Starfield vs Baldur's Gate 3

Starfield yapı olarak belli, daha ileriye gidebileceğini sanmıyorum. Fallout serisi, Outerworld oyunu olsun adamlar hikaye (aynı senaryo üzerinde farklı diyalog seçenekleri) farklılaşması ve grafik/oyun evreni farklılaşması harici bir cacık değil. Fallout 1-2-3 bayılarak oynadım ama Fallout 4 artık bir süre sonra ev yapımı mekaniği harici bana 3'ün üzerine bir farkı yok gibi geldi. Bir heves aldığım Outerworlds da yine aynı. Starfield da bunların uzayda vs. bir amacı olan ama diyalog cümlelerinin farklı olduğu aynı senaryo üzerinde geçen bir oyun gibi geliyor.

Baldur's Gate ise CRPG'nin kralı. Bu türde hangi oyun çıksa birbirine benzeyecektir. Menajerlik oyunlarının birbirine benzemesi, strateji oyunlarının birbirine benzemesi gibi bu tarz RPG'ler de birbirine benzemek zorunda. Bu oyunu önemli kılan ise DOS2'den bile özgür kılan haritası ve D&D'ye %99.999 bağlı kalan yapısı. Eğer ki türe yabancı değilseniz en fazla 3 defa oynanacak Starfield'dan çok BG3'e yönelmeniz mental sağlığınız için de iyi olacaktır. :D

Starfield yapı olarak belli, daha ileriye gidebileceğini sanmıyorum. Fallout serisi, Outerworld oyunu olsun adamlar hikaye (aynı senaryo üzerinde farklı diyalog seçenekleri) farklılaşması ve grafik/oyun evreni farklılaşması harici bir cacık değil. Fallout 1-2-3 bayılarak oynadım ama Fallout 4 artık bir süre sonra ev yapımı mekaniği harici bana 3'ün üzerine bir farkı yok gibi geldi. Bir heves aldığım Outerworlds da yine aynı. Starfield da bunların uzayda vs. bir amacı olan ama diyalog cümlelerinin farklı olduğu aynı senaryo üzerinde geçen bir oyun gibi geliyor.

Baldur's Gate ise CRPG'nin kralı. Bu türde hangi oyun çıksa birbirine benzeyecektir. Menajerlik oyunlarının birbirine benzemesi, strateji oyunlarının birbirine benzemesi gibi bu tarz RPG'ler de birbirine benzemek zorunda. Bu oyunu önemli kılan ise DOS2'den bile özgür kılan haritası ve D&D'ye %99.999 bağlı kalan yapısı. Eğer ki türe yabancı değilseniz en fazla 3 defa oynanacak Starfield'dan çok BG3'e yönelmeniz mental sağlığınız için de iyi olacaktır. :D
Fallout 4 ve Fallout 76'yı Bethesda'nın ana ekibi yapmadı diye biliyorum. Ana ekip uzun süredir Starfield üzerinde çalışıyor ben bu yüzden umutluyum ama iki oyunun rol yapmaya bakış açısı tamamen farklı. Starfield'dan Baldur's Gate 3 derinliğinde bir rol yapma bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ben beklemiyorum şahsen Skyrim'de yaptıklarını yapabilsinler yeterli benim için.

Outer Worlds zaten Bethesda oyunu değil yani Starfield ile herhangi bir bağı yok.

Fallout 4 ve Fallout 76'yı Bethesda'nın ana ekibi yapmadı diye biliyorum. Ana ekip uzun süredir Starfield üzerinde çalışıyor ben bu yüzden umutluyum ama iki oyunun rol yapmaya bakış açısı tamamen farklı. Starfield'dan Baldur's Gate 3 derinliğinde bir rol yapma bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ben beklemiyorum şahsen Skyrim'de yaptıklarını yapabilsinler yeterli benim için.

Outer Worlds zaten Bethesda oyunu değil yani Starfield ile herhangi bir bağı yok.
Outerworlds'u sadece benzediği için RPG yayıncısı olduğu için ekledim. Sonuçta en başarılı Fallout oyunlarından olan New Vegas'a dahil oldular. Evet ben iki oyunun RPG çatısı altına almam doğru değil ancak FPS RPG oyunlar neredeyse hepsi birbirine benziyor ve devrimsel grafik ile çıkmazsa 1 sene sonra tekrar hatırlanıp "şu oyuna bir daha başlayayım" dedirtmeyecek bir oyun gibi duruyor benim için. BG3 yapısı gereği 420 kez de başlansa farklı tat verebilir, bunu oyunun yapısı da elveriyor ancak demek istediğim bu değil. Starfield bir defa oynandıktan sonra tekrar oynatacağını sanmıyorum.
Birbirinden farklı 2 oyunun anketinde maalesef karşılaştırabileceğim en ana unsur oynama süresi/tekrar oynanlabilir olması. Bu açıdan bakmaya çalıştım.

Çok boş bir konu.
Daha diğer oyun çıkmamış bile doğru düzgün fan boyluk yapıyorsun.

Virgülün önemine güzel bir örnek. Kardeş, "oyun mu doğru düzgün çıkmamış", "adam fan boyluğu mu doğru düzgün yapıyor"?

Ben fazla takılmam bu tarz şeylere de, yazdığınızı bir okuyun gözünüzü seveyim.

Bu arada Baldur's Gate 3'te 20 saatim oldu, oyun bayağı kaliteli, işten gelip başlıyorum, bir mola vereyim, saate bakayım dediğimde saatin 01:00 olduğunu görüp "nasıl lan, ne ara 1 oldu" dediğim oluyor. Yani bakalım umarım Starfield için de bunları diyebiliriz.(Bu arada Starfield Türkçe destekle çıkmazsa ülkemizde bu kadar sevileceğinden şüpheliyim.)

İki oyundan biri daha çıkmadan nasıl karşılaştıralım ki ben de bunu anlayamıyorum arkadaş.
Starfield gösterilen gibi çıkarsa baldur maldur dinlemez sallar her yeri.

Virgülün önemine güzel bir örnek. Kardeş, "oyun mu doğru düzgün çıkmamış", "adam fan boyluğu mu doğru düzgün yapıyor"?

Bu arada Baldur's Gate 3'te 20 saatim oldu, oyun bayağı kaliteli, işten gelip başlıyorum, bir mola vereyim, saate bakayım dediğimde saatin 01:00 olduğunu görüp "nasıl lan, ne ara 1 oldu" dediğim oluyor. Yani bakalım umarım Starfield için de bunları diyebiliriz.(bu arada Starfield Türkçe destekle çıkmazsa ülkemizde bu kadar sevileceğinden şüpheliyim.)

Hocam oyunun kendisi sağlam çıkarsa Türkçe dili olup olmamasını dinlemez bu arada, zirveye yerleşir.

Bu arada Baldur's Gate 3'te 20 saatim oldu, oyun bayağı kaliteli, işten gelip başlıyorum, bir mola vereyim, saate bakayım dediğimde saatin 01:00 olduğunu görüp "nasıl lan, ne ara 1 oldu" dediğim oluyor. Yani bakalım umarım Starfield için de bunları diyebiliriz.(bu arada Starfield Türkçe destekle çıkmazsa ülkemizde bu kadar sevileceğinden şüpheliyim.)

Doğru düzgün fan boyluk yapmak mı?
Anlamsız değil mi?

İkisi de RPG oyunu ama birinde Sandbox ve aksiyon daha ağır basıyor öbürü zaten CRPG. RPG özgürlüğü açısından çok daha derin haliyle Baldur's Gate 3.

Starfield bu kapışmayı çıktığı gün kaybetti zaten hele todd howard ın belki de bilgisayarınızı yenilemeniz gerekiyor lafı üzerine yılın oyunu olmasının imkanı yok yine Bethesda isminin ağırlığı üzerine listeye girecektir fakat yılın oyunu elbette BG3 olacak.

Geri
Yukarı