Bankaya güvenlik görevlisi olmak için ne yapmalıyım?

Yusuf2727

Hectopat
Banka ve PTT gibi sağlam iş yerlerine referans olmadan güvenlik olarak girebilir miyim? Yeminle biri beni yerleştirse şu kurumlara dilesin benden istediğini.

Genelde o tarz yerlerdeki güvenlikler silahlı güvenlik kimliği şartı var. Sizde var mı?

Güvenlik Olmak Hakkında Temel Bilgiler

Silahsız Özel Güvenlik Etiğimi için; en az ortaokul mezunu olup 18 yaşını doldurmuş olmak, Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi için; en az lise mezunu olup 21 yaşını doldurmuş olmak lazım.

Özel güvenlik görevlisi olmak için ilinizde bulunan sertifika vermeye yetkili olan kurumlardan silahlı veya silahsız olmak üzere eğitim almanız gerekmektedir.

Bunun akabinde her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmekte olan ÖGG sınavına katılıp başarılı olmalısınız. Bu sınav her sene 6 kez yapılmaktadır ve başarılı sayılmak için de en az 60 puan almanız gerekmektedir.

Şayet ilk girişinizde sınavı kazanamadıysanız da birbirini takip eden 4 sınava, sınav harcı ödenerek katılınabilir.

Öncelikle silahlı ve silahsız olmak üzere iki çeşit özel güvenlikçi bulunmaktadır. Bu ikisi için de aranan şartlar ve adaylardan istenilen belgeler farklıdır. Bu belgelerin neler olduğuna, aynı zamanda sertifika hakkında daha çok bilgi internet üzerinde araştırılarak öğrenilebilir.

Silahlı temel eğitim süresi 120 saattir. 15 gün temel dersler+ 3 gün silah dersi ( 2 gün teorik eğitim ve 1 gün poligonda 25 mermi atış eğitimi) olmak üzere toplam 18 iş günüdür.

Silahsız temel eğitim alanlar 100 saattir. (15 gün) Eğitimlere katılmak mecburidir. Mazeretsiz %10 D/S (100 saatin 10 saati), mazeretli %30 D/S (100 saatin 10 saati) devamsızlık hakkınız mevcuttur.

Özel güvenlik görevlileri sitelerde, hastanelerde, konser, tiyatro gibi çeşitli etkinliklerde, okullarda, bankalarda ve daha çok sayıda yerde çalışma imkanı bulunmaktadır. Özel güvenlik görevlilerinin çalışma alanları oldukça fazla ve bu doğrultuda da ihtiyaç oldukça fazladır.

Banka gibi dediğin yerlerde çalışmak için bankalara gidip konu hakkında bilen birinden yada orada çalışan güvenliklerden bilgi alabilirsin, gidip nasıl oldunuz acaba, nasıl olunur derseniz size bilgiyi en doğru şekilde onlar verecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı