Başlangıç için nasıl bir elektrogitar önerisi

Anladım. Les Paul mat siyah düşünmeye başladım zaten. Onda da 3 seçenek arasındayım.

Neye göre hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum. Bu üçünden birini alacağım ama manyetikler konusunda pek bir şey bilmediğim için seçimimi yapamıyorum. Nihai karar için yardımcı olabilir misiniz?
@ddnnn

@Single_factor arkadaşın dediği her şey çok doğru üstüne konuşulacak pek bir durum yok. Güvenilir markalar çerçevesinde gözünüze hitap eden gitarı alın.

Yeni başlıyorsunuz. Manyetik ile işiniz yok. onun etkisi çok sonra, siz gitarı düzgün çalabildiğinizde ortaya çıkacak bir şey. O yüzden önemsemeyin, rengini şeklini beğendiğinizi alın.

Not: New orleans duymadığım bir marka. Sunta çıkabilir. Uzak durun . O üçlüde, en iyisi; bütçeniz varsa Schecter.
@Single_factor arkadaşın dediği her şey çok doğru üstüne konuşulacak pek bir durum yok. Güvenilir markalar çerçevesinde gözünüze hitap eden gitarı alın.
Dore müzik mağazasına gidip ikisini de deneyeceğim sanırsam. Amfi olarak ne tercih etmeliyim? Aklımda blackstar v3 var.

Schecter güzel marka bence tercih edebilirsiniz. Amfi olarak id core idare eder fakat ben orange markasının Crush 20rt modelini daha çok beğeniyorum. Tercih meselesi o yüzden mümkünse hepsini deneyip öyle bir karar vermek daha mantıklı.

Dore müzik mağazasına gidip ikisini de deneyeceğim sanırsam. Amfi olarak ne tercih etmeliyim? Aklımda blackstar v3 var.
Daha önce de bununla ilgili çok yazdım. O bir amfi değil esasında. Üstünde 3" iki tane mandalina büyüklüğünde hoparlör olan, dijital işlemcili, modellemeli ses kartı / prossesör.

Çok öneriliyor ve ilginizi çekiyor biliyorum. Ancak gitar çalmaya hatalı başlamış olursunuz. Tıpkı manyetikler gibi, ileriki süreçlerde düşüneceğiniz şeydir. Önce gitar tutmayı, doğru basmayı, telleri kontrol etmeyi, düzgün ses çıkartmayı, iyi bir tuşeye sahip olmayı öğrenmelisiniz. Bu aşamada modellemeli, efektli, tonlu şeyler bütün o yukarıda saydığım yetkinlikleri kazanmanızı sabote eder.

Analog, temiz ses çıkaran bir amfi kullanın. Marshall MG10 - MG15 , Orange Crush 20 - 20R gibi

Dore müzik mağazasına gidip ikisini de deneyeceğim sanırsam. Amfi olarak ne tercih etmeliyim? Aklımda Blackstar V3 var.

https://www.hepsiburada.com/mooer-dh15ibk-hornet-black-combo-gitar-amfisi-pm-HBC000059Q0W1 bu amfi çok başarılı V3 Core 10W fiyatına 15W amfi alabiliyorsunuz üzerinde herhangi bir potans yok telefon uygulaması üzerinden bütün kontrolleri yapılabiliyor. Kayıt alırken de Type-C ile bilgisayardan çok rahat kayıt alabilirsiniz. Ayrıca içerisinde diğer kullanıcıların eklediği şarkıya uygun EQ ayarları da mevcut.

https://www.hepsiburada.com/mooer-dh15ibk-hornet-black-combo-gitar-amfisi-pm-HBC000059Q0W1 bu amfi çok başarılı V3 Core 10W fiyatına 15W amfi alabiliyorsunuz üzerinde herhangi bir potans yok telefon uygulaması üzerinden bütün kontrolleri yapılabiliyor. Kayıt alırken de Type-C ile bilgisayardan çok rahat kayıt alabilirsiniz. Ayrıca içerisinde diğer kullanıcıların eklediği şarkıya uygun EQ ayarları da mevcut.
Öncelikle watt miktarının bir önemi yok ister 50 olsun ister 15 ister 100 bu aşamada çok fark etmeyecek. Sırf 5 watt fazla diye bu amfiye yönelmek çok anlamsız olur. Amfi hakkında ise bir ses kartı ile monitörün birleşmiş hali denilebilir yani aslında bir amfi değil, kendine ait bir karakteri yok. Üstelik kullanılması için telefon, tablet gerektirmesi bence büyük bi eksi bunlar her seferinde yanımızda olmayabilir. Nereden baksanız bu amfiyi bir aceminin tercih etmesi mantıksız olacaktır.

Öncelikle watt miktarının bir önemi yok ister 50 olsun ister 15 ister 100 bu aşamada çok fark etmeyecek. Sırf 5 watt fazla diye bu amfiye yönelmek çok anlamsız olur. Amfi hakkında ise bir ses kartı ile monitörün birleşmiş hali denilebilir yani aslında bir amfi değil, kendine ait bir karakteri yok. Üstelik kullanılması için telefon, tablet gerektirmesi bence büyük bir eksi bunlar her seferinde yanımızda olmayabilir. Nereden baksanız bu amfiyi bir aceminin tercih etmesi mantıksız olacaktır.

Başlangıç gitar önerisi isteyen birine karakteristik bir amfi önermeniz de çok ilginç, uygun fiyatlı amfilerin çoğu ses kartı + monitör combo amfiler. Her şarkı için ayar arayacağına girer kütüphaneden bulur, watt konusunda ise ID Core 10 ile fiyat olarak karşılaştırdığım için belirttik yoksa ev kullanımında 10 bile çok.

Başlangıç gitar önerisi isteyen birine karakteristik bir amfi önermeniz de çok ilginç, uygun fiyatlı amfilerin çoğu ses kartı + monitör combo amfiler. Her şarkı için ayar arayacağına girer kütüphaneden bulur, watt konusunda ise ID Core 10 ile fiyat olarak karşılaştırdığım için belirttik yoksa ev kullanımında 10 bile çok.

Bahsedilenler, benim de önerdiklerim karakterli amfiler değiller. İçinde dijital işlemci olmayan, sesi analog işleyen amfilerden bahsediyoruz.

Her şarkı için ayar aranmaz. Bunu, yanlış ekipman tercihleri ile gitara başlayanlar yapıyor. Clean üstüne, drive switch olan bir amfi ile başlanır. Drive switch bile fazla esasında. Ton" dediğiniz şey; gitar çalmayı öğrendiğinizde çalımınıza anlam katan bir şey. Yeni başlıyorsanız; tondan bahsedilemez. Anca traş makinası sesi çıkarabilirsiniz bu tip efektli, işlemeli modellemeli amfilerden. Boşa para verir ve hatalı bir başlangıç yaparsınız.

Bahsedilenler, benim de önerdiklerim karakterli amfiler değiller. İçinde dijital işlemci olmayan, sesi analog işleyen amfilerden bahsediyoruz.

Her şarkı için ayar aranmaz. Bunu, yanlış ekipman tercihleri ile gitara başlayanlar yapıyor. Clean üstüne, drive switch olan bir amfi ile başlanır. Drive switch bile fazla esasında. Ton" dediğiniz şey; gitar çalmayı öğrendiğinizde çalımınıza anlam katan bir şey. Yeni başlıyorsanız; tondan bahsedilemez. Anca traş makinası sesi çıkarabilirsiniz bu tip efektli, işlemeli modellemeli amfilerden. Boşa para verir ve hatalı bir başlangıç yaparsınız.
Clean sesi alabileceğim ve daha deneysel şeyler tercih edebileceğim bir seçenek yok mu? Birkaç arkadaşımla görüştüm ve bahsettiğiniz amfilerin bir yerden sonra sıkıcılaşacağını söylüyorlar. Elbette amaç öğrenmeden pes etmek ama çalım keyfinin de öğrenme verimime pozitif etkisi olacağını düşünüyorum. 1-2 yıl önce arkadaşımın blackstar amfisi çok hoşuma gitmişti, hem distortion hem de normal bir akustik gitar gibi ses alabiliyordu amfiden. Kendim de öyle bir şey almak istemiştim bu işi ilk düşünürken. Lakin yine kararsız kalmış durumdayım. Bir şarkıyı öğrendikten sonra belki başka tonlarda denemek isterim, bilmiyorum. Şuanlık sadece 1 kere aldığım bir şey elektro gitar ve amfi. Kendimi geliştirdiğimi düşünene kadar bunlarla idare edeceğim en nihayetinde. Bu yüzden kombo amfi fikri kulağa çok güzel geldi yalan yok. Her konuda tatmin olabileceğim uygun fiyatlı bir seçenek yok mudur?

Başlangıç gitar önerisi isteyen birine karakteristik bir amfi önermeniz de çok ilginç

Karakteristik bir amfi önermedim. Bu amfi adında geçenlerin aslında amfi olmadığını yazdım ki neredeyse bütün analog amfiler sesi kendi işlediği için kendine ait bir karaktere sahiptir. Bu kendine ait karaktere sahip olma olayı ile karakteristik bir amfi olma olayı çok farklı şeyler lütfen dediklerimi çarpıtmayın.

uygun fiyatlı amfilerin çoğu ses kartı + monitör combo amfiler

Evet, öyle bu onları tercih etmek zorunda olduğunuz anlamına mı geliyor ? Ayrıca mg10 mg15 crush 20 ve 20r modelleri gayet de uygun fiyatlı bunları tercih etmek daha mantıklı değil mi ?

Her şarkı için ayar arayacağına girer kütüphaneden bulur

Her şarkı için ayrı ton aramak mantıksız. Kendimden örnek vereyim çok farklı bir ton olmadığı sürece (örneğin big sur moon, bir derdim var gibi aşırı delaylı tonlar) her şarkı için kullandığım toplamda 5-6 adet kendi yazdığım tonum var. çaldığım neredeyse her şarkıya bunları kullanıyorum. İsimleri de clean, edge of break up, drive delay, clean reverb... gibi şeyler yani her şarkı için ayrı ton yazmak gerekli değil.

watt konusunda ise ID Core 10 ile fiyat olarak karşılaştırdığım için belirttik yoksa ev kullanımında 10 bile çok.

İlginç bir teori o zaman ben hemen 50 watlık amfimi satıp bir 5-10 watt 3 ınch hoparlörlü amfilere yöneleyimde ev kullanımı için çok daha rahat edeyim nasıl mantık ?

Yeni konular

Geri
Yukarı