Barınaktan Aldığımız Kedi

AsK3R

Kilopat
Merhabalar, 1-2 hafta önce konu açmıştım yavru kedinin topalladığına dair. Her neyse bugün hayvan barınağına gittik ve kediyi tekrardan aldık. Şu an kendisi ayağının üzerine basabiliyor ve yürüyebiliyor :D. Haliyle bayağı bir kilo vermiş ama toparlayacağına inanıyorum. Arabadayken kutuya pisledi biraz kuyruğuna falan bulaşmış ama olduğu kadar temizledik. Sıkıntı şurada; kedi biraz kokuyor. Peçeteyi ıslatıp temizlemeye çalıştık ancak ne kadar temizlendi meçhul. Aldığımız yerde de sakın yıkamayın yoksa daha kötü hastalanır dediler. 1-2 hafta içeride baktıktan sonra bahçeye-sokağa tekrar çıkartmak istiyorum.

Özellikle yıkama konusunda tavsiyeniz nedir? Yıkanır mı, yıkanmaz mı?
Neler yapabilirim daha iyi olması için. Kuru mama ve beyaz peynir götürdüm ancak yemedi. Birazcık su içti sadece. Bir de annesi geldi kokladı kokladı tepki vermeden yattı bir köşeye. Teşekkür ederim.
(Bu arada, kumunu mamasını ve suyunu yanına bıraktık. Alan daraltması uyguladığımız için küçük bir odada tutuyoruz. Eve alamıyoruz maalesef. Binamızda boş bir daire vardı oraya koyduk şimdilik.)

Son düzenleme:
Merhabalar, 1-2 hafta önce konu açmıştım yavru kedinin topalladığına dair. Her neyse bugün hayvan barınağına gittik ve kediyi tekrardan aldık. Şu an kendisi ayağının üzerine basabiliyor ve yürüyebiliyor :D. Haliyle bayağı bir kilo vermiş ama toparlayacağına inanıyorum. Arabadayken kutuya pisledi biraz kuyruğuna falan bulaşmış ama olduğu kadar temizledik. Sıkıntı şurada; kedi biraz kokuyor. Peçeteyi ıslatıp temizlemeye çalıştık ancak ne kadar temizlendi meçhul. Aldığımız yerde de sakın yıkamayın yoksa daha kötü hastalanır dediler. 1-2 hafta içeride baktıktan sonra bahçeye-sokağa tekrar çıkartmak istiyorum.

Özellikle yıkama konusunda tavsiyeniz nedir? Yıkanır mı, yıkanmaz mı?
Neler yapabilirim daha iyi olması için. Kuru mama ve beyaz peynir götürdüm ancak yemedi. Birazcık su içti sadece. Bir de annesi geldi kokladı kokladı tepki vermeden yattı bir köşeye. Teşekkür ederim.

Hiç kedi beslemedim, hastalığını da bilmiyorum ancak hayvanın ciddi şekilde yıkanması gerekiyorsa yıkayın. Ardından cidden sıcak bir ortama götürün, sütünü, suyunu, mamasını koyun. Bence bir sorun olmaz.

Daha kötü hastalanır dedilerse cevap basit, yıkamayacaksınız :D
Daha kötü nasıl hastalanabilir ki? Aşılarını, kontrollerini yaptırdıktan sonra ve iyice besledikten sonra ılık bir su da yıkayıp, ılık-sıcak bir ortamda barındırması bir sorun yaratmaz bence.

Hiç kedi beslemedim, hastalığını da bilmiyorum ancak hayvanın ciddi şekilde yıkanması gerekiyorsa yıkayın. Ardından cidden sıcak bir ortama götürün, sütünü, suyunu, mamasını koyun. Bence bir sorun olmaz.
Hocam aslında aklıma yıkamak vardı benim de ancak dediğim gibi hem sakatlıktan yeni yeni kurtulan bir hayvan. Ters bi' şekilde dokunup da incitmek istemem. Sanırım sadece ıslak peçete ile sileceğim birkaç gün. En başından beri sokak hayvanı olduğu için tekrardan bahçemizde bakmak istiyoruz.
Daha kötü hastalanır dedilerse cevap basit, yıkamayacaksınız :D Buradaki hiç kimsenin kedinin durumunu, size "yıkamayın" diyen "uzman"dan daha iyi bilebileceğini sanmıyorum.
Katılıyorum hocam bir süre böyle durması daha iyi. Günde 2-3 kere farklı bölgelerini silmeyi planlıyorum çok kaba davranmadan.
Güzel kurutabileceğinize inanıyorsanız hayvanı yıkayın kirli kirli hayvan dolandırılır mı. Kulağına su kaçırmayın yeter.
Hocam eğer çırpınırsa diye korkuyorum. Çünkü hem barınaktan geldiği için zayıf bir hayvan. Hem de kalçasında kırık vardı iyileşme aşamasında henüz.
Daha kötü nasıl hastalanabilir ki? Aşılarını, kontrollerini yaptırdıktan sonra ve iyice besledikten sonra ılık bir su da yıkayıp, ılık-sıcak bir ortamda barındırması bir sorun yaratmaz bence.
Şöyle bir sıkıntı var, alırken; etrafında fazla kedi bulundurmayın, virüs kapmış olma ihtimali olabilir dedi. O yüzden yıkamamak daha iyi olabilir belki. Karantinada tutacağız bir süre :D
Arkadaşlar kediyi bu gece maalesef kaybettik. Veterinere de götürdük toparlaması için serum verdi. Şurup ve vitamin yazdı ancak maalesef bünyesi kaldıramadı. Henüz 3 aylık bir yavruydu. Eğer ki bir insan sebep olduysa Allah bin belasını versin. 15 gündür ne acılar çekiyoruz ki hayvancağızın kendisi kim bilir neler çekti. Bir de ya annesine bulaştırdıysa korkusu var şimdi de. 1-2 kez "anlık" olarak temasta bulundular ama çok çok kısaydı zaten. Herkes kendine dikkat etsin iyi günler :(

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı