbat ötesi. Belli başlı başka küçük sıkıntılar da var. Ben şahsen modcuların oyunu düzeltmesini bekleyeceğim.

Senenin oyunu kesinlikle Baldur's Gate 3. Kaliteli ara sahneler, hikayeye yön verişiniz, DnD mekanikleri gibi içerikler sizi içine çekiyorsa Baldur's Gate 3 daha iyi tercih olacaktır. Starfield oynarken ise daha kalitesiz ara sahneler, yüz mimikleri gibi şeylerle karşılaşacaksınız ancak oyunda rastgele maceralar sizi bekliyor olacak ve kocaman bir evren. Baldur's Gate 3 bir oyun olarak kesinlikle daha iyi iken Starfield ise yaşayacağınız maceralar, büyüklük vb şeyler olarak daha iyi. Size kalmış.

İki oyunun da RPG olarak geçmesi onları aynı tür yapmaz. Baldur's Gate gerçek saf bir RPG iken Starfield Aksiyon-RPG oyunu. Baldur's Gate size derin bir RPG deneyimi sunarken Starfield size daha başka şeyler sunuyor.

Hikayeye yön verme harici çoğuna katılıyorum. BG3'ün çoğu seçimi aynı. İkna diyaloğu seç ve savaşma ya da başarısız ol ve savaş. Hiç açık dünya gibi de değil, çok linear hissettiriyor. Bir yeri bir kez gezdikten sonra geri dönmek için sebep olmuyor. DnD oynanışı sevilir sevilmez ona laf etmeyeceğim. Ama bazı düşmanlar fazla saçma. Yok bir turda 3 kez saldırıp tek atması olsun, %90 yazan saldırının ıskalaması olsun.

Benim bu yıl oynadığım en iyi oyun olabilir, ama öyle abartıldığı kadar iyi bir oyun da değil şimdi. He, 100 üzerinden 97 değil de, 90'lık bir oyun yine.

Buna rağmen 80 saat sürecek bir oyun, kesinlikle oynanması gerek.

Starfield güzel duruyor ama hiç sarmadı beni. Arayüzü berbat ötesi. Belli başlı başka küçük sıkıntılar da var. Ben şahsen modcuların oyunu düzeltmesini bekleyeceğim.

Hikayeye yön verme harici çoğuna katılıyorum. BG3'ün çoğu seçimi aynı. İkna diyaloğu seç ve savaşma ya da başarısız ol ve savaş. Hiç açık dünya gibi de değil, çok linear hissettiriyor. Bir yeri bir kez gezdikten sonra geri dönmek için sebep olmuyor. DnD oynanışı sevilir sevilmez ona laf etmeyeceğim. Ama bazı düşmanlar fazla saçma. Yok bir turda 3 kez saldırıp tek atması olsun, %90 yazan saldırının ıskalaması olsun.

Benim bu yıl oynadığım en iyi oyun olabilir, ama öyle abartıldığı kadar iyi bir oyun da değil şimdi. He, 100 üzerinden 97 değil de, 90'lık bir oyun yine.

Buna rağmen 80 saat sürecek bir oyun, kesinlikle oynanması gerek.
Savaş sırasında zarı göstermiyor. DnD Fifth Edition kuralları var zaten oyunda ilk Baldur's Gate oyunları Second Edition'dı ve daha acımasızdı ve DnD hakkında hiçbir bilgisi olmayan birisi oyunu kolay kolay oynayamıyordu. Baldur's Gate 3'te Fifth Edition'ın getirdiği artılarla kendileri bu mantığı çok güzel oturtmuşlar bence. Linear bir yapı sunduğuna da katılmıyorum ben 15-20 saat oynadıktan sonra oyuna sıfırdan başka karakter ile girdim ve hiç girmediğim ve görmediğim sonuçlarla karşılaştım. Bu konuda Starfield'a da o kadar laf edemeyeceğim çünkü yalnızca bir karakter ile çok kısa bir süre oynayabildi.

Herkese tekrardan cevapları için teşekkür ederim. Starfield almaya karar verdim sizce ileride çıkacak DLC'si için 400 TL fazla ödeyip premium alınır mı?

Herkese tekrardan cevapları için teşekkür ederim. Starfield almaya karar verdim sizce ileride çıkacak DLC'si için 400 TL fazla ödeyip premium alınır mı?
Abonelik düşünürsen bence BG3 + Gamepass alabilirsin. 1 ayda Starfield'ı silip süpüreceğini düşünüyorum, bitirdikten sonra BG3'e dalarsın. Onun dışında BG3 çok daha iyi bir oyun gibi duruyor şimdilik, videolarda gördüğüm kadarıyla Fallout 4'ün uzaylısı olmuş Starfield. Çok geçmeden balonu söner.

İlla Starfield alacağım diyorsa ileride çıkacak DLC için premium alınabilir, Bethesda'nın DLC'leri kaliteli oluyor genelde.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı