Başkanlık Sisteminden bu yana neler oldu?

emircanunlts

Megapat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Başkanlık Sisteminden bu yana olanları sıralayacağım. Başkanlık Sisteminden bu yana Türkiye'de olan durumlar şöyledir:

📌Dolar kuru 3,65₺'den 18,23₺'ye yükseldi.
📌Enflasyon %11,92'den, %80,21'e yükseldi.
📌ÜFE %15,47'den, %143,75'e yükseldi.
📌GSYİH 851 milyar dolardan, 692 milyar dolara geriledi.
📌Kişi başı gelir 10,597$'dan 9374$'a geriledi.
📌Yurt dışına beyin göçü kat kat hızlandı.
📌Dış borç stoku 450 milyar doları aştı.
📌Dış ticaret açığı 73,4 milyar doları buldu. Yıl sonuna kadar 110 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
📌Cari açık 32,4 milyar doları buldu. Yıl sonuna kadar 60 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.
📌Türkiye, Ekonomi Dünya Ligi'nde 17. sıradan, 23. sıraya kadar geriledi.

Günün saçma sözünü de konuyla alakalı olarak buraya bırakıyorum. Ak Partili Mehmet Özhaseki: "Ekmek 1 lirayken rahat alamıyordunuz, şu an 5 lira ve rahat alıyorsunuz."

Başkanlık Sisteminden bu yana olanları sıralayacağım. Başkanlık Sisteminden bu yana Türkiye'de olan durumlar şöyledir:

📌Dolar kuru 3,65₺'den 18,23₺'ye yükseldi.
📌Enflasyon %11,92'den, %80,21'e yükseldi.
📌ÜFE %15,47'den, %143,75'e yükseldi.
📌GSYİH 851 milyar dolardan, 692 milyar dolara geriledi.
📌Kişi başı gelir 10,597$'dan 9374$'a geriledi.
📌Yurt dışına beyin göçü kat kat hızlandı.
📌Dış borç stoku 450 milyar doları aştı.
📌Dış ticaret açığı 73,4 milyar doları buldu. Yıl sonuna kadar 110 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
📌Cari açık 32,4 milyar doları buldu. Yıl sonuna kadar 60 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.
📌Türkiye, Ekonomi Dünya Ligi'nde 17. sıradan, 23. sıraya kadar geriledi.

Günün saçma sözünü de konuyla alakalı olarak buraya bırakıyorum. Ak Partili Mehmet Özhaseki: "Ekmek 1 lirayken rahat alamıyordunuz, şu an 5 lira ve rahat alıyorsunuz."
Mithiş şeyler oldu, toplum IQ'sunu ölçmekte zorlanmaz hale geldik mesela, çıkarıp gösterip ağzına sokuyorsun telefonu, hop IQ ortada.

Dolar 3 4 tlyken pahalı diyorduk la :D o zamanlar 5. sınıftım tabii dolar ile ne işimiz olabilirki bizene diyordum :D

Sonumuz Lübnan Libya gibi olmasında.
5-10 sene dâhâ ekonomi-yolsuzluk-enflasyon kısaca kriz dönemi ile geçer.

2030 olana kadar da kim ölür kim kalır? Yarışmacı arkadaşlara bol şans diliyorum.

Başkanlık sistemi bizim ülke için uygun değil. Uygun olsa da onu güzel değerlendirmek lazım ve bizim ülkede uygun olmadığını da canlı canlı görüyoruz.

Kaynak TÜİK'in kendisi aslında. TÜİK'i eklemek daha doğru olur, bu veriler TÜİK üzerinden geliyor.
Haberi 10 dakika önce noktasından virgülüne kadar DarkWeb paylaşmış, sizde büyük ihtimalle oradan aldınız. Veriler tabiki TÜİK'in.
IMG_20220912_005104.jpg

Geri
Yukarı