Başka ülkede askerlik yapmak

Green card ile ülkeye giriş yaptıktan 5 yıl sonra, en az 36 ay kesintisiz şekilde 6 aydan fazla ülke dışına cikmadiysan, vatandaşlık için basvurabilirsin.. daha sonra sana yerli ve Amerikan tarihini anlatan bir kitapçık verecekler, o kitaba 3-4 ay çalışıp ezberleyip, ilk önce sana verilen tarihte gidip parmak izi verdikten sonra sözel görüşmeye cagirilip sınavdan geçiyorsun. Sınavı geçersen de vatandaşlık törenine katılıp belgeni alıyorsun ve vatandas oluyorsun.

Oğlum da otomatik olarak vatandaş oldu, kendisi de Amerikan ordusuna katılmayı istiyor. Son 3 yıldır DCS'de usta pilot haline geldi, büyük ihtimal savaş uçağı pilotu olacaktır.

Kaynak: vatandasligimi 2017'de aldım. Pembe gömlekli benim.

IMG_5842.jpg

Hayır Greencard’dan sonra vatandaşlığı almak için de çeşitli şartlar var. 7 yıl falan oturum gerekiyordu bir ara vatandaşlık için.
Vatandaşlıktan kastim greenkart la Amerikan vatandaşı gibi haklara sahip oluyorsun. Tabiki Amerikan vatandaşlığı ayrı bişey. Green kartınız varsa Amerikan vatandaşı olmaniz şart değil.

Greencard aldıktan sonra vatandaş oluyorsun zaten.
5 yıl içerisinde vatandaş oluyorsun ama askerlik yaparsan 1 yıl gibi bir sürede vatandaş olabiliyorsun
PP yorum uyumu gerçekten muazzam...
Neden hocam Atatürk'ü sevince vatansever olmak şart mı? Kaldı ki vatan sevip sevmemek ile de bir ilgisi yok bu işin.Parali askerlik diye birşey var bir ülkenin avantajlarından yararlanmak için.Sanki bizde herkes güle oynaya askerlik yapıyor

5 yıl içerisinde vatandaş oluyorsun ama askerlik yaparsan 1 yıl gibi bir sürede vatandaş olabiliyorsun

Neden hocam Atatürk'ü sevince vatansever olmak şart mı? Kaldı ki vatan sevip sevmemek ile de bir ilgisi yok bu işin.Parali askerlik diye birşey var bir ülkenin avantajlarından yararlanmak için.Sanki bizde herkes güle oynaya askerlik yapıyor
Green kartın varsa ben şahsen Amerikan asker olmazdım. Zaten green kartla süresiz çalışma oturum alıyorsun. Aşsa linki bıraktım Amerikan vatandaşı vs greenkart.

Atatürk'ün sadece tipi hoşuma gidiyor ideolojisi , fikirleri ,hedefleri ,düşünceleri umrumda değil diyorsan eyvallah. Ama Atatürk'ü tipi için değil firikleri ,görüşleri için seviyorsan ,benimsiyorsan yazdığım şey fazlasıyla trajikomik.

Merhaba, greencard sahibi olmadan Amerika'da herhangi bir askeri bransa katilamazsiniz. Greencard ile katildiktan sonra cok kisa bir surede vatandas olabiliyorsunuz. Greencard kazanirsaniz ya da bi sekilde edinirseniz herhangi bir bransin recruiteri ile konusup anlasabilirsiniz ilerisinde MEPS denilen bir yere randevu aliyorsunuz ve ASVAB'la birlikte saglik kontrollerinden geciyorsunuz sonrasinda bootcamp maceraniz basliyor. Bu yollardan gectim ancak katilmadim ben, 4 yil minimum kontrat imzalamaniz gerekiyor ve 8 yil boyunca da draft edilebiliyorsunuz. Kisacasi dil okuluyla gelenler Amerika askerlik yapamazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı