Başkalarının içeriklerini paylaşmak doğru mu?

Merhabalar. Sizlere bir sorum var. Yabancı ülkede gördüğüm bir eğitim videosunu izleyip kendim bu videoyu Türkçe seslendirme ile tekrar çeksem ve bundan para kazansam günaha girer miyim? (örnek: After Effects lyrics yapımı videosunu izlesem ve nasıl yapıldığını öğrenip kendim sesimle tekrar çeksem ve videoyu yayınlasam günaha girer miyim)

Youtube içeriklerinin çoğu zaten birbirinden alıntılı.

Bir içeriği inceleyip sizin de yapmanız aynısı olmuyor. Çünkü o içeriği yorum farkı oluşuyor.
Konuşmanız, anlatımınız, içerik sahne ilerleyişiniz, ne kadar sürede işlem aldığınız, içerik görüntü kaliteniz gibi şeyler.

Örnek olarak müzik durumlarına bakın. Birbirinden farkı o kadar azaldı ki ama aynı diyebilir misiniz?
Fotoğrafçılık durumlarında hemen hemen aynı pozları karşılaştırdığınızda aynı diyebilir misiniz?
Bir ürün düşünün. Birbirine benzer ama donanım veya materyal farkı var. Aynı olabilir mi?

Ancak benzerlik durumu taşır.

Ancak şöyle bir durum var. Bir içerikte hele eğitim videolarında. Telif hakkı alınmışsa ve patentlenmişse o kişiden izin almanız şart.
Bir ancak daha vardır ki. Eğitim videoları diğer kişiler öğrenebilsin, yapabilsin, üretebilsin diye var.
Bu sebeple size engel durum oluşamaz.

Son düzenleme:
Orijinal videonun linkini koymakta bir şeyi değiştirmez. After Effects eğitim videosu verecek kadar tecrübe sahibiyseniz kendi görsellerinizi oluşturabilirsiniz diye düşünüyorum. Ekran görüntüsü kaydedin anlatın. Telif yerseniz ki yersiniz ben olsam atarım telif çünkü insanlar çok büyük emek harcıyorlar o videolara sonra üzülürsünüz tam kanal büyüyecekken kapanırsa yazık olur.

Günah mı sorusuna gelince. Günah nedir? Temelde yapılmaması gereken şeylerdir. Kanunen suç ise telif hakkından mahkemelik bile oluyor ise insanlar birinin emeği var ise ve siz onu izinsiz alıyor iseniz günahtır mantıken :)

Orijinal videonun linkini koymakta bir şeyi değiştirmez. After Effects eğitim videosu verecek kadar tecrübe sahibiyseniz kendi görsellerinizi oluşturabilirsiniz diye düşünüyorum. Ekran görüntüsü kaydedin anlatın. Telif yerseniz ki yersiniz ben olsam atarım telif çünkü insanlar çok büyük emek harcıyorlar o videolara sonra üzülürsünüz tam kanal büyüyecekken kapanırsa yazık olur.

Günah mı sorusuna gelince. Günah nedir? Temelde yapılmaması gereken şeylerdir. Kanunen suç ise telif hakkından mahkemelik bile oluyor ise insanlar birinin emeği var ise ve siz onu izinsiz alıyor iseniz günahtır mantıken :)
Demek istediğim yabancı bir youtuber After Effect ile zoom shake yapmış ve ben o videoyu izleyip After Effect ile zoom shake yapımını öğrendim ve kendim sıfırdan After Effect'e girip videoyu kendim anlatarak sıfırdan çeksem yine de sıkıntı olur mu

Demek istediğim yabancı bir YouTuber After Effects ile Zoom shake yapmış ve ben o videoyu izleyip After Effects ile Zoom shake yapımını öğrendim ve kendim sıfırdan After Effects'e girip videoyu kendim anlatarak sıfırdan çeksem yine de sıkıntı olur mu?

Sıfırdan çeker isen bir sorun olmaz kendi örneklerin, anlatımların ve materyallerin ile. Fakat onun herhangi bir şeyini kullanırsan olmaz. İlham almak ile çalmak birbirine yakın gözükse dahi aralarında belirleyici bir çizgi var. Eğer belirleyici bir fikir ise bu fikirlerin patenti alınmadı için taklit edilebilir ve türkçeleştirerek anlatılabilir fakat özgün örnek ve materyaller ile olması daha faydalı olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı