Bankalar olmasaydı ne yapardık?

Yalnız şunu unutmamak lazım. Bankalar tek başlarına ortada duran bir olgu değiller. Banka mevcut kapitalist sistemin bir parçası. Tüketim çılgınlığı da bunun bir parçası. Yani bir çok şeyi yan yana getirdiğimiz zaman banka sadece sistemin ufak bir parçası.

Bankalar olmasa (ya da bankaya benzeyen bir sistem) şu an muhtemelen hala orta çağ şartlarında yaşıyor olurduk. İnsanların yatırımlarını, icatlarını veya savaşlarını finanse edecek bir yapı bulunmalı. Dünya borçla dönüyor.

Borç yüzünden insanlarin evine haciz gelmez , insanlar birbirlerini öldürürlerdi. Neden mi? Bankalar yok ya ben örnek veriyorum Mehmet`ten 30 bin TL borç almak zorunda kaldım. Mehmet`e borcumu ödemediğim için beni öldürdü gibi .
Kimsenin tefeci gibi bir riski göze alacağını sanmıyorum. Para ödeyemediği zaman ailesini tehlikeye atmak istemez. En azından ben istemezdim.
İnsanların ellerine artık nakit para geçmiyor. Hatta Bi başlık okumuşum, "z kuşağı çocukları para sayamıyor " diye. Bu iyi birşey değil.
Sözün özü ahmak hırsızlar banka soyar, akıllı hırsızlar banka sahibi olup milleti soyar.
Bankalar olmasa (ya da bankaya benzeyen bir sistem) şu an muhtemelen hala orta çağ şartlarında yaşıyor olurduk. İnsanların yatırımlarını, icatlarını veya savaşlarını finanse edecek bir yapı bulunmalı. Dünya borçla dönüyor.

Hic de iyi olmazdi.

Birine para gonderdiginin en legal belgesidir banka. Noter isi nasil calisacak? Maas nasil donecek? Doviz, hisse senedi nasil calisacak? Parani nerede saklayacaksin? Devletler rezervlerini nerede saklayacak? Banka yoksa, merkez bankasi da yok. Sacma sapan Duyun'u bilmemne gibi olusumlarla kayit tutulmaya calisilacak.

Esas soru, bilgisayarlar yokken bankalar nasil calisiyordu, ben bunu merak ediyorum. Ne kadar amele islerle ugrasiyorlardi kim bilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı