Basit bir sitenin yapım ve satılma aşamaları nasıldır?

• Konuyu başlatan tet
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B

tet

Hectopat
Responsive olan ve genel anlamda güzel görünümlü tanıtım siteleri yapabiliyorum ve bu sitelerden para kazanmayı da istiyorum fakat sitenin satışı konusunda tecrübem ve bilgim yok, mesela siteyi tasarladım, kodladım her şeyi hazır olduğunda bu siteye domaini ve hostingi ben mi almalıyım? Bu gibi işleri ben halledip müşteriye sadece sitesinin ismini mi vermeliyim vs. bu gibi baştan sona basit bir şekilde aşamaları bana anlatabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, domain ve hosting kurulum içindir; eğer müşteri yaptırmak isterse ek ücret talep etmeniz lazım.

1- İlan vereceksiniz.
2- Müşteri sizi bulacak.
3- Müşteri fikrini belirtip sipariş oluşturacak.
4- Siz hazırlayıp kodları vermeden ona tanıtacaksınız.
5- Parayı alıp kodları vereceksiniz.

Bu işlemler harici her şey için ek ücret talep etmelisiniz.

Yabancı Freelancer sitelerde çalışmanızı öneririm, birim olarak yarı fiyata bile çalışsanız iki katı kazanıyorsunuz ortalama.

Hayır, domain ve hosting kurulum içindir; eğer müşteri yaptırmak isterse ek ücret talep etmeniz lazım.

1- İlan vereceksiniz.
2- Müşteri sizi bulacak.
3- Müşteri fikrini belirtip sipariş oluşturacak.
4- Siz hazırlayıp kodları vermeden ona tanıtacaksınız.
5- Parayı alıp kodları vereceksiniz.

Bu işlemler harici her şey için ek ücret talep etmelisiniz.

Yabancı Freelancer sitelerde çalışmanızı öneririm, birim olarak yarı fiyata bile çalışsanız iki katı kazanıyorsunuz ortalama.

Teşekkür ederim. Peki müşteri bulma konusunda ( şimdilik yerli yabancı pek takılmıyorum ) ne yapabiliriz, yani hiçbir yerde geçmişi olmayan ve tanınan bir profili olmayan biri için müşteri bulma kısmı nasıl halledilebilir?

Teşekkür ederim. Peki müşteri bulma konusunda ( şimdilik yerli yabancı pek takılmıyorum ) ne yapabiliriz, yani hiçbir yerde geçmişi olmayan ve tanınan bir profili olmayan biri için müşteri bulma kısmı nasıl halledilebilir?
Bionluk gibi freelance işçi sitelerinde bulabilirsiniz.

Google üzerinden freelancer siteleri araştırıp (bionluk vb. sitelerde zaman kaybetmeyin, çok komisyon alıyorlar; bu adamlara kazandırmayın) hoşunuza giden sitelerde profil oluşturduktan sonra teklifleri beklemeniz lazım.
R10.net vb. forumlarda da direk siz müşteri bulabilirsiniz.
Bionluk gibi freelance işçi sitelerinde bulabilirsiniz.
Orası köleler için, gereksiz emek.

Yerli, yabancı freelancer sitelerinde profil oluşturarak başlayabilirsiniz. Portfolio web siteler geliştiriyormuşsunuz bunun için benim kullandığım yöntem şu şekilde;

• Müşteri ile ön konuşma ve sipariş detaylandırma.
  • Müşteriye ek seçenekler sunma. Bu nokta çok önemli burada müşterinin siteyi nasıl teslim almak istediğini öğreniyorum. Domain hosting işini halledip siteyi ayağa kaldırıp teslim etmek mi? Yoksa sadece kaynak kodları teslim etmek mi?
  • Revizyon aşaması. Geçiçici olarak bir altyapıda siteyi ayağa kaldırıyorum (netlify, vercel gibi)
    Ve müşteriden geri dönüş alıyorum.
  • Son aşamada anlaştığımız üzere siteyi teslim etmeden önce ücreti alıyor ve siteyi istediği gibi teslim ediyorum.
Freelancer sitelerde bence önemli olan birkaç husus şöyle;

• Iyi bir kişisel web site.
  • Iyi bir portfolio.
  • Hızlı geri dönüş ve müşteri odaklı konuşma.

Yerli, yabancı freelancer sitelerinde profil oluşturarak başlayabilirsiniz. Portfolio web siteler geliştiriyormuşsunuz bunun için benim kullandığım yöntem şu şekilde;

• Müşteri ile ön konuşma ve sipariş detaylandırma.
  • Müşteriye ek seçenekler sunma. Bu nokta çok önemli burada müşterinin siteyi nasıl teslim almak istediğini öğreniyorum. Domain hosting işini halledip siteyi ayağa kaldırıp teslim etmek mi? Yoksa sadece kaynak kodları teslim etmek mi?
  • Revizyon aşaması. Geçiçici olarak bir altyapıda siteyi ayağa kaldırıyorum (netlify, vercel gibi)
    Ve müşteriden geri dönüş alıyorum.
  • Son aşamada anlaştığımız üzere siteyi teslim etmeden önce ücreti alıyor ve siteyi istediği gibi teslim ediyorum.
Freelancer sitelerde bence önemli olan birkaç husus şöyle;

• Iyi bir kişisel web site.
  • Iyi bir portfolio.
  • Hızlı geri dönüş ve müşteri odaklı konuşma.

Hosting ve domain sizden beklenildiği zaman bu hizmetleri nereden karşılıyorsunuz, bunu müşteri mi belirliyor siz mi?

Hosting ve domain sizden beklenildiği zaman bu hizmetleri nereden karşılıyorsunuz, bunu müşteri mi belirliyor siz mi?

Müşterinin istediği projenin büyüklüğüne ve tahmini ziyaretçi sayısına göre ben müşteriye seçenekler sunuyorum ve izah ediyorum. Müşteri hangisini seçerse ücrete ekliyorum ve dediği şekilde halledip teslim ediyorum.

Şahsen ben hosting ve domain hizmetlerini ücretsiz sunuyorum, Awardspace üzerinden 10 sitelik bir plan alıp rahatınıza bakabilirsiniz. Domain olarak Freenom üzerinden ücretsiz domainler alabilirsiniz. Arkadaşın dediğine bakmayın gayet de güzel pazar payı vardır Bionluk sitesinin. İlerlemek istiyorsanız yılmamanız lazım şap deyince olmuyor kendinizi tanıtmanız bir popülarite kazanmanız gerek. Bir süre sonra işleriniz takır takır ilerler fakat dediğim gibi durmamanız lazım etrafta iş kovalayın yeri gelirse 1000 liralık siteyi 600'e satın ama bilinirliğinizi arttırın.
Unutmayın siz risksiz taraftasınız para transferi olan işlemlerde asla para gelmeden dosyaları göndermeyin, sunum dosyalarınıza bolca özen gösterin kendinize bir pdf teması hazırlayın. Bionluk üzerinden yaptığınız alışverişlerde ufakta olsa bir eksik ama önemli bir eksik nokta bırakın para gelince o eksik nokta dediğimiz şeyi teslim edersiniz, malum sektörümüzde emek verip hazırladığınız tasarımlarınızı bazı insanlar beğenmedim dedikten sonra iade edip sitelerinizi kullanıcak insanlar çıkacaktır o yüzden dediğim gibi ufak bir noktayı bırakın. Revizeler konusunda "3 revize hakkınız vardı bitti başka bir değişiklilik yapamazsınız!" gibi davranışlarda bulunmanızı tavsiye etmem biraz daha esnek çalışırsanız müşterinize samimiyetinizi işlemiş olursunuz. Müşteriyi yapım aşamalarında boş bırakmayın ara sıra ürününüzün teslimatına yaklaşık şu kadar kaldı buraya kadar geldim gibi açıklamalarda bulunun. Eğer bir insan sizi zorluyorsa nazik bir dille devam edemeyeceğinizi belirtin çünkü bir süre sonra bazı müşteriler çekilmez olabiliyor ve bu sizin çalışma temponuzu düşürüyor. Bazı konularda kendinize katı kurallar belirleyin ve net davranışlar sergileyin, özel teklifleri değerlendirin. Uzun bir yazı oldu aynı şeyleri tekrarladıysam ve yazım hatasında bulunduysam affola, iyi forumlar.
Şunuda ekleyeyim, bir süre sonra kendinizi geliştirdiğinizin farkına vardığınıza Fiverr üzerinden devam ederseniz ücret konusunda daha tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. SadeceOn sitesini önermiyorum komisyon oranları aşırı derecede yüksek.
Müşterinin sizi bulmasını beklemeyin siz onları bulun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı