Bannerlord için overlock yapmak

Elensari

Hectopat
Overlock yapmayı düşünüyorum. Bilgisayarı yakmaktan korkuyorum. Bu voltaj gibi bir değerler var, dediler. Bende size sorayım dedim. BIOS'tan tek tıkla CPU overlock oluyor. RAM overlock da ilk defa duydum. Windows orijinal, 5 gün önce de temiz bir format attım.

Bannerlord aldım. Oyunda savaş kısmında kasma yaşıyorum. Özellikle görev yöneticisinden baktığımda disk 100 oluyor. Şu an sadece %1-5 arası gidip geliyor. Bende SSD alma imkanım yok. Bu yüzden overlock yapmak düşünüyorum. Yardımcı olabilir misiniz, belki bu kasma işinden kurtulurum. Stress testi ve ve sistem bilgilerini paylaştım. Yardımcı olup olmayan herkese teşekkür ederim. Forum da yeniyim.

1587222525678.png
fx 8150

Ekran kartım büyük ihtimalle de bu.

Diskin %100 olmasını overclock yaparak çözemezsin.

İşlemci overclock sadece işlemci kaynaklı darboğaz durumlarında kayda değer performans artışı sağlar sana oyunlar için. RAM overclock da dişe dokunur bir artış vermez sana.

Ekran kartına overclock yapmayı deneyebilirsin, oyunlar için en iyi performans artışını anca böyle elde edebilirsin. O da genelde %10-15 olur. Kartın sağlam modellerdense veya fabrika çıkışı overclock yapılmamışsa belki %25 seviyelerini görürsün.

Bannerlord oyunu için ekran kartına hız aşırtma kesinlikle önerilmiyor. Oyun henüz stabil sürümde olmadığı için çok sayıda çökme sorunu yaşatmakta bu işlem. Ekran kartın eski nesil için gayet iyi düzeyde zaten. Ayrıca o dönem kartları için hız aşırtma işlemleri fazla sancılı olur. Yani işin özü bileşenleri mevcut durumda kullanmanı önerebilirim.

Teşekkürler, dediğiniz gibi oyun stabil olana kadar idare edeceğim. Şu corona belası kurtulduğunda ben bir soğutma sistemi taktırayım hemde ssd alayım.

Bu arada format attıktan sonra hiç driver kurmadım. Windows(Orjinal) kendisi kurduğunu söyledi arkadaş. Ekran kartı driver yüklemeli miyim ? Ya da bilgisayın daha stabil olması için ne kurmalıyım ?

Ben xp de kalmışım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı