Barousel ve Stopabit virüsleri nasıl silinir?

adanadürüm33

Femtopat
Daha fazla  
Geçen gün Görev Yöneticisi'ni kurcalarken başlangıç ekranında gördüm bu arkadaşları. Duyduğuma göre mining virüsüymüş. Hemen hikayesini anlatayım:
Bir hafta önce Sağlamindir.net'ten bir dosya indirmiştim. Adı "download" olan bu dosya kendi kendisini kurdu. Sonra taskbarify, barousel, stopabit. Gel babam gel hepsi kurulu hale gelmiş. Ben de ESET, Norton Power Eraser, Kaspersky, Revo Uninstaller, HitmanPro, Windows Defender gibi birçok yöntem ile üçünü de kaldırdım. Kayıt defterinden de sildim. Sizce hala kalmış mıdır? Eğer kaldıysa hangi yöntemleri denemeliyim? Format demezseniz sevinirim.

Son düzenleme:
İnanın basit virüsler hariç birçok ağır virüsü, virüs programları silemiyor.
Mesela bana chrome üzerinden eklenti virüsu bulaştı ve ne malwarebytes ne de kaspersky bulamadı.
En son format attım ama yine geçmedi. Meğersem chrome kaynaklıymış. Bütün verilerimi ve yedeklerimi sildim öyle kendine geldi. Sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden format atarım.

İnanın basit virüsler hariç birçok ağır virüsü, virüs programları silemiyor.
Mesela bana Chrome üzerinden eklenti virüsu bulaştı ve ne Malwarebytes ne de Kaspersky bulamadı.
En son format attım ama yine geçmedi. meğerse Chrome kaynaklıymış. Bütün verilerimi ve yedeklerimi sildim öyle kendine geldi. Sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden format atarım.

Peki bana bulaşanlar büyük bir virüs mü?

Geçen gün Görev Yöneticisi'ni kurcalarken başlangıç ekranında gördüm bu arkadaşları. Duyduğuma göre mining virüsüymüş. Hemen hikayesini anlatayım:
Bir hafta önce Sağlamindir.net'ten bir dosya indirmiştim. Adı "download" olan bu dosya kendi kendisini kurdu. Sonra taskbarify, barousel, stopabit. Gel babam gel hepsi kurulu hale gelmiş. Ben de ESET, Norton Power Eraser, Kaspersky, Revo Uninstaller, HitmanPro, Windows Defender gibi birçok yöntem ile üçünü de kaldırdım. Kayıt defterinden de sildim. Sizce hala kalmış mıdır? Eğer kaldıysa hangi yöntemleri denemeliyim? Format demezseniz sevinirim.
Aslında siz indirmeniz gereken dosyayı indirmemişsiniz bahsettiğiniz sitelerde indirme linklerine giderken çok fazla reklam çıkıyor veya sahte download butonları, siz indirceğiniz şeyi indiriyorum sanıyorsunuz fakat genelde reklamdan gelen şeyi indirmiş oluyorsunuz. O yüzden o sitelerde indirme yaparken açılan pencerelere dikkat edin. Kurulan şeyler genelde bilgisayarınıza uzantılar indiriyor veya taskbarlar. Yani herhangi birşeyi ele geçirme kadar zararlı yazılımlar olmasada sonuçta istenmeyen şeyler. Tekrar tarama yaptığınızda birşey bulmuyorsa sorun yok gibi gözüküyor, yinede isimleri windows klasörleirnde bir aratın.

Aslında siz indirmeniz gereken dosyayı indirmemişsiniz bahsettiğiniz sitelerde indirme linklerine giderken çok fazla reklam çıkıyor veya sahte download butonları, siz indirceğiniz şeyi indiriyorum sanıyorsunuz fakat genelde reklamdan gelen şeyi indirmiş oluyorsunuz. O yüzden o sitelerde indirme yaparken açılan pencerelere dikkat edin. Kurulan şeyler genelde bilgisayarınıza uzantılar indiriyor veya taskbarlar. Yani herhangi bir şeyi ele geçirme kadar zararlı yazılımlar olmasa da sonuçta istenmeyen şeyler. Tekrar tarama yaptığınızda bir şey bulmuyorsa sorun yok gibi gözüküyor, yine de isimleri Windows klasörleirnde bir aratın.

Arattım arattım.Yapmaz mıyım? Tüm isimleri arattım ve onlarla ilgili olan her şeyi sildim.
Ekran görüntüsü 2024-03-13 161551.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı