Bannerlord neden tutmadı?

Aslında Mount and Blade serisine Rust veya Ark gibi server mantığı getirseler müthiş olur. Arkadaşlarınla klan kurarsın milletin kalesini şehrini falan kuşatırsın. Ondan sonraki gün bir bakmışsın bütün kalelerini fethetmişler. Tabi bu devasa bir ekip ve çok büyük bir süre isteyen zor bir iş.

Herkes bu oyunun çıkmasını bekliyordu. Fakat çıktığından 2 gün sonra hiç kimse yüzüne bakmadı. Bunun nedeni nedir? Gerçekten de kötü bir oyun mu?

Gayet tuttu aslında. Çıktığı ilk hafta en çok oynanan oyun oldu hatta. Şu an ise güncellemeler yapıyorlar arada. Co-op modunu çıkardılar. Ve zaten oyun daha tam sürümünde bile değil. Tam sürümü çıkarsa eklenecekler vs. çok daha oynanacak bir oyun olur.

Nasıl yani normal tek başına oynar gibi bir haritada arkadaşlarınla oynayabiliyor musun? Link atar mısınız?
Evet oynayabiliyorsun, Ruslar çıkardı. Şu an avrupa sunucusunda aynı haritada 1200 kişiye kadar kullanıcı oynayabiliyor. Taleworlds single ile uğraşmak yerine (ki neredeyse 1 senedir üzerinde çalışıyorlar. Daha geçen hafta girip baktım, elle tutulur bir şey yok, single hala sıkıcı) rusların yaptığı Co-op moduna destek verse çok daha iyi olur.

İnsanların tam olarak M&B evrenini anlamadıklarını düşünüyorum. Kalkıp "Şu oyun gibi yapsalar...", "Hikaye olsa..." gibi yorumların M&B evreni için absürt olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlar oyunu diğer oyunlardan ayıran bir aurası var. Yüzlerce orta çağ oyunu vardır ama hiçbiri M&B gibi olamıyor. Daha az veya çok keyif verir demiyorum, oyun diğerlerinden çok farklı diyorum. Bunun sağlayan ana etken "Sandbox" olması. Yani oyunu siz şekillendiriyorsunuz. Bu oyuna gidip keşke şöyle olsa, böyle olsa derseniz bu, oyunu kendi bencil isteklerinizle kalıba sokmanız demektir. Bu da M&B'nin diğer oyunlarla arasındaki farkın anlamsızlaşması demektir. Yanlış anlamayın, bence eklenmesi ve düzeltilmesi gereken çok mekanik var.

Ama dediğim gibi bu oyun sadece oyunun başlarında insanlara hitap ediyor. Ondan sonra insanlar bırakıyor çünkü tam olarak anlamıyorlar. Genellikle oyunda düz bir çizgi olsun, oynayalım bitsin oluyor. Hayır, bu böyle bir oyun değil. @viktoreign 'in dediği gibi yapmalısınız. Yoksa bir beklenti içine girersiniz, bu da oyundan soğumanıza sebep olur zira M&B'nin size vaat ettiği şey; hikaye, amaç, hedef değil. Bunları siz belirleyeceksiniz. İşte bu da tam olarak "Sandbox" tabirine oturuyor. Bu oyuna başlar ve bitirirsiniz (bitirmek: sıkıldığınız süre). Sonra bunu defalarca tekrarlarsınız ama her seferinde başka bir şey yaparak, deneyerek yaparsınız.

"Oyun tuttu mu?" kısmına gelecek olursak; 25.03.2021, Perşembe 17:48 tarihinde oynanma sayısı tam olarak 18.405 kişi. Tüm zamanlardaki zirveyse 248.034. Bannerlord, küresel anlamda güzel başarı elde etti. Geliştirici ekipse çok ilgili ve oyunu sürekli güncelliyor. Bunu yapacak az geliştirici firma var. Ben M&B evrenine hastayım açıkçası ve oyunun bu halini görmek beni mutlu ediyor.

Gayet tuttu. Çıkışının ilk haftasında Steam'in en çok oynanan oyunlar listesine bile girdi. Ayrıca oyun hâlâ erken erişimde. Tam sürümü çıksın rahat rahat oynayalım bir kesim de var hem.

Yeni konular

Geri
Yukarı