Basit bir mesajlaşma programı nasıl yazılabilir?

@OMERTA, Simdi yapman gereken seyleri teker teker soyleyecegim.
1. Mesajlasma programinim nasil calistigini ogreneceksin daha dogrusu ben soyleyeyim. Mesajlasma programi Server ve Client den ayri ayri programlardan duruyor. Serverin işi mesajlasma icin nokta olusturuyor. Client ise o noktaya baglanip mesajlasiyor.
2. Programlama dili secmelisin(Benim onerdigim: Visual Basic)
3.Yukaridaki onerdegim programlama dilinde kullanilacak olan Microsoft Winsock Control 6.0(MSWinsck.ocx) dosyasini Visual basic de Menuden Project>>Components bolumunden secip ok diyosun.
4.Winsock Componentinin nasil calisdigini ogreniceksin.
5. Serveri gelistiriceksin.
6. Clienti gelistireceksin.
7. Bu gelistirdigin programlarin Serverini calistiracaksin ve baglanti noktan olusacak ve Clientden baglanacaksin.
8. Bu gelistirdigin program sadece senin wifin uzerinde calisacakdir eger programini dunyaya acmak istersen Youtubede ara cikar nasil yapildigi.
NOT: Soylediklerimi tamamen yaparsan mesajlasma programinin yapimini ogrenmis oluyorsun ve programini dahada buyuk yapabilirsin.
Bu bilgiler işine yararsa ne mutly bana

Hangi programlama dilini öğrenmek istediğinize karar vermeniz için bu tabloyu incelemenizi tavsiye ederim hocam.

Dosya Ekleri

• Programlama Dilleri Tablosu.png
    Programlama Dilleri Tablosu.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 49
@OMERTA, simdi yapman gereken seyleri teker teker soyleyecegim.
1. mesajlasma programinim nasıl calistigini ogreneceksin daha dogrusu ben soyleyeyim. Mesajlasma programi server ve Clientden ayri ayri programlardan duruyor. Serverin işi mesajlasma icin nokta olusturuyor. Client ise o noktaya baglanip mesajlasiyor.
2. programlama dili secmelisin(benim onerdigim: Visual Basic)
3.yukaridaki onerdegim programlama dilinde kullanilacak olan Microsoft winsock Control 6.0(mswinsck. Ocx) dosyasini Visual Basic de menuden project>>components bolumunden secip ok diyosun.
4.winsock componentinin nasıl calisdigini ogreniceksin.
5. serveri gelistiriceksin.
6. clienti gelistireceksin.
7. bu gelistirdigin programlarin serverini calistiracaksin ve baglanti noktan olusıcak ve clientden baglanacaksin.
8. bu gelistirdigin program sadece senin wifin uzerinde calisacakdir eger programini dunyaya acmak istersen youtubede ara cikar nasıl yapildigi.
not: soylediklerimi tamamen yaparsan mesajlasma programinin yapimini ogrenmis oluyorsun ve programini daha da buyuk yapabilirsin.
bu bilgiler işine yararsa ne mutly bana

Çok teşekkür ederim biraz karmaşık duruyor ama yavaş yavaş öğrenerek ilerleyeceğim. İyi sosyaller.

Hangi programlama dilini öğrenmek istediğinize karar vermeniz için bu tabloyu incelemenizi tavsiye ederim hocam.

Teşekkür ederim ilk fırsatta bunu inceleyeceğim.

Backend'i kendin yazacaksan websocket, SSE(server sent event) veya long polling olmak üzere üç seçeneğin mevcut. Kendin yazmayacaksan Firebase, Pocketbase gibi BaaS'ler realtime DB sunuyor sadece arayüzü geliştirmek kalıyor. Backend'i kendin yazarsan saydığım şeyleri kendin yazmak sıkıntı olabilir onun için nodejs tarafı için socket.io, dotnet tarafı için signalr gibi kütüphaneleri kullanabilirsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı