Başka şehirde 5 yıl üniversite okunur mu?

asmsrm

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Üniversite okumak için şehir dışındayım. Büyük şehirden küçük şehre geldim. KYK'de kalıyorum, geleli 1 ay oldu. Aileme düşkün ve aile ortamını seven biriyim. Bu perşembe, cuma günü dersimiz olmadığı için memlekete geldim, yarın ders olduğu için bugün tekrar gidiyorum ama ben bu geldiğimden hiçbir şey anlamadım. Ödevler falan derken hiç doğru düzgün aileme vakit bile ayıramadım. Onlardan uzun süre ayrı kalınca ailemi çok özlüyorum özellikle annemi. Şimdiden bile özlemeye başladım. Okuduğum bölüm 2 yıllık falan olsa neyse de koskoca 5 yıl az değil. Sadece bununla da kalmıyor, çok para gitmesi de cabası. Küçücük bir şehirde bile aylık 2500 TL gidiyor hiç gereksiz harcamam olmamasına rağmen. Belki bu çok bir para değil ama öğrenci ve babası emekli adam için çok para. O yüzden yatay geçiş yapmayı düşünüyorum, ne yapıp edip benim yatay geçiş yapmam lazım yoksa kaydımı sildirmeyi bile düşünmüyor değilim. Geçmek istediğim üniversite 3.00 ortalama istiyor. Bunun dışında başka kriterlere bakıyorlar mı? Yani kısacası yatay geçiş zor mu?

Eger ailene duskun biriysen hic zorlama, onlarin oldugu sehre gec. Ben de oyle birisiydim Samsun'dan Adana'ya gittim pisman oldum. Tabi ki iyi kotu gunler bir sekilde geciyor sonradan alistim da ama aile evinde olmak benim icin daha iyiydi. Bir de o zamanlar hayat sartlari bu kadar pahali da degildi. Su an ekonomik olarak da baska sehirde kalmak zor. Uzerine KYK'nin bir ton derdi var. Merkezi Yerlestirme Puaninla bir kereye mahsus o yilki siralamalar uzerinden istedigin bolume veya okula gecis yapabilirsin. Eger gecmek istedigin universitenin siralamasini MYP puaninla tutturuyorsan direkt gecis yapabilirsin.

Geleceğin için okumak zorundasın.
Okuduğum bölüm okumaya değecek bir bölüm olmasa vallahi bırakırım bir an düşünmeden ama öyle değil. Pes etmemek için tek sebebim bu.

Eger ailene duskun biriysen hic zorlama, onlarin oldugu sehre gec. Ben de oyle birisiydim Samsun'dan Adana'ya gittim pisman oldum. Tabi ki iyi kotu gunler bir sekilde geciyor sonradan alistim da ama aile evinde olmak benim icin daha iyiydi. Bir de o zamanlar hayat sartlari bu kadar pahali da degildi. Su an ekonomik olarak da baska sehirde kalmak zor. Uzerine KYK'nin bir ton derdi var. Merkezi Yerlestirme Puaninla bir kereye mahsus o yilki siralamalar uzerinden istedigin bolume veya okula gecis yapabilirsin. Eger gecmek istedigin universitenin siralamasini MYP puaninla tutturuyorsan direkt gecis yapabilirsin.
MYP ile geçiş nasıl oluyor? Mesela benim sıralamam 38 bin bu sene istediğim bölüm 37 binle kapatmış. Seneye 39 bin ile kapatırsa geçiş yapabiliyor muyum?

Okuduğum bölüm okumaya değecek bir bölüm olmasa vallahi bırakırım bir an düşünmeden ama öyle değil. Pes etmemek için tek sebebim bu.

MYP ile geçiş nasıl oluyor? Mesela benim sıralamam 38 bin bu sene istediğim bölüm 37 binle kapatmış. Seneye 39 bin ile kapatırsa geçiş yapabiliyor muyum?

Hayir senin tercih ettigin yilki siralamaya bakiyor. Diyelim sen 38K siralama yaptin. Gecmek istedigin okuldaki bolum senin yilinda 39K ile kapatti. O zaman gecebilirsin. Sanirim siralamandan daha dusuk kapatsa da gecme sansin oluyor ama basvuran kisilerle de alakali bir durum. Eger MYP ile baska kisiler de basvurursa o zaman siralamasi en yuksek kisiden almaya basliyor kac kontenjan acildiysa artik.

Hayir senin tercih ettigin yilki siralamaya bakiyor. Diyelim sen 38K siralama yaptin. Gecmek istedigin okuldaki bolum senin yilinda 39K ile kapatti. O zaman gecebilirsin. Sanirim siralamandan daha dusuk kapatsa da gecme sansin oluyor ama basvuran kisilerle de alakali bir durum. Eger MYP ile baska kisiler de basvurursa o zaman siralamasi en yuksek kisiden almaya basliyor kac kontenjan acildiysa artik.
Şu an hazırlıktayım, hazırlık ve 1. sınıf bitmeden MYP ile de mi geçiş yapılmıyor?

Bu devirde okunmaz, şayet babanın aylık geliri mini minimum 70.000₺ üzeri ise okunur oda ailene ait bir ev olmak kaydıyla.

MYP ile istedigin zaman gecis yapabilirsin. Sartlarini bir ac oku istersen YOK'de vs. vardir illaki.
Tamamdır, çok teşekkür ediyorum.

Bu devirde okunmaz, şayet babanın aylık geliri mini minimum 70.000₺ üzeri ise okunur oda ailene ait bir ev olmak kaydıyla.
Aynen öyle ama yıllardır emek vermesem ve okduğum bölüm iyi bir bölüm olmasa okumam zaten. Hele şehir dışında hiç okunmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı